Zacieśnić współpracę obronną z Australią

/ twitter.com

  

Wzmocnienie relacji obronnych między Australią a Polską były głównym tematem spotkania australijskiej minister obrony senator Marisy Payne z ministrem Mariuszem Błaszczakiem. Spotkanie odbyło się w Izbie Parlamentu w Canberze.

Minister M. Payne i minister M. Błaszczak potwierdzili wspólne zobowiązanie do podejmowania wysiłków na rzecz rozpowszechniania stabilności, walki z terroryzmem i utrzymania porządku opartego na globalnych zasadach.

Ministrowie resortów obrony zgodzili się również co do przygotowania listu intencyjnego (Memorandum of Understanding) dotyczącego współpracy obronnej w celu zwiększenia zaangażowania obronnego pomiędzy naszymi narodami. Obszary potencjalnej przyszłej współpracy mogą obejmować wymianę w zakresie wspólnych problemów związanych z globalnym bezpieczeństwem, szkolenia wojskowe i edukację oraz bezpieczeństwo cybernetyczne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mon.gov.pl.
Tagi

Wczytuję komentarze...

Czego życzy prezes NIK swojemu następcy?

/ Piotr Drabik from Poland [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

  

- Mojemu następcy wypada życzyć, aby NIK dalej był dla obywateli synonimem rzetelnej, wiarygodnej, niepolitycznej, uczciwej informacji i gwarancją bezstronnej kontroli wydatków budżetowych instytucji publicznych - mówił prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski podczas zorganizowanych w Krakowie obchodów 100-lecia Izby.

Kwiatkowski mówił, że kończy się jego 6-letnia kadencja prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

"Co pół roku CBOS ocenia pracę każdej instytucji publicznej. Jest dla mnie satysfakcją, że kiedy 6 lat temu przychodziłem do NIK, wtedy jedna trzecia obywateli deklarowała swoje zaufanie do pracy Izby, dzisiaj jest to prawie 50 proc. Tylko 13 proc. jest sceptycznych, a nad pozostałymi ponad trzydziestoma musimy popracować, żeby mogli wyrobić sobie pogląd. Ale dzisiaj NIK jest jedną z najlepiej ocenianych instytucji publicznych w kraju. To państwa zasługa"

– mówił Kwiatkowski.

Dodał, że miarą tego, jak ceniony jest NIK, jest fakt, że Izba wygrywa międzynarodowe konkursy na audyt różnych instytucji np. CERNu, Rady Europy czy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Wśród najważniejszych kontroli prowadzonych i koordynowanych przez krakowską delegaturę NIK Kwiatkowski wymienił: kontrolę żywienia i utrzymania czystości w szpitalach klinicznych, która - jak mówił - dowiodła niskiej jakości tych usług oraz kontrolę ochrony przeciwpowodziowej w województwach małopolskim i świętokrzyskim, i kontrolę dotyczącą pomocy dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi. "To w tych kontrolach Izba zwróciła uwagę na niedostateczne przygotowanie do ochrony przed powodzią i na olbrzymie koszty związane z usuwaniem skutków" – powiedział Kwiatkowski.

Dodał, że krakowska delegatura NIK kontrolowała także organizację systemu szczepień w Polsce. "W opublikowanym raporcie znalazła się odpowiedź, jakie są wady systemu finansowania szczepień, ale wtedy też po raz pierwszy delegatura wskazała na problem ze skuteczną egzekucją obowiązkowych szczepień, których liczba zauważalnie spada, szczególnie w ośrodkach miejskich" – powiedział Kwiatkowski.

Prezes NIK wskazał, że krakowska delegatura prowadziła kilka kontroli dotyczących ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami. "Nie waham się powiedzieć, że były to najważniejsze kontrole w ciągu 6 lat mojej pracy w NIK" - zaznaczył.

Podkreślił, że NIK przygląda się, czy rzeczywiście są podejmowane działania i zapewnione środki finansowe na walkę ze smogiem. 

Kwiatkowski mówił, że krakowska NIK koordynowała także kontrolę dotyczącą walki ze smogiem w 14 krajach europejskich. 

Podczas uroczystości w Urzędzie Miasta Krakowa prezes NIK wręczył pracownikom NIK przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudy Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Otrzymali je Katarzyna Bielańska, Marcin Kopeć i emerytowana Czesława Kowalówka.

W rozmowie z dziennikarzami Kwiatkowski mówił, że NIK przeprowadza rocznie kilkaset kontroli, w tym ponad 100 budżetowych w ministerstwach, urzędach centralnych i wybranych urzędach w województwach.

7 lutego 1919 r. naczelnik państwa Józef Piłsudski podpisał dekret o powołaniu Najwyższej Izby Kontroli Państwa. Obecnie NIK działa w oparciu o ustawę z 23 grudnia 1994 r. Izba jest naczelnym organem kontroli państwowej, podlega Sejmowi, a prezes NIK powoływany jest, za zgodą Senatu, przez Sejm na 6-letnią kadencję.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl