USA szykują potężny cios w Nord Stream 2. Administracja Trumpa kończy pracę nad listą kar

USA nie rezygnują z powstrzymywania budowy gazociągu Nord Stream 2. Amerykańska administracja kończy właśnie pracę nad listą konkretnych przedsięwzięć karnych wobec tych, którzy wspierają projekt rosyjsko-niemiecki. Jeszcze nie rozstrzygnięto, czy sankcje mają dotyczyć tylko firm budujących gazociąg, czy również banków i innych instytucji zaangażowanych w jego finansowanie.

Donald Trump
flickr.com/Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

USA mają do dyspozycji pakiet sankcji, które mogą zostać użyte w celu wstrzymania budowy rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2 po dnie Bałtyku

– poinformował dziennik „Wall Street Journal”. Rozmówcy gazety twierdzą, że dyskusje o sankcjach, w których uczestniczą przedstawiciele Białego Domu, Departamentu Stanu oraz resortów handlu i energetyki, powinny się zakończyć w ciągu kilku tygodni. Wtedy możliwe by było uruchomienie kar, ale jeszcze nie wiadomo, kiedy taka decyzja by zapadła.

Ustalanie konkretnych przedsięwzięć karnych zbliża się do końca. Jedyną kwestią, której jeszcze nie rozstrzygnięto, jest to, czy sankcje mają dotyczyć tylko firm budujących gazociąg, czy również banków i innych instytucji zaangażowanych w jego finansowanie

– powiedział „WSJ” jeden z przedstawicieli amerykańskiej administracji. Dodał, że przed ogłoszeniem sankcji Waszyngton wysłałby Unii Europejskiej stosowne ostrzeżenie.

Według cytowanego przez amerykańską gazetę europejskiego biznesmena branży energetycznej, zaznajomionego z kulisami negocjacji, przedstawiciele konsorcjum budującego Nord Stream 2 podobno oświadczyli szefowi Biura Zasobów Energetycznych Departamentu Stanu Johnowi McCarrickowi, że pięć europejskich spółek wraz z Gazpromem wydało już na tę inwestycję 5,5 mld euro i nie zostanie ona wstrzymana, nawet gdyby USA wprowadziły swoje sankcje.

Zdaniem ekspertów koncerny zaangażowane w rosyjski projekt mogą zmienić zdanie, jeśli Amerykanie uruchomią swoje sankcje.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#USA #sankcje #Rosja #Niemcy #Nord Stream2 #budowa

Jan Kamieniecki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo