Sprut-SDM1 trafi na eksport

/ flickr.com

  

Rosyjski koncern zbrojeniowy Rosoboronexport zamierza rozpocząć sprzedaż na rynki zagraniczne samobieżnych niszczycieli czołgów Sprut-SDM1 - informuje rosyjska agencja prasowa TASS.

Samobieżny niszczyciel czołgów został opracowany w Wołgogradzkiej Fabryce Traktorów wchodzącej w skład koncernu Tractor Plants. Sprut-SDM1 jest lekkim amfibijnym pojazdem bojowym. Dysponuje siłą ognia porównywalna do tych jaką dysponują T-72 i T-90M/SM, jest ponadto przystosowany do desantowania z okrętów jak i samolotów. W porównaniu do wozów o podobnych parametrach wyróżnia się znacznie większą mobilnością. Stworzony jest z myślą o zapewnieniu wsparcia ogniowego piechocie, eliminacji pojazdów opancerzonych wroga jak i fortyfikacji oraz realizowania misji zwiadowczych oraz ochronnych.  Załogę ważącego 18 tysięcy kg pojazdu Sprut-SDM1 stanowi trzech wojskowych Silnik wysokoprężny 2W-06-2S  o mocy 500 koni mechanicznych umożliwia osiągnięcie 70 km/h na drodze, 50 km/h w terenie oraz 10 km/h w wodzie. Maksymalny zasięg wynosi 500 km. Konstrukcja została stworzona w oparciu o elementy podwozia BMD-4M. Głównym uzbrojeniem wozu jest gładkolufowa armata 2A75 kalibru 125 mm z automatem ładującym, mogąca wystrzeliwać  kierowane pociski przeciwpancerne zdolne do eliminowania celów na dystansie do 5 km. Sama natomiast szybkostrzelność wynosi od 6 do 8 strzałów na minutę. Na wyposażeniu znajduje się również karabin maszynowy PKTM 7,62 mm i umieszczony na wieży zdalnie sterowany moduł z karabinem maszynowym PKTM. Cyfrowy system kontroli ognia wraz z celownikiem termowizyjnym umożliwia szybkie wykrycie, rozpoznanie oraz eliminację celów ruchomych bądź stacjonarnych.  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Tagi

Wczytuję komentarze...

Byli opozycjoniści murem za Rachoniem! Napisali list w obronie wolności słowa

Michał Rachoń, / TVP Info/printscreen

  

Działacze opozycji antykomunistycznej wystosowali list otwarty do władz Telewizji Publicznej, w którym apelują o przywrócenie do pracy Michała Rachonia i Krystiana Krawiela, którzy zostali zawieszeni po emisji w programie "Minęła 20" satyrycznych "plastusiów" Barbary Pieli. Pod listem podpisali się miedzy innymi Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Ryszard Majdzik, czy Krzysztof Wyszkowski.

Redaktorzy Michał Rachoń i Krystian Krawiel zostali odsunięci od redagowania i prowadzenia programów w TVP Info po jednej z audycji „Minęła 20”, w której - zdaniem przełożonych - znalazła się wywołująca kontrowersje animacja.

Byli opozycjoniści zwracają się z apelem o przywrócenie red. Rachonia i red. Krawiela do pracy.

Zwracamy się do władz Telewizji Publicznej z apelem o przywrócenie do pracy dziennikarzy Pana Michała Rachonia i Pana Krystiana Krawiela. Uznajemy odsunięcie ich od pełnienia obowiązków za niesprawiedliwą i nieuzasadnioną sankcję godzącą w swobodę wypowiedzi

- zaznaczają opozycjoniści w liście do władz TVP.

W takiej sytuacji czujemy się w obowiązku zabrać stanowczo głos - walczyliśmy o wolność słowa w czasach komunistycznych, niektórzy z nas za opór wobec władzy stosującej cenzurę zapłacili bardzo wysoką cenę. Nie możemy bierni przyglądać się sytuacji, w której uczciwy, rzetelny dziennikarz, laureat Nagrody Głównej Wolności Słowa za odważne przeciwstawienie się zmowie milczenia mediów podczas zeznań prezydenta Bronisława Komorowskiego, jest w wolnej Rzeczypospolitej karany za przeciwstawianie się kłamstwu i manipulacji

- czytamy dalej w apelu.

Pod listem podpisali się: Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Krzysztof Wyszkowski, Andrzej Rozpłochowski, Ryszard Majdzik, Andrzej Kołodziej, Tomasz Moszczak, Adam Borowski, Stanisław Fudakowski, Stanisław Szukała, Alojzy Pietrzyk i Andrzej Szkaradek.

facebook.com/Ryszard Majdzik

[polecam:https://niezalezna.pl/254998-centrum-monitoringu-wolnosci-prasy-w-obronie-rachonia-apel-o-przywrocenie-do-pracy] Wcześniej apel o przywrócenie do pracy Michała Rachonia i Krystiana Krawiela wystosowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: facebook.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl