Serbia chce przywrócić obowiązkowy pobór

/ flickr.com

  

By podwyższyć gotowość bojową swojej armii, Serbia może powrócić do obowiązkowej służby wojskowej - poinformował prezydent tego kraju Aleksandar Vučić. Obowiązkowy pobór zniesiono dziewięć lat temu.

Szef państwa oznajmił, że służba trwałaby od 3 do 6 miesięcy i mogłaby zacząć obowiązywać po roku 2020.

Wciąż się nad tym zastanawiamy. Będzie to zależało od finansów - powiedział dziennikarzom. 

Serbscy politycy wielokrotnie wracali do pomysłu obowiązkowego poboru. Wielu ekspertów w dziedzinie wojskowości ocenia, że taki krok byłby zbyt kosztowny, a tak krótka służba w niewielkim stopniu przyczyniłaby się do wzmocnienia krajowych zdolności obronnych. 

Służący w serbskiej armii według agencji Reutera są słabo opłacani i słabo uzbrojeni. Łącznie siły zbrojne liczą 40 tys. osób.

Z serbskiego budżetu na 2018 rok na obronność przeznaczono 1,39 proc. PKB (703 mln dolarów); rok wcześniej było to 693,8 mln dolarów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Niewybuch. Ewakuacja 150 mieszkańców

/ arembowski

  

Ok. 150 mieszkańców miejscowości Wygoda w powiecie łomżyńskim (Podlaskie) w sobotę zostanie ewakuowanych w związku ze znalezieniem niewybuchu. Miejsce znaleziska zostało zabezpieczone przez służby.

Jak poinformowała Edyta Wilczyńska z podlaskiej policji, na prywatnej posesji podczas prac budowlanych został znaleziony pocisk lotniczy. Po godzinie 18 w sobotę została podjęta decyzja o ewakuacji okolicznych mieszkańców.

Promień ewakuacji wynosi ok. 800 m; ewakuowanych zostanie ok. 150 osób z 50 domów - poinformowała policja.

"Na miejscu są policjanci, którzy zabezpieczają miejsce zdarzenia oraz saperzy z jednostki wojskowej z Orzysza"

- poinformowała Wilczyńska. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl