Poruszające spotkania w Korei Płn.

/ Zrzut ekranu z youtube.com

  

89 sędziwych obywateli Korei Południowej spotkało dziś po raz drugi, tym razem prywatnie, z niewidzianymi od ponad 60 lat krewnymi, którzy po wojnie koreańskiej z lat 1950-1953 znaleźli się po północnej stronie granicy.

Spotkania rozdzielonych krewnych w północnokoreańskich Górach Diamentowych, zorganizowane na fali ocieplenia relacji pomiędzy dwoma zwaśnionymi państwami koreańskimi, rozpoczęły się w poniedziałek i potrwają do niedzieli.

Pierwszego dnia 89 Koreańczyków z Południa spotkało się w ośrodku turystycznym ze 185 krewnymi z Północy, których nie widzieli od zakończenia wojny. Rodziny spotkały się ponownie we wtorek, tym razem w pokojach hotelowych, w mniej formalnej atmosferze. Krewni mieli też okazję zjeść razem prywatny obiad.

Spotkanie wywołuje olbrzymie emocje. Podaje przykład 75-letniej obywatelki Korei Płd. Kim Je Dzia, która wielokrotnie powtarzała „kocham cię”, gdy wpadła w objęcia swojej siostry z Korei Płn.

Nawet teraz czuję się jak we śnie (...) Chcę z tobą zostać. Nie chcę znów pozwolić ci odejść – mówiła.

Obie siostry, podobnie jak reszta uczestników wydarzenia, będą jednak miały okazję porozmawiać ze sobą jeszcze tylko w środę w czasie spotkań grupowych, po czym wrócą do swoich domów po obu stronach granicy. Od piątku do niedzieli w tym samym ośrodku odbędą się spotkania 83 obywateli Korei Północnej z ich blisko 300 krewnymi żyjącymi na Południu.

Spotkania w Górach Diamentowych to pierwsze tego typu wydarzenie od października 2015 roku. Wznowienie programu łączenia rodzin było jednym z punktów deklaracji, podpisanej przez prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina i przywódcę Korei Płn. Kim Dzong Una na szczycie w granicznej wsi Panmundżom w kwietniu br.

Po zakończeniu działań zbrojnych i podpisaniu rozejmu w 1953 roku obie Koree, które wciąż są formalnie w stanie wojny, zakazały swoim obywatelom odwiedzania krewnych po przeciwnej stronie granicy bez zezwolenia. Od czasu pierwszego szczytu przywódców obu Korei z 2000 roku zorganizowano 20 takich spotkań.

Jednak tylko niewielka część osób, które chciałyby przed śmiercią jeszcze choć raz zobaczyć swoich krewnych, miała okazję uczestniczyć w tych wydarzeniach. W Korei Południowej na taką okazję oczekuje wciąż ok. 57 tys. osób, z których większość przekroczyła już 70. rok życia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wyłowiono niewybuchy i kontener śmieci

Zdjęcie ilustracyjne / By Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Lamiot (w oparciu o szablon praw autorskich). - Źródło nie zostało podane w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to praca własna (w oparciu o szablon praw au

  

Podczas sprzątania Kanału Łuczańskiego w Giżycku nurkowie znaleźli dwa niewybuchy. Zabezpiecza je policja - poinformował prezes giżyckiego Klubu Płetwonurków "Płetwal" Sebastian Łepkowski. Z kanału wyłowiono kontener śmieci, w tym wojskowy stary hełm, wagę szalkową i kilka kotwic.

Szef klubu "Płetwal" powiedział, że niewybuchy znajdują się blisko brzegu i zabezpiecza je policja.

"Ponieważ są one blisko brzegu, nie blokują żeglugi po kanale" - dodał.

W akcji sprzątania Kanału Łuczańskiego uczestniczyło 28 nurków z "Płetwala", MOPR, Ośrodka Szkolno-Treningowego Wojsk Lądowych w Orzyszu, klubu "Podwodny jeleń" w Łomży oraz indywidualni nurkowie z Gołdapi. Przez ponad dwie godziny ekipa wyłowiła z dna kanału duży kontener śmieci, wśród których były m.in.: wojskowy stary hełm, waga szalkowa, kilka kotwic oraz miecz od jachtu.

Akcja sprzątania kanału odbywa się od wielu lat zawsze po zakończeniu sezonu żeglarskiego. Współorganizuje ją giżycki urząd miasta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl