Spotkania rozdzielonych krewnych w północnokoreańskich Górach Diamentowych, zorganizowane na fali ocieplenia relacji pomiędzy dwoma zwaśnionymi państwami koreańskimi, rozpoczęły się w poniedziałek i potrwają do niedzieli.

Pierwszego dnia 89 Koreańczyków z Południa spotkało się w ośrodku turystycznym ze 185 krewnymi z Północy, których nie widzieli od zakończenia wojny. Rodziny spotkały się ponownie we wtorek, tym razem w pokojach hotelowych, w mniej formalnej atmosferze. Krewni mieli też okazję zjeść razem prywatny obiad.

Spotkanie wywołuje olbrzymie emocje. Podaje przykład 75-letniej obywatelki Korei Płd. Kim Je Dzia, która wielokrotnie powtarzała „kocham cię”, gdy wpadła w objęcia swojej siostry z Korei Płn.

Nawet teraz czuję się jak we śnie (...) Chcę z tobą zostać. Nie chcę znów pozwolić ci odejść – mówiła.

Obie siostry, podobnie jak reszta uczestników wydarzenia, będą jednak miały okazję porozmawiać ze sobą jeszcze tylko w środę w czasie spotkań grupowych, po czym wrócą do swoich domów po obu stronach granicy. Od piątku do niedzieli w tym samym ośrodku odbędą się spotkania 83 obywateli Korei Północnej z ich blisko 300 krewnymi żyjącymi na Południu.

Spotkania w Górach Diamentowych to pierwsze tego typu wydarzenie od października 2015 roku. Wznowienie programu łączenia rodzin było jednym z punktów deklaracji, podpisanej przez prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina i przywódcę Korei Płn. Kim Dzong Una na szczycie w granicznej wsi Panmundżom w kwietniu br.

Po zakończeniu działań zbrojnych i podpisaniu rozejmu w 1953 roku obie Koree, które wciąż są formalnie w stanie wojny, zakazały swoim obywatelom odwiedzania krewnych po przeciwnej stronie granicy bez zezwolenia. Od czasu pierwszego szczytu przywódców obu Korei z 2000 roku zorganizowano 20 takich spotkań.

Jednak tylko niewielka część osób, które chciałyby przed śmiercią jeszcze choć raz zobaczyć swoich krewnych, miała okazję uczestniczyć w tych wydarzeniach. W Korei Południowej na taką okazję oczekuje wciąż ok. 57 tys. osób, z których większość przekroczyła już 70. rok życia.