Na konferencji prasowej przy moście wjazdowym do Bydgoszczy przedstawiciele PiS zaprezentowali pierwsze propozycje programowe, z którymi będą szli do październikowych wyborów samorządowych w województwie kujawsko-pomorskim.

- Dzisiaj występuję w nieco innej roli niż kandydat na prezydenta Bydgoszczy, a mianowicie prezesa okręgowego i jednego z liderów PiS w naszym województwie. Te pięć propozycji to tylko przykłady, gdyż będziemy realizowali znacznie więcej inwestycji w momencie, gdy PiS przejmie władzę w naszym województwie, czego wszystkim mieszkańcom życzę - wskazał Latos, który ubiega się o fotel prezydenta Bydgoszczy.

Pięć propozycji przedstawionych w piątek przez PiS to budowa portu multimodalnego w Bydgoszczy, rozbudowa sieci wodociągowych m.in. w Chełmnie i Solcu Kujawskim, rewitalizacji linii kolejowych - 356 z Bydgoszczy do Poznania, Toruń Wschodni-Chełmża, Grudziądz-Brodnica oraz Grudziądz-granica województwa, remont oraz przebudowa dworców kolejowych Bydgoszcz Zachodnia, Włocławek, Toruń Miasto i Wschodni, Mogilno, Kołodziejewo i Janikowo. Piątym punktem jest stworzenie blisko 100 otwartych stref aktywności dla miłośników ruchu.

- Port multimodalny to inwestycja niezwykle ważna nie tylko dla Bydgoszczy i województwa, ale dla całego kraju. Żeby porty trójmiejskie mogły się rozwijać potrzeba stworzenia takiej właśnie możliwości. Port ten będzie oparty o transport kolejowy, ale w dalszej przyszłości także o transport rzeczny - wskazał Latos.

Posłanka PiS Joanna Borowiak dodała, że program samorządowy jej formacji opiera się, podobnie jak na szczeblu rządowym, na idei zrównoważonego rozwoju.

- Chcemy poprawy jakości życia mieszkańców małych gmin i najmniejszych ośrodków. Dlatego w naszym programie dla województwa znalazły się takie gminy jak Solec Kujawski, Chełmno, Więcbork, Skępe czy Lubień Kujawski. Poprawa jakości codziennego życia, a z tym związana jest niewątpliwie sieć wodociągowa, jest jednym z naszych najważniejszych celów - podkreśliła Borowiak.

Liderka PiS w okręgu toruńsko-włocławskim Marzenna Drab oceniła, że jej partia dotrzymuje słowa, co widać jej zdaniem obserwując trzy lata sprawowania władzy.

- Gwarantujemy państwu, że na pewno wywiążemy się z naszych zobowiązań. Rewitalizacja linii kolejowych i postawienie na PKP to wyraz dbałości o środowisko i zmniejszanie emisji dwutlenku węgla - powiedziała.

Poseł Piotr Król ocenił, że linia 356 jest charakterystycznym elementem patologii, do którego doszło na polskiej kolei.

- Ta linia po stronie województwa wielkopolskiego jest zbudowana i można z niej korzystać. Po stronie bydgoskiej ona zrewitalizowana nie jest. Mieszkańcy żyjący na granicy województw podkreślają, że nie ma gorszego nieszczęścia niż mieszkanie w jednym województwie i pracowanie w innym. Komunikacja między województwami właściwie zniknęła. Chcemy ją odrodzić - wskazał Król.

Kandydat PiS na prezydenta Włocławka Jarosław Chmielewski podkreślił, że województwo kujawsko-pomorskie to również mniejsze aglomeracje.

- Potrzeba wpompowania tam określonych środków, żeby mogły być realizowane inwestycje. Nie może być tak jak do tej pory czyniły władze województwa zasiadające w Toruniu zapominając o Włocławku i potrzebnych tam inwestycjach - powiedział Chmielewski.

Poseł Latos odpowiadając na pytanie dziennikarzy powiedział, że PiS nie wybrało jeszcze kandydata na marszałka województwa po ewentualnej wygranej w październikowych wyborach do sejmiku.

- Nie mamy wytypowanego marszałka. Idziemy po zwycięstwo, a później usiądziemy razem i znajdziemy najlepszą osobę na to stanowisko - dodał.