USA szykują potężny cios w Nord Stream 2. Administracja Trumpa kończy pracę nad listą kar

Donald Trump / flickr.com/Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

  

USA nie rezygnują z powstrzymywania budowy gazociągu Nord Stream 2. Amerykańska administracja kończy właśnie pracę nad listą konkretnych przedsięwzięć karnych wobec tych, którzy wspierają projekt rosyjsko-niemiecki. Jeszcze nie rozstrzygnięto, czy sankcje mają dotyczyć tylko firm budujących gazociąg, czy również banków i innych instytucji zaangażowanych w jego finansowanie.

USA mają do dyspozycji pakiet sankcji, które mogą zostać użyte w celu wstrzymania budowy rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2 po dnie Bałtyku

– poinformował dziennik „Wall Street Journal”. Rozmówcy gazety twierdzą, że dyskusje o sankcjach, w których uczestniczą przedstawiciele Białego Domu, Departamentu Stanu oraz resortów handlu i energetyki, powinny się zakończyć w ciągu kilku tygodni. Wtedy możliwe by było uruchomienie kar, ale jeszcze nie wiadomo, kiedy taka decyzja by zapadła.

Ustalanie konkretnych przedsięwzięć karnych zbliża się do końca. Jedyną kwestią, której jeszcze nie rozstrzygnięto, jest to, czy sankcje mają dotyczyć tylko firm budujących gazociąg, czy również banków i innych instytucji zaangażowanych w jego finansowanie

– powiedział „WSJ” jeden z przedstawicieli amerykańskiej administracji. Dodał, że przed ogłoszeniem sankcji Waszyngton wysłałby Unii Europejskiej stosowne ostrzeżenie.

Według cytowanego przez amerykańską gazetę europejskiego biznesmena branży energetycznej, zaznajomionego z kulisami negocjacji, przedstawiciele konsorcjum budującego Nord Stream 2 podobno oświadczyli szefowi Biura Zasobów Energetycznych Departamentu Stanu Johnowi McCarrickowi, że pięć europejskich spółek wraz z Gazpromem wydało już na tę inwestycję 5,5 mld euro i nie zostanie ona wstrzymana, nawet gdyby USA wprowadziły swoje sankcje.

Zdaniem ekspertów koncerny zaangażowane w rosyjski projekt mogą zmienić zdanie, jeśli Amerykanie uruchomią swoje sankcje.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Morawiecki: "mamy plan dla wsi". Rolnicy mogą liczyć na solidne wsparcie

premier Mateusz Morawiecki / twitter.com/@pisorg

  

"Każdy rolnik, każdy mieszkaniec wsi doskonale wie, że by dobrze zagospodarować swoje posiadane ziemie, swoje zwierzęta, to trzeba dobrze rozplanować prace i dlatego my mamy również plan dla wsi. Ten plan dla wsi składa się z wielu konkretnych działań" - mówił premier Mateusz Morawiecki w Miedźnie (woj. śląskie). Jako jeden z punktów planu dla wsi wymienił m.in. dopłaty na paliwo rolnicze. Przyznał też, że należy pomagać rolnikom, aby obniżać ich koszty.

Jak podkreślał premier plan dla wsi składa się z wielu konkretnych działań. Są to m.in. dopłaty do akcyzy na paliwo rolnicze.

"Zwiększyliśmy tutaj nieruszaną kwotę od dawna - z 86 litrów do 100 litrów. Pierwszy raz wzrost od wielu, wielu lat"

- wyliczał.

Morawiecki wspomniał także o dopłacie do dużych jednostek przeliczeniowych. "Przy hodowli zwierząt hodowlanych również jest ta dopłata, bo zdajemy sobie sprawę z tego, żeby pomagać rolnikom, żeby obniżać koszty" - powiedział.

"Kolejnym dużym programem jest rolniczy handel detaliczny"

- mówił. Jak zaznaczył, "skraca on drogę od pola do stołu".

"Wiadomo, że pośrednicy przez swoje różne działania zabierają część marży, zabierają część zysków od rolników i dlatego dla mniejszych rolników jest ważne to, co zmieniliśmy. (...) My wprowadzamy rolniczy handel detaliczny bez podatku, bez konieczności otrzymywania zgód w gminie. (...) Rolnik sam może do restauracji, do stołówek dostarczać znakomite polskie produkty rolne"

- zaznaczył premier.

Podczas briefingu po wizycie w gospodarstwie rolnym premier przekonywał, że Polskie produkty rolne coraz lepiej sprzedają się w Europie zachodniej, a także, że polscy rolnicy mogą zwiększyć sprzedaż na tamtych rynkach.

"Zachęcam wszystkich rolników, żeby móc konkurować ze wszytkami tam w zachodniej Europie, zawiązujcie grupy producenckie, tam gdzie się da, również grupy spółdzielcze"

- mówił.

Podkreślił, że jego rząd wprowadził nowe regulacje prawne, mające ułatwić i zachęcić rolników do tworzenia "takich najlepszych warunków do rozwoju".

Zadeklarował również, że rząd zrobi wszystko, żeby praca rolników była lepiej zabezpieczona od "strony nieprzewidywalnych skutków (pogodowych)", a także by łatwiej im było sprzedawać płody rolne w kraju i zagranicą. Zachęcał rolników, by ze swoimi produktami wchodzili na "jak najwyższe etapy przetworzenia", w celu zwiększenia zysków.

"Dla nas rolnicy są grupą zawodową, ale też tymi producentami, do których kierujemy największe wsparcie"

- zapewniał Morawiecki. Prosił też, by rolnicy sami ocenili jakie wsparcie otrzymali za rządów PiS poprzez różne programy - wyjaśnił, że ma na myśli "ubezpieczenia", "dopłaty" i "programy społeczne". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl