Polski przemysł w europejskiej czołówce!

/ pashminu

  

Polski przemysł należy do najmocniejszych w Europie - ocenił ekspert Konfederacji Lewiatan Zbigniew Maciąg w komentarzu do najnowszych danych GUS. Jego zdaniem zagrożeniem w kolejnych miesiącach może być niedobór pracowników.

Jak podał GUS, produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w lipcu br., w ujęciu rocznym, o 10,3 proc. (w czerwcu wzrost wyniósł 6,8 proc.), natomiast produkcja budowlano-montażowa o 18,7 proc. (miesiąc wcześniej urosła o 24,7 proc.). To, według eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan Zbigniewa Maciąga, daje nadzieję, że trzeci kwartał w gospodarce wcale nie musi być dużo gorszy niż dwa poprzednie, kiedy to PKB rósł o 5,2 proc. (w pierwszym kwartale) i o 5,1 proc. (w drugim kwartale).

"Po zaskakująco dużym spadku wskaźnika PMI w lipcu wydawało się, że przemysł nieco spowolni, tymczasem w ubiegłym miesiącu produkcja przemysłowa rosła dużo szybciej niż w 2017 r., kiedy odnotowano wzrost o 6,2 proc."

- napisał Maciąg. Zauważa, że choć w porównaniu z czerwcem br. produkcja była niższa o 5,4 proc., ale po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym była o 7,8 proc. wyższa niż w analogicznym miesiącu 2017 r. i pozostała na tym samym poziomie w porównaniu z czerwcem.

"Od kilku miesięcy nasz przemysł należy do najmocniejszych w Europie i wszystko wskazuje na to, że również w lipcu znajdzie się wśród europejskich liderów

- czytamy w komentarzu Maciąga.

Dodał, że zagrożeniem w kolejnych miesiącach mogą być kłopoty z niedoborem pracowników. Świadczy o tym chociażby to, że zatrudnienie rośnie coraz wolniej, powiększają się zaległości produkcyjne.

Jego zdaniem zwolni też prawdopodobnie wzrost inwestycji. Na kondycji przemysłu może odbić się też napięta sytuacja w handlu międzynarodowym i kryzys w Turcji. "Spodziewane od trzeciego kwartału spowolnienie wzrostu gospodarczego, z opóźnieniem, ale może się jednak rozpocząć" - uważa.

Na uwagę - według eksperta - zasługuje utrzymujący się od początku roku duży wzrost produkcji budowlano - montażowej. Produkcja była o 18,7 proc. wyższa w porównaniu z lipcem ubiegłego roku (w czerwcu wzrost przekroczył 24 proc.) oraz o 1,5 proc. niższa w stosunku do czerwca br. Maciąg uważa, że druga połowa roku może już nie być tak dobra dla firm budowlanych, ponieważ w branży brakuje ponad 100 tysięcy pracowników i coraz więcej firm ma kłopoty z terminowym regulowaniem należności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Co warto wiedzieć o Memorial Day? Waszyngton - miejsce, które trzeba odwiedzić!

/ fot. Małgorzata Schulz/niezalezna.pl

  

W nadchodzący poniedziałek cała Ameryka będzie obchodzić (Memorial Day), święto upamiętniające tych, którzy zginęli w trakcie odbywania służby wojskowej. To długi weekend, podczas którego warto odwiedzić miejsca takie, jak Waszyngton. Zwiedzanie stolicy USA położonej pomiędzy stanami Maryland i Wirginia, to niewątpliwie najlepsza lekcja historii.

Główną atrakcją turystyczną Waszyngtonu obok Białego Domu, Biblioteki Kongresu, kompleksu muzeów Smithsonian jest Kapitol.

Amerykański parlament jest położony na wzgórzu Kapitol i otoczony malowniczym parkiem. Tutaj często odbywają się koncerty, wystawy oraz uroczystości z okazji obchodów świąt państwowych.

Jak podają rządowe statystki do stolicy USA rocznie przybywa około 19 milionów turystów, którzy wydają tam przynajmniej 7 bilionów dolarów. Jest to znaczący zastrzyk w budżecie miasta i pozwala władzom na utrzymanie niższych podatków w Dystrykcie Kolumbia.

Do stolicy przybywają liczne wycieczki szkolne aby tutaj uczyć dzieci i młodzież ze szkół podstawowych oraz średnich jak w stanach działa proces legislacyjny.

W kolejce do zwiedzania Kapitolu nieraz trzeba czekać nawet kilka godzin. Można zarejestrować się przez internet aby uniknąć kolejek. Parlament USA otwarty jest dla zwiedzających od godziny 8:30 rano do 16:30.

Waszyngton to miejsce skrajnych warunków klimatycznych, ostrych zim kiedy to temperatura spada nawet do minus 15 stopni Celsjusza i upalnych letnich miesięcy kiedy temperatury dochodzą do 38 stopni Celsjusza. W lutym siedziba kongresu była zamknięta z powodu śnieżycy przez 4 dni.
Temu regionowi nie obce są tornada. Trzy dni temu ewakuowano pracowników kongresu z powodu zagrożenia nadchodzącym tornadem, które przeszło obok Kapitolu.

Jednak statystyki pokazują, że nawet ekstremalne warunki pogodowe nie odstraszają turystów.

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl