Znów padło sformułowanie "polski obóz śmierci". Ambasada protestuje

/ twitter.com/screenshot

  

Ambasada RP w Australii wyraziła na Twitterze sprzeciw wobec użytego w mediach w Australii sformułowania "polski obóz śmierci". Padło ono w artykule w "Sydney Morning Herald" i programie TV o strażniku niemieckiego nazistowskiego obozu pracy w Trawnikach.

"Trawniki były niemieckim (nazistowskim) obozem koncentracyjnym w okupowanej Polsce, NIE polskim obozem. Prosimy o odpowiednią korektę artykułu" - napisano o północy ze środy na czwartek czasu w Polsce na Twitterze Ambasady RP. W poście podano link do tekstu.

Wczoraj na stronie internetowej "Sydney Morning Herald" - uważanej za jedną z najbardziej wpływowych, najstarszej australijskiej gazety - opublikowano artykuł o wydaleniu z USA do Niemiec 95-letniego Jakiwa Palija, strażnika w niemieckim nazistowskim obozie pracy SS w Trawnikach. W materiale padło sformułowanie o "polskim obozie śmierci Trawniki". Tekst oparty jest na artykule amerykańskiego dziennika "New York Times", jednak tam sformułowanie "polski obóz śmierci" nie pojawia się.

Dzisiaj rano czasu polskiego artykuł nadal pozostaje na stronie internetowej "SMH" z błędnym wyrażeniem.

W kolejnym wpisie ambasada RP w Australii podkreśliła z kolei, że "we wczorajszym programie Neil Breen błędnie użył sformułowania "polski obóz koncentracyjny". Chodzi o materiał wyemitowany w programie Nine News, w australijskiej telewizji Nine Network. Polskie służby dyplomatyczne ponownie podkreśliły, że Palij był strażnikiem w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wpadła grupa przestępcza oszukująca na cukrze. Mogli wyłudzić kilka milionów złotych

/ pixabay.com/CC0/saramukitza

  

Policjanci CBŚP zatrzymali 13 osób, które zajmowały się skupowaniem hurtowych ilości cukru przemysłowego i sprzedażą go jako spożywczego. Według śledczych przestępcy mogli wyłudzić kilka milionów złotych.

W ubiegłym tygodniu policjanci przeprowadzili działania na terenie województw: zachodniopomorskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego – wynika z informacji służb prasowych CBŚP. Zatrzymano 13 osób oraz przeszukano blisko 50 obiektów, w tym m.in. mieszkania, siedziby firm czy biura rachunkowe.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym trzem - kierowania grupą. Dziewięciu z nich usłyszało także zarzuty prania pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności. Decyzją sądu wobec pięciu osób zastosowano tymczasowe aresztowanie.

Według śledczych celem grupy było czerpanie korzyści majątkowych, a w grę może wchodzić wyłudzenie kilku milionów złotych.

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy kupowali znacznie tańszy cukier przemysłowy, a następnie sprzedawali go w hurtowych ilościach jako cukier spożywczy. Przy wykorzystaniu wielu podmiotów gospodarczych tworzyli fikcyjną dokumentację, która miała potwierdzić przerobienie cukru m.in. na spirytus czy syrop, co pozwoliło na prowadzenie tej działalności przez kilka lat.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez CBŚP pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Szczecinie Prokuratury Krajowej. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl