Podstawowym celem kursu było doskonalenie technik przetrwania w wymagającym środowisku Afganistanu. Ponadto, włączenie w proces szkolenia naszych sojuszników wpłynęło znacząco na możliwość wymiany doświadczeń, wzajemnej współpracy oraz integracji pomiędzy żołnierzami biorącymi udział w misji Resolute Support Mission.

Jak czytamy na portalu DO RSZ, szkolenie obejmowało praktyczne ćwiczenia m.in. z zakresu improwizowanej techniki pierwszej pomocy, przedstawienia oraz wykorzystania sprzętu przetrwania, w który są wyposażeni żołnierze Wojska Polskiego oraz US Army, pozyskiwania i uzdatniania wody, nawigacji oraz sygnalizacji czy budowy pułapek i metod pozyskiwania pożywiania.

Jednym z ważnych epizodów szkolenia było wykorzystanie samolotu King Air US Army do skanowania powierzchni, na której kursanci wykonali sygnały ratunkowe ziemia – powietrze — podaje Dowództwo Operacyjne.

Kolejnym wyzwaniem było spędzenie nocy w doraźnie stworzonej bazie przejściowej gdyż wymagało to szczególnie dużego zaangażowania w organizacji bezpiecznych warunków chroniących przed zagrożeniami środowiskowymi w postaci zwierząt takich jak skorpiony, węże, pająki itp — czytamy.

Pomimo wysokiego stopnia trudności, w walce o przetrwanie, jaki stawia specyficzne środowisko Afganistanu, zajęcia przebiegały bardzo sprawnie dzięki dużemu zaangażowaniu uczestników kursu. Szkoleni byli pogrupowani w zespoły międzynarodowe, co również pozytywnie wpłynęło na zaangażowanie podczas wykonywania zadań.

Zdobyte doświadczenie w znacznym stopniu przełoży się na dalsze szkolenie w kraju i lepsze przygotowanie przyszłych uczestników do wykonywania misji w warunkach środowiskowych Afganistanu — informuje Dowództwo Operacyjne RSZ.