Animowany film dla brytyjskich dzieci pokazuje Polaków podczas II w.św. mierzących z broni do Żydów

Reduta Dobrego Imienia interweniowała niedawno w sprawie komiksu zawierającego ilustracje godzące w dobre imię Polski. Wydawca zobowiązał się zmienić część ilustracji, ale teraz obok książki „Survivors of the Holocaust” powstał film dla dzieci o podobnym tytule „The Children of the Holocaust”, prezentujący relacje ocalałych z zagłady w formie animowanej. W kreskówce udostępnionej na serwisie youtube.com pojawiają się te same co w książce ilustracje, m.in. wycelowana w bohaterów opowiadania broń w przyodzianych w polskie symbole narodowe rękach.

Zaproponowana przez RDI korekta ilustracji w komiksie

W związku z tym i w tej sprawie Reduta podjęła interwencję i wysyłała list do producenta filmu, Fettle Animation współpracującego z telewizją BBC, na kanałach której film był wielokrotnie emitowany. O wsparcie w wyegzekwowaniu korekty poproszono również Ambasadora RP w Wielkiej Brytanii.

\"\"

Korekta ilustracji w komiksie

Taki list skierowano do firmy Fettle Animation:

Ms Kath Shackleton

Fettle Animation

Szanowni Pani Shackleton!

W wyprodukowanym przez Fettle Animation filmie, autorstwa Zane’a Whittinghama pt. „The Children of the Holocaust” fragmenty dotyczące Polski przedstawione zostały w skrajnie obraźliwy sposób.

Nie rozumiemy jak poważny producent filmowy może podchodzić tak dowolnie do historii. Niestety, produkcja przeznaczona dla dzieci to przejaw mowy nienawiści wobec Polski i Polaków, skoro państwo polskie, według wizji autorów, można określić jako współodpowiedzialne za przeprowadzenie Zagłady Żydów.

Zane Whittingham zawarł w swoim filmie wiele fałszywych oskarżeń przeciwko Polsce, których nie możemy zlekceważyć. Oto tylko kilka z nich:

1 Oburzające jest zrównanie polityki przedwojennej Polski z polityką niemieckiej III Rzeszy. Zdanie „What the Poles were trying to do was to force us back into Germany” jest kłamstwem historycznym. Przypominamy, że to Niemcy są odpowiedzialni zarówno za wywołanie II wojny światowej, za zbrodnie przeciwko Polakom, jak i za Holokaust. Dla odmiany, o czym zdają się nie wiedzieć autorzy, przed II wojną światową w Polsce mieszkało najwięcej w Europie, bo aż 3 miliony Żydów. Władze II RP nie tylko nie prowadziły żadnych akcji mających na celu wyrzucenie obywateli żydowskich z kraju, ale masowo przyznawały obywatelstwo Żydom niemieckim i rosyjskim, szukającym schronienia w granicach II RP.

2 Wycelowanie broni w Żydów jest szokujące. Polscy żołnierze i policjanci II RP nigdy nie zabijali ani nie grozili Żydom. To historyczne kłamstwo, używane przez antypolskich propagandystów.

3 Epatowanie dłońmi trzymającymi broń, wymierzonymi w żydowską rodzinę, owiniętymi w polskie flagi, to ewidentna prowokacja. Kreowanie Polaków wbrew faktom jako współodpowiedzialnych za tę okrutną zbrodnię przeciw ludzkości jest oznaką negacji Holokaustu. Nie możemy wprost uwierzyć, że to mogła być Państwa intencja.

W związku ze skandaliczną treścią filmu Zane’a Whittinghama, wzywamy Państwa do wstrzymania emisji do czasu jego korekty i opublikowania na stronie przeprosin, w których posługując się faktami wyjaśnią Państwo jak fałszywy obraz czasów poprzedzających Holokaust został w nim przedstawiony.

Jednocześnie informujemy, że wydawca komiksu pt. „The Survivors of the Holocaust” po naszej interwencji przyznał się do błędu historycznego oraz postanowił zmienić ilustracje fałszywie przypisujące złą postawę Polaków wobec Żydów.

 Źródło: rdi.org.pl, anti-defamation. pl

 

#RDI #kłamstwo #Wielka Brytania #BBC #film animowany

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo