Ruszyła Onko-Olimpiada dla małych pacjentów

/ youtube.com/printscreen

  

Około 450 najmłodszych pacjentów onkologicznych z kraju i zagranicy rywalizuje w zawodach sportowych w ramach VII edycji Onko-Olimpiady. Igrzyska rozpoczęły się dziś w Warszawie i potrwają do niedzieli.

Zmagania sportowe poprzedziła defilada drużyn narodowych. Przed honorową trybuną na stadionie lekkoatletycznym Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie przemaszerowali zawodnicy wraz opiekunami. Na czele każdej z reprezentacji szli chorążowie ze sztandarami. Nieśli flagi Litwy, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Turcji oraz Polski. Najliczniejsza jest nasza reprezentacja. Składa się z 13 drużyn z wszystkich ośrodków onkologicznych z kraju.

- Sportowcy przygotowujący się do zawodów muszą przekraczać swoje ograniczenia i słabości. Wy musieliście pokonać jeszcze więcej trudności – powiedział podczas otwarcia olimpiady metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski życzył młodym sportowcom sukcesu. Podkreślił, że udział w zawodach nie ma tylko charakteru sportowego, ale pomaga w przełamywaniu stereotypów dotyczących młodych chorych.

Tomasz Osuch, założyciel i prezes Fundacji Spełnionych Marzeń, która jest inicjatorem igrzysk, podkreślił, że olimpiada ma pokazać, że dzieci doświadczone chorobą nowotworową chcą być postrzegane tak samo jak ich zdrowe koleżanki i koledzy: jako radosne, roześmiane, aktywne, pragnące się bawić i rozwijać swe pasje.

Uczestnicząca w igrzyskach 15-letnia Gabrysia z Kamiennej Góry na Dolnym Śląsku ma za sobą terapię chłoniaka Hodgkina. Przed chorobą niespecjalnie interesowała się sportem, teraz stał się on jej wielka pasją. Na Onko-Olimpiadzie startuje w biegach, skoku w dal oraz w strzelaniu z łuku. Jej mama Ewa Krala mówi, że Gabrysia po przebytej ciężkiej terapii stała się bardzo aktywna. Podejmuje wiele działań, jakby nie chciała niczego stracić w swoim życiu.

W organizację igrzysk angażują się również osoby, które do niedawna w niej uczestniczyły. Ewa Styś wystartowała pierwszy raz w Onko-Olimpiadzie w 2007 r. Była po terapii raka kości.

- Udział w zawodach był dla mnie bardzo ważny. Pozwolił mi uwierzyć, że mimo choroby mogę normalnie żyć – powiedziała Ewa.

Niestety po kilku latach choroba wróciła. Dziewczyna się jednak nie poddała, teraz działa w Fundacji Spełnionych Marzeń i pomaga innym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koszalin: znamy wyniki budżetu obywatelskiego

/ Marcin.pw [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

Utworzenie bezpiecznych przejść dla pieszych, akcja „NIE nowotworom u dzieci z Koszalina” oraz powstanie kulturalnego miejsca spotkań „Pod Bookiem” – to zwycięskie projekty ogólnomiejskie w 7. edycji Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Na ich realizację jest blisko 3 mln zł.

Jak poinformował prezydent Koszalina Piotr Jedliński 3186 głosów, najwięcej spośród 22 zadań ogólnomiejskich uzyskał projekt „Bezpieczne przejście dla pieszych – zero wypadków na pasach” o wartości 420 tys. zł.

Jeden z autorów projektu Jakub Kowalik powiedział, że zakłada on montaż lampek przed pasami dla pieszych, które będą pulsacyjnie dawały informację kierowcom, że do przejścia zbliża się pieszy. Przed pasami ma być też położona specjalna mata, która ułatwiać będzie hamowanie pojazdom. Projekt obejmuje cztery lokalizacje: przejście przy ul. Zwycięstwa (przy katedrze i pomniku Jana Pawła II), przy ul. Fałata (przy siedzibie ZUS), przy ul. Władysława IV (przy sklepie Netto i nieczynnym fotoradarze), przy ul. Jana Pawła II (przy kościele pw. św. Ducha).

W przyszłym roku w ramach Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2019 będą realizowane jeszcze dwa ogólnomiejskie projekty. Pierwszym z nich jest akcja profilaktyczna „NIE nowotworom u dzieci z Koszalina” za nieco ponad 47 tys. zł, na którą oddanych zostało 2555 głosów. Natomiast drugi zakłada utworzenie kulturalnego miejsca spotkań „Pod Bookiem”, czyli tarasu przy Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Na projekt wart ponad 262 tys. zł zagłosowały 1843 osoby.

Głosowaniu podlegały także projekty pięciu koszalińskich osiedli (Lechitów, Lubiatowo, Tysiąclecia, Bukowe, Rokosowo), w których mieszkańcy nie doszli do porozumienia co do ich wyboru podczas wrześniowych spotkań. Mogli wybrać tylko jeden z osiedla, w którym zamieszkują.

Głosowanie na projekty w ramach Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 trwało od 24 października do 13 listopada i prowadzone było po raz pierwszy wyłącznie elektronicznie. Osoby nieposiadające urządzenia z dostępem do internetu mogły skorzystać w wyznaczonych przez miasto punktów, w których można było zagłosować. Łącznie oddano 9614 głosów. System elektroniczny uniemożliwił oddanie głosów nieważnych. W tym roku nie obowiązywało kryterium wiekowe.

W 12 osiedlach podczas spotkań z mieszkańcami wybrano już wcześniej projekty do realizacji bądź zgłoszone przez nich projekty nie przekraczały łącznie kwoty 114 tys. maksymalnej do wydania dla każdego z osiedli. Dla przykładu mieszkańcy osiedla „Na Skarpie” zdecydowali o wyposażeniu placu zabaw przy ul. E. Gierczak w urządzenia i elementy małej architektury, a ci z osiedla Kotarbińskiego uznali, że chcą wymiany chodnika przy ul. Wyki.

W tegorocznej edycji Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 zostały złożone 93 projekty. Nie wszystkie pozytywnie przeszły formalną i merytoryczną ocenę.

Pula Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 to 2 mln 990 tys. zł. Wartość zgłoszonych projektów nie mogła przekroczyć 114 tys. zł w przypadku tych osiedlowych oraz 1 mln zł w przypadku ogólnomiejskich.

W Koszalinie po raz pierwszy projekty w ramach budżetu obywatelskiego były składane i wybierane w 2013 r. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl