Szewczak: dane GUS potwierdzają dobrą sytuację budżetu

/ Adrian Grycuk; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

  

- Wskaźniki potwierdzają, że sytuacja budżetu jest dobra i ruszyły inwestycje w samorządach - powiedział wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Janusz Szewczak (PiS), komentując środowe dane GUS o sprzedaży detalicznej i wynikach finansowych przedsiębiorstw.

"Przedstawione przez GUS dane to bardzo dobre wyniki i świadczą o tym, że pieniądze na inwestycje ruszyły również w samorządach. Przypomnę, że samorządy, zdominowane dotychczas przez PO i PSL, w dużej mierze na złość rządowi nie chciały wydawać pieniędzy. Jednak zbliżają się wybory i trzeba było ruszyć z inwestycjami"

- powiedział Szewczak.

Zgodnie z opublikowanymi w środę przez GUS danymi, nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw po I półroczu 2018 r. wzrosły - w cenach stałych - o 10,3 proc. rok do roku. W I kwartale br. wzrost wyniósł 6,6 proc. - podał GUS. Wyższe niż przed rokiem były zarówno nakłady na budynki i budowle - wzrost o 15,2 proc., jak i na maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia - wzrost o 10,6 proc.

"To dobre dane i potwierdzają stabilną sytuację finansową budżetu. Uważam, ze wzrost gospodarczy założony w budżecie na 2019 r. w wysokości 3,8 proc. PKB jest niezwykle ostrożny. Moim zdaniem przekroczy on 4 proc."

- dodaje Szewczak.

Zdaniem Szewczaka na wzrost poziomu inwestycji miały również wpływ kontrakty realizowane w związku z budową tras szybkiego ruchu, autostrad i remontami szlaków kolejowych.

"Już kilka miesięcy temu mówiłem, że ten rok, a zwłaszcza jego druga połowa, będzie miała widoczny ruch w sektorze inwestycji infrastrukturalnych, ale i publicznych, i prywatnych. Również zwiększony import może oznaczać, że przedsiębiorcy sięgnęli po maszyny i urządzenia, które są potrzebne do produkcji i do kolejnych inwestycji"

- powiedział Szewczak.

Zwrócił on uwagę, ze chociaż wzrosty inwestycji są duże, to jednocześnie doszło do znacznych podwyżek cen materiałów budowalnych, gdyż popyt na nie ciągle rośnie. "Mamy niełatwą sytuację również jeżeli chodzi o pracowników na rynku budowlanym" - dodał.

Zdaniem Szewczaka druga połowa roku pokaże, że przyspieszenie nakładów inwestycyjnych może okazać się trwałą tendencją.

Jego zdaniem do przyspieszenia wzrostu nakładów inwestycyjnych może przyczynić się też poprawa współpracy pomiędzy rządem i władzami samorządowymi po październikowych wyborach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Już za tydzień wybory do europarlamentu. Wiemy, kiedy ogłoszone zostaną oficjalne wyniki

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Za tydzień - w niedzielę 26 maja - odbędą się wybory do europarlamentu. - Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze są przygotowane do eurowyborów. Wszystkie obwodowe komisje wyborcze zostały powołane - poinformowała szefowa KBW Magdalena Pietrzak. Przekazała też, kiedy poznamy oficjalne wyniki wyborów - będzie to wtorek 28 maja.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w przyszłą niedzielę. Polacy wybiorą w nich 52 europosłów spośród ponad 800 kandydatów. Liczba ta została ustalona przy założeniu, że w nowej kadencji w europarlamencie nie będzie już brytyjskich posłów.

Wszystko wskazuje jednak na to, że na początku nowej kadencji europarlamentarnej Wielka Brytania wciąż będzie państwem członkowskim UE. W związku z tym w nowym europarlamencie Polska obsadzi 51, a nie 52 mandaty. Zastosowane zostaną przepisy specjalnej ustawy, określającej zasady na jakich wskazany zostanie ten z wybranych w majowych wyborach posłów do europarlamentu, który nie obejmie mandatu.

Szefowa KBW Magdalena Pietrzak powiedziała, że zarówno Państwowa Komisja Wyborcza, jak i Krajowe Biuro Wyborcze są przygotowane do eurowyborów.

Na bieżąco wykonujemy wszystkie zadania wynikające z kalendarza wyborczego

 - wskazywała.

Także informatyczny system Wsparcia Organów Wyborczych - jak mówiła - pozytywnie przeszedł testy.

Nie mamy obaw, że jest jakiś problem z systemem. System działa i wspomaga organy wyborcze

 - podkreśliła Pietrzak.

Dodała, że nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że system informatyczny zadziała poprawnie, jednak - jak uspokajała - KBW ma przygotowane warianty na różne ewentualności.

Pietrzak przekazała, że przed majowymi eurowyborami nie było problemów z powołaniem składów obwodowych komisji wyborczych. Taki problem wystąpił przed wyborami samorządowymi w 2018 r.

Nie mamy sygnałów o żadnych brakach, raczej odwrotnie - dostajemy informacje, że ktoś nie został wybrany, bo był nadmiar chętnych do komisji. Niestety wszystkich nie można wybrać

 - mówiła.

Przypomniała, że w zgłaszaniu kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych pierwszeństwo mają komitety wyborcze.

W wyborach samorządowych komitety nie zgłaszały ludzi do komisji, teraz komitety w pełni sprawdziły się. W związku z tym, wyborcy, którzy od ostatniej nowelizacji Kodeksu wyborczego mają możliwość bezpośrednio zgłaszać swoją kandydaturę na członka komisji byli wybierani w drugiej kolejności. Tam, gdzie komitety zgłosiły odpowiednią liczbę członków, tam wyborcy nie zostali w ogóle powołani w skład komisji

 - wyjaśniła.

Zdaniem szefowej KBW oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego powinniśmy poznać we wtorek 28 maja.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl