Media swoje, a jak jest w rzeczywistości? Szef KPRM o zakupie australijskich fregat

Michał Dworczyk / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Niektóre media donosiły wczoraj o sporze na linii premier Mateusz Morawiecki, prezydent Andrzej Duda. Szef rządu miał zablokować zakup fregat wojennych z Australii – słyszeliśmy. Odniósł się do tego Michał Dworczyk, szef KPRM. – Czasami w okresie wakacyjnym, można różne rzeczy w mediach usłyszeć, czy przeczytać, różne sprawy są wyolbrzymiane czy przekręcane – i tutaj mamy właśnie do czynienia z taką sytuacją – ocenił w rozmowie z Dorotą Kanią w Polskim Radiu 24 Dworczyk.

Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w Australii. Otworzył dziś w Sydney Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). Prezydent pytany o ewentualny zakup od Australii fregat typu Adelaide stwierdził, że „prowadziliśmy rozmowy na ten temat i nadal je prowadzimy, żaden temat nie jest zamknięty”.

O tę kwestię został zapytany szef kancelarii premiera.

W mediach różne rzeczy są wyolbrzymiane. Trwa dialog nt. modernizacji marynarki wojennej. Jedną z koncepcji pomostowych jest pozyskanie australijskich fregat. Żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły

– powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Dworczyk.

Odniósł się również do rozpowszechnianego w niektórych mediach obrazu – sporu między premierem a prezydentem.

Od początku jest doskonała współpraca między prezydentem, a premierem. Politycy rozmawiają ze sobą o wszystkich sprawach, w które angażuje się głowa państwa, czy pan premier. To jest coś absolutnie naturalnego, że politycy mogą mieć odmienne zdanie w niektórych sprawach, niemniej ta współpraca układa się doskonale

– wyjaśnił.

Media znalazły chyba temat, który został na bardzo różne sposoby omówiony, a niekoniecznie w tych informacjach znajduje się to, jak sytuacja wygląda w rzeczywistości. Rzeczywistość jest taka, że trwa dialog na temat modernizacji, rozbudowy marynarki wojennej. Jednym z pomysłów, koncepcji pomostowych – jak sam określił to szef MON – jest pozyskanie australijskich fregat. Wbrew temu co podawały niektóre media, żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły

– powiedział.

Według Dworczyka, ta wizyta będzie takim momentem, w którym dyskusja na temat fregat zostanie zintensyfikowana.

Po tej wizycie zapewne usłyszymy, w jakim kierunku będą szły te decyzje. W związku z tym, zaczekajmy na powrót pana prezydenta i ministra obrony narodowej. Wtedy tak naprawdę będziemy mieli rzetelną wiedzę, w jakim kierunku ta sprawa będzie się rozwijała

– dodał.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Będzie prezydentem do 2030 roku

zdjęcie ilustracyjne / Christine Clark CC BY 2.0

  

Egipska komisja wyborcza podała dziś wieczorem, że uczestnicy trzydniowego referendum w sprawie poprawek do konstytucji opowiedzieli się za umożliwieniem prezydentowi Abd el-Fatahowi es-Sisiemu pozostania na stanowisku do 2030 roku.

Przewodniczący Komisji Laszin Ibrahim poinformował, że poprawki zaaprobowało 88,83 procent głosujących. Frekwencja w referendum, które zakończyło się w poniedziałek, wyniosła 44,33 procent.

Według poprzednich zasad Sisi powinien ustąpić w 2022 roku po zakończeniu drugiej czteroletniej kadencji. Dzięki zmianie art. 140 ustawy zasadniczej ma on prawo do przedłużenia obecnej kadencji o dwa lata i może ubiegać się o jeszcze jedną, tym razem już sześcioletnią kadencję, co potencjalnie doprowadzi do tego, że utrzyma się na urzędzie do 2030 roku.

Zgodnie z poprawkami prezydent będzie mógł wyznaczać sędziów. Zostanie też rozszerzona rola armii, a także jurysdykcja sądów wojskowych w sprawach dotyczących cywilów. Będzie przywrócony Senat, a w Izbie Reprezentantów, która będzie niższą izbą parlamentu, jedna czwarta miejsc będzie zarezerwowana dla kobiet.

Członkowie partii opozycyjnych głosowali przeciwko zwiększeniu uprawnień prezydenta, lecz mają oni zbyt mało głosów w parlamencie, aby nie dopuścić do zatwierdzenia propozycji zmiany konstytucji. Argumentują oni, że nowe prawo to droga do autorytaryzmu i ograniczenia niezależności sądów.

Sisi stał na czele wojskowego przewrotu, wskutek którego w 2013 r. odsunięto od władzy demokratycznie wybranego prezydenta Mohammeda Mursiego. W 2014 r. został wybrany na prezydenta, a w zeszłym roku zapewnił sobie reelekcję - w głosowaniu, w którym praktycznie nie miał konkurentów, bo jego potencjalnych rywali zmuszono do rezygnacji bądź aresztowano.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl