Salony podążają za masami

  

W tym miesiącu ukazują się dwa filmy poświęcone Dywizjonowi 303, wkrótce ruszają zdjęcia do filmu o Janie Karskim w reż. Władysława Pasikowskiego, a przed nami telewizyjne seriale o Legionach Józefa Piłsudskiego i o samym Piłsudskim, tyle że młodym.

Renesans zainteresowania polską historią dotarł więc do reżyserów, aktorów, wytwórni filmowych i telewizyjnych. Jest to jednak specyficzna sytuacja, w której nie elity narzucają trendy społeczeństwu, ale to ono domaga się podążania za swoimi przekonaniami. Według badaczy demokracji (Deutsch, Sartori) ten mechanizm, w którym doły narzucają górze swoją opinię, jest nazywany wrzeniem – ma nawet pewne cechy rewolucji, choć w tym wypadku rewolucji bezkrwawej. Bronią Polaków może więc się okazać nie karabin czy płyta chodnikowa, ale opowieści dziadków i marsze patriotyczne.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts