Szewczak: dane GUS potwierdzają dobrą sytuację budżetu

/ Adrian Grycuk; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

  

- Wskaźniki potwierdzają, że sytuacja budżetu jest dobra i ruszyły inwestycje w samorządach - powiedział wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Janusz Szewczak (PiS), komentując środowe dane GUS o sprzedaży detalicznej i wynikach finansowych przedsiębiorstw.

"Przedstawione przez GUS dane to bardzo dobre wyniki i świadczą o tym, że pieniądze na inwestycje ruszyły również w samorządach. Przypomnę, że samorządy, zdominowane dotychczas przez PO i PSL, w dużej mierze na złość rządowi nie chciały wydawać pieniędzy. Jednak zbliżają się wybory i trzeba było ruszyć z inwestycjami"

- powiedział Szewczak.

Zgodnie z opublikowanymi w środę przez GUS danymi, nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw po I półroczu 2018 r. wzrosły - w cenach stałych - o 10,3 proc. rok do roku. W I kwartale br. wzrost wyniósł 6,6 proc. - podał GUS. Wyższe niż przed rokiem były zarówno nakłady na budynki i budowle - wzrost o 15,2 proc., jak i na maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia - wzrost o 10,6 proc.

"To dobre dane i potwierdzają stabilną sytuację finansową budżetu. Uważam, ze wzrost gospodarczy założony w budżecie na 2019 r. w wysokości 3,8 proc. PKB jest niezwykle ostrożny. Moim zdaniem przekroczy on 4 proc."

- dodaje Szewczak.

Zdaniem Szewczaka na wzrost poziomu inwestycji miały również wpływ kontrakty realizowane w związku z budową tras szybkiego ruchu, autostrad i remontami szlaków kolejowych.

"Już kilka miesięcy temu mówiłem, że ten rok, a zwłaszcza jego druga połowa, będzie miała widoczny ruch w sektorze inwestycji infrastrukturalnych, ale i publicznych, i prywatnych. Również zwiększony import może oznaczać, że przedsiębiorcy sięgnęli po maszyny i urządzenia, które są potrzebne do produkcji i do kolejnych inwestycji"

- powiedział Szewczak.

Zwrócił on uwagę, ze chociaż wzrosty inwestycji są duże, to jednocześnie doszło do znacznych podwyżek cen materiałów budowalnych, gdyż popyt na nie ciągle rośnie. "Mamy niełatwą sytuację również jeżeli chodzi o pracowników na rynku budowlanym" - dodał.

Zdaniem Szewczaka druga połowa roku pokaże, że przyspieszenie nakładów inwestycyjnych może okazać się trwałą tendencją.

Jego zdaniem do przyspieszenia wzrostu nakładów inwestycyjnych może przyczynić się też poprawa współpracy pomiędzy rządem i władzami samorządowymi po październikowych wyborach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

W Toruniu o wychowaniu w szkole

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/congerdesign

  

W Toruniu zainaugurowano dzisiaj ogólnopolski cykl debat o wychowaniu w szkole. Wiceszefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Iwona Michałek podkreśliła, że w kilku miastach w Polsce odbędą się spotkania poświęcone m.in. bezpieczeństwu, doradztwu zawodowemu czy roli rodzica.

- Dzisiejszym spotkaniem rozpoczynamy cykl debat w całej Polsce o wychowaniu. Dziś spotkamy się przy toruńskim okrągłym stole, ale takich stołów będzie w kraju kilka. Zależy mi na tym, żebyśmy usłyszeli informacje z różnych stron Polski, z różnych środowisk odnośnie tego, co należałoby zmienić, poprawić i wzmocnić w sferze wychowawczej szkoły

 - podkreśliła wiceminister Michałek.

Dodała, że wtorkowe spotkanie ma trzy cele - określenie kierunków działań w zakresie wspierania wychowawczej roli szkoły, wskazanie obszarów wymagających wzmocnienia, zebranie rozwiązań służących dobrej realizacji tej funkcji.

- Będziemy dyskutowali w czterech panelach. Pierwszy z nich to - agresywne dziecko w grupie. Drugi dotyczy doradztwa zawodowego i wychowania do podejmowania decyzji. Trzeci odnosi się do aktywności rodzica w szkole. To bardzo ważny temat - podobnie jak ten z czwartego panelu, czyli bezpieczeństwa w szkole

 - wskazała Michałek.

Prezydent Torunia Michał Zaleski przed rozpoczęciem obrad podkreślił, że zarządzane przez niego miasto jest pewnie typowym na mapie Polski - jeżeli chodzi o problemy, jak i sukcesy wychowawcze w szkołach.

W jego ocenie ważne jest to, że władze lokalne, ale i ministerstwo, pracują nie od zdarzenia do zdarzenia, ale systemowo.

- W Toruniu już od trzech lat obowiązuje strategia rozwoju edukacji miasta. Dokument ten przyjęła rada miasta. Znajduje się w nim cały pakiet zadań i problemów

- poinformował Zaleski.

Kujawsko-pomorska wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz wskazała, że o działaniach kuratorium oświaty mówi się głównie w zakresie przeprowadzanych kontroli, a instytucja ta zajmuje się wieloma innymi zadaniami.

- Ważne jest, że zaprosiliśmy do wspólnego spotkania przedstawicieli różnych podmiotów - ważnych w procesie wychowania odbywającego się w szkole. Chcemy, żeby jasno zostało podkreślone, jakie podmioty są w danych sferach dominujące. To nie jest tak, że za wszystko odpowiada ministerstwo, kuratorium czy organ prowadzący. Działania są podzielone i dobrze to zaakcentować

 - dodała Mazurkiewicz.

W toruńskim okrągłym stole biorą udział m.in. przedstawiciele środowiska naukowego z UMK w Toruniu, rodzice, nauczyciele, dyrektorzy szkół, przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz reprezentanci organu prowadzącego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl