Polski przemysł w europejskiej czołówce!

/ pashminu

  

Polski przemysł należy do najmocniejszych w Europie - ocenił ekspert Konfederacji Lewiatan Zbigniew Maciąg w komentarzu do najnowszych danych GUS. Jego zdaniem zagrożeniem w kolejnych miesiącach może być niedobór pracowników.

Jak podał GUS, produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w lipcu br., w ujęciu rocznym, o 10,3 proc. (w czerwcu wzrost wyniósł 6,8 proc.), natomiast produkcja budowlano-montażowa o 18,7 proc. (miesiąc wcześniej urosła o 24,7 proc.). To, według eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan Zbigniewa Maciąga, daje nadzieję, że trzeci kwartał w gospodarce wcale nie musi być dużo gorszy niż dwa poprzednie, kiedy to PKB rósł o 5,2 proc. (w pierwszym kwartale) i o 5,1 proc. (w drugim kwartale).

"Po zaskakująco dużym spadku wskaźnika PMI w lipcu wydawało się, że przemysł nieco spowolni, tymczasem w ubiegłym miesiącu produkcja przemysłowa rosła dużo szybciej niż w 2017 r., kiedy odnotowano wzrost o 6,2 proc."

- napisał Maciąg. Zauważa, że choć w porównaniu z czerwcem br. produkcja była niższa o 5,4 proc., ale po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym była o 7,8 proc. wyższa niż w analogicznym miesiącu 2017 r. i pozostała na tym samym poziomie w porównaniu z czerwcem.

"Od kilku miesięcy nasz przemysł należy do najmocniejszych w Europie i wszystko wskazuje na to, że również w lipcu znajdzie się wśród europejskich liderów

- czytamy w komentarzu Maciąga.

Dodał, że zagrożeniem w kolejnych miesiącach mogą być kłopoty z niedoborem pracowników. Świadczy o tym chociażby to, że zatrudnienie rośnie coraz wolniej, powiększają się zaległości produkcyjne.

Jego zdaniem zwolni też prawdopodobnie wzrost inwestycji. Na kondycji przemysłu może odbić się też napięta sytuacja w handlu międzynarodowym i kryzys w Turcji. "Spodziewane od trzeciego kwartału spowolnienie wzrostu gospodarczego, z opóźnieniem, ale może się jednak rozpocząć" - uważa.

Na uwagę - według eksperta - zasługuje utrzymujący się od początku roku duży wzrost produkcji budowlano - montażowej. Produkcja była o 18,7 proc. wyższa w porównaniu z lipcem ubiegłego roku (w czerwcu wzrost przekroczył 24 proc.) oraz o 1,5 proc. niższa w stosunku do czerwca br. Maciąg uważa, że druga połowa roku może już nie być tak dobra dla firm budowlanych, ponieważ w branży brakuje ponad 100 tysięcy pracowników i coraz więcej firm ma kłopoty z terminowym regulowaniem należności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Radom: na co pójdą pieniądze z budżetu obywatelskiego

/ radom.pl

  

32 projekty będą realizowane w 2020 r. w ramach budżetu obywatelskiego w Radomiu. Miasto przeznaczyło na ten cel 5,8 mln zł. Z pieniędzy tych sfinansowany zostanie m.in. zakup ambulansu z wyposażeniem dla noworodków i stworzenie antysmogowych łąk kwietnych.

Z grupy projektów o najwyższej wartości, przekraczającej 400 tys. zł, mieszkańcy Radomia wybrali w głosowaniu zakup ambulansu z wyposażeniem dla noworodków, dodatkowe łóżka dla pacjentów szpitala miejskiego przy ul. Tochtermana oraz stworzenie ośrodka leczenia i ochrony dzikich zwierząt.

W ramach budżetu obywatelskiego w 2020 r. zakupione mają być także butelkomaty, a w miejskich parkach stworzone zostaną wodopoje dla zwierząt. W mieście powstaną także antysmogowe łąki kwietne, a nad rzeką Mleczną urządzone zostanie miejsce do rodzinnego grillowania. Z budżetu obywatelskiego sfinansowane zostaną również m.in. zajęcia z nordic walkingu i wodnego aerobiku dla seniorów.

Mieszkańcy Radomia wybrali 32 projekty z ponad 150 poddanych pod głosowanie. Na realizację obywatelskich projektów w przyszłym roku Radom przeznaczy 5,8 mln zł, czyli o milion złotych więcej niż do tej pory. Większa kwota w budżecie obywatelskim to efekt zmian w ustawie o samorządzie gminnym, w której zapisano, że na obywatelskie projekty ma być przeznaczone 0,5 proc. wydatków gminy. W przypadku Radomia, gdzie wydatki są na poziomie ponad 1,1 mld zł, jest to ok. 5,8 mln zł.

Po raz pierwszy budżet obywatelski był w Radomiu realizowany w 2014 r. Miasto przeznaczyło wówczas na ten cel 3 mln zł. W 2015 r. kwota ta wzrosła do 4,2 mln zł, w kolejnych latach budżet wynosił 4,8 mln zł. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl