Czy imperium finansowe Leszka Czarneckiego upadnie? Ekspert wyjaśnia

/ Bambosz

  

- Imperium finansowe Leszka Czarneckiego może się skurczyć, ale nie upadnie - mówi analityk sektora bankowego w mBanku Michał Konarski. Dodaje, że Getin Noble Bank jest w trakcie realizacji Programu Postępowania Naprawczego oraz ma zatwierdzony przez KNF Plan Ochrony Kapitału.

"Upadek jednego z banków należącego do Leszka Czarneckiego byłby katastrofą, do której nikt nie chce dopuścić"

- mówi analityk mBanku Michał Konarski. Podkreślił jednak, że obecnie nie ma żadnych przesłanek do realizacji czarnego scenariusza, ponieważ Getin Noble Bank rok temu wszczął postępowanie naprawcze i ściśle współpracuje z KNF w celu uzdrowieniu finansów.

Na pytanie, jakie działania do tej pory nadzór finansowy podjął wobec firm należących do Czarneckiego, KNF odpowiedziała: "Na bieżąco monitorujemy ryzyko w systemie bankowym jako całości i w poszczególnych jego podmiotach i podejmujemy stosowne działania zapobiegawcze oraz prorozwojowe, zgodnie z posiadanymi kompetencjami określonymi stosownymi przepisami prawa. W związku z ustawową tajemnicą zawodową Urząd KNF nie może udzielać informacji nt. działań podejmowanych wobec poszczególnych podmiotów nadzorowanych". KNF zaznaczyła również, że przecena akcji spółek, kontrolowanych przez miliardera to efekt odpisów, które w poniedziałek ogłosił zarząd Idea Banku. Kurs Idea Banku spadł wówczas o 28,5 proc., Getin Holdingu o 23,1 proc., a Getin Noble o 13,8 proc.

Dzisiaj akcje Getin Noble Bank spadły o ok. 3,7 proc. a Getin Holding tracił 7,3 proc. Zyskał natomiast Idea Bank, którego akcje wzrosły o 2,1 proc. Konarski wiąże to m.in z faktem, że Idea Bank jest jednak spółką rentowną. Jego zdaniem, pozytywnie na wyniki grupy Czarneckiego wpłynęłoby połączenie Idei Banku i Getin Noble Banku. "Łącząc się, mogłyby zlikwidować część oddziałów osiągając efekt synergii, co pozwoliłoby na obniżenie kosztów i zwiększenie rentowności" - wyjaśnia.

O tym, że GNB i Idea Bank będą się łączyć świadczyć może też komunikat wystosowany na początku sierpnia. 

Pierwsze informacje o konsolidarcji w grupie pojawiły się na rynku w połowie lipca. Getin Noble Bank podał wówczas, że Leszek Czarnecki rozważy opcje konsolidacyjne, obejmujące Getin Noble Bank oraz Idea Bank, jak i inne podmioty znajdujące się w grupach kapitałowych obu banków.

W efekcie wszystkie spółki odnotowały wzrosty na GPW. Np. notowania Idea Banku, w ciągu trzech pierwszych sesji w tygodniu, w którym pojawiła się informacja zyskały 30 proc., po spadku o 74 proc. od początku roku.

Konarski przyznał, że kłopoty banków Czarneckiego są efektem stosowanej przez lata agresywnej strategii rozwoju: należące do grupy instytucje oferowały nie tylko kredyty we frankach, ale zakładały klientom wysoko oprocentowane rachunki terminowe, sprzedawały ryzykowne produkty finansowe (np. polisolokaty). "Jeszcze niedawno w Getin Noble Bank rachunki bieżące, stanowiły tylko 10 proc. wszystkich depozytów, natomiast pozostałe 90 proc. to były wysoko oprocentowane i kosztowne dla banku lokaty" - opowiada Konarski. Dodaje, że bank musiał rolować te lokaty, żeby klienci nie pouciekali. Dopiero nowy zarząd Getinu zaczął walczyć o zwiększenie depozytów bieżących i dziś jest z tym znacznie lepiej - podkreśla analityk.

W maju 2014 r. wartość rynkowa instytucji, które Leszek Czarnecki zbudował wykorzystując boom na walutowe kredyty hipoteczne, sięgała niemal 10 mld zł. W rankingu 100 najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost" (edycja 2015) Czarnecki znalazł się na czwartym miejscu z majątkiem wycenianym na 6,3 mld zł. W ostatnim zestawieniu (edycja 2018), które nie uwzględnia ostatniej fali wyprzedaży spółek Czarneckiego, znalazł się na 22 miejscu. Jego aktywa wyceniono na 1,5 mld zł.

Z materiałów przechowywanych w Instytucie Pamięci Narodowej wynika, że Leszek Czarnecki w wieku 18 lat podpisał zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa jako TW „Ernest” nr rej 42601. Był wtedy uczniem III Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. W połowie 1982 r. Czarnecki podpisał zobowiązanie do współpracy, tym razem z wywiadem PRL. W październiku 1983 r. założono mu teczkę pod numerem 15538 jako kontakt operacyjny o pseudonimie Ternes. Leszek Czarnecki przyznał się do podpisania zobowiązania, nie potwierdził jednak przekazywania SB informacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Więcej udogodnień dla rodziców w firmach. Pracodawcy chętnie dopasowują swoje oferty

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/towbar

  

Rośnie liczba firm pomagających rodzicom łączyć obowiązki zawodowe z opieką nad małym dzieckiem. Ale wciąż dla wielu osób to spore wyzwanie - pisze dzisiaj "Rzeczpospolita".

"Większość pracujących mam, bo 68,4 proc., bez większych trudności godzi życie zawodowe z rodzinnym - wynika z ostatnich badań GUS 'Praca i obowiązki rodzinne'"

- podaje poniedziałkowa "Rz".

Jak zaznacza dziennik, dla pozostałych stanowi to spory problem. Najczęstszymi przyczynami tych trudności są długi czas pracy, wymagający lub męczący rodzaj wykonywanych zadań, nieprzewidywalny lub niekorzystny harmonogram pracy. GUS zapytał m.in. młode mamy, czy mogą decydować, kiedy zaczynają i kończą pracę. Okazało się, że taką możliwość ma tylko 26,6 proc. mam, a około 40 proc. ma prawo do wzięcia wolnego dnia bez wykorzystywania urlopu.

Z badań firmy Hays Poland wynika, że tylko 18 proc. osób wychowujących dzieci dostaje od swojej firmy dodatkowe benefity. 55 proc. nie otrzymuje, a 27 proc. nawet nie wie, czy przysługują im jakieś benefity.

Gazeta dodaje, że część pracodawców dopasowuje swoją ofert dla pracowników. Z badań Hays Poland wynika, że już ponad 40 proc. z nich oferuje możliwość pracy elastycznej, czyli np. możliwość skorzystania z przerwy w pracy na załatwienie prywatnych spraw, pracę zdalną, ruchomy czas rozpoczęcia i zakończenia pracy. Jedna na dziesięć firm deklaruje, że pula dni urlopowych dla pracowników jest większa niż przewidziana w kodeksie pracy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl