Szkolenie rozpoczęło się 20 sierpnia i potrwa dwa tygodnie. Biorą w nim udział żołnierze pododdziałów rozpoznawczych z jednostek brygady — podaje oficjalny portal 21. BSP. 

Każdy dzień szkoleniowy rozpoczyna się zaprawą fizyczną, polegającą na przepłynięciu ok. 4 kilometrów łodzią saperską. Po krótkiej przerwie żołnierze, już w wodzie, doskonalą swoje umiejętności pływackie, a szczególnie elementy ratownictwa wodnego. Wszystkie elementy szkolenia żołnierze wykonują w pełnym umundurowaniu — czytamy.

Ratownictwo wodne obejmuje takie zagadnienia jak nauka poruszania się w kamizelce ratunkowej i jej dopasowanie, sprawdzenie pływalności w umundurowaniu i butach, a także naukę holowania poszkodowanego różnymi sposobami. Ćwiczona jest także pierwsza pomoc. W wodzie jest też czas na taktykę. Prowadzone jest rozpoznanie przeszkody wodnej oraz brzegu. Szkoleni realizują tą tematykę zarówno w dzień, jak i w nocy — wyjaśnia podhalańska brygada.

Nad bezpieczeństwem żołnierzy w wodzie czuwa grupa ratunkowa w łodzi oraz nurkowie z 16. Bsap, którzy również się szkolą. Dodatkowo na lądzie stanęła nowoczesna komora dekompresyjna, która wykorzystywana jest do doskonalenia umiejętności nurków.