USA szykują potężny cios w Nord Stream 2. Administracja Trumpa kończy pracę nad listą kar

Donald Trump / flickr.com/Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

  

USA nie rezygnują z powstrzymywania budowy gazociągu Nord Stream 2. Amerykańska administracja kończy właśnie pracę nad listą konkretnych przedsięwzięć karnych wobec tych, którzy wspierają projekt rosyjsko-niemiecki. Jeszcze nie rozstrzygnięto, czy sankcje mają dotyczyć tylko firm budujących gazociąg, czy również banków i innych instytucji zaangażowanych w jego finansowanie.

USA mają do dyspozycji pakiet sankcji, które mogą zostać użyte w celu wstrzymania budowy rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2 po dnie Bałtyku

– poinformował dziennik „Wall Street Journal”. Rozmówcy gazety twierdzą, że dyskusje o sankcjach, w których uczestniczą przedstawiciele Białego Domu, Departamentu Stanu oraz resortów handlu i energetyki, powinny się zakończyć w ciągu kilku tygodni. Wtedy możliwe by było uruchomienie kar, ale jeszcze nie wiadomo, kiedy taka decyzja by zapadła.

Ustalanie konkretnych przedsięwzięć karnych zbliża się do końca. Jedyną kwestią, której jeszcze nie rozstrzygnięto, jest to, czy sankcje mają dotyczyć tylko firm budujących gazociąg, czy również banków i innych instytucji zaangażowanych w jego finansowanie

– powiedział „WSJ” jeden z przedstawicieli amerykańskiej administracji. Dodał, że przed ogłoszeniem sankcji Waszyngton wysłałby Unii Europejskiej stosowne ostrzeżenie.

Według cytowanego przez amerykańską gazetę europejskiego biznesmena branży energetycznej, zaznajomionego z kulisami negocjacji, przedstawiciele konsorcjum budującego Nord Stream 2 podobno oświadczyli szefowi Biura Zasobów Energetycznych Departamentu Stanu Johnowi McCarrickowi, że pięć europejskich spółek wraz z Gazpromem wydało już na tę inwestycję 5,5 mld euro i nie zostanie ona wstrzymana, nawet gdyby USA wprowadziły swoje sankcje.

Zdaniem ekspertów koncerny zaangażowane w rosyjski projekt mogą zmienić zdanie, jeśli Amerykanie uruchomią swoje sankcje.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Schetyna znów liczy na zagranicę? Będzie mówił o wyborach w Polsce

Grzegorz Schetyna / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna oraz senator PO Aleksander Pociej będą przebywać w środę w Strasburgu w Radzie Europy, gdzie przeprowadzą rozmowy ws. międzynarodowej kontroli oceny wyników wyborów w Polsce. Informacje na ten temat potwierdziły prasowe PO w Radzie Europy.

Schetyna i Pociej mają spotkać się o godz. 11:30 z sekretarz generalną Rady Europy Mariją Pejczinović-Burić, a pół godziny później z przewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Liliane Maury Pasquier.

Dziś Schetyna ogłosił we wtorek, po spotkaniu z amb. Janem Petersenem, który przewodniczył misji obserwującej wybory w Polsce, że Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE będzie monitorować proces ponownego przeliczania głosów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl