Święto Żołnierza w Amerykańskiej Częstochowie. Macierewicz: Wspaniała uroczystość

/ fot. mjr Robert Siemaszko/ CO MON

  

Polonia, w tym członkowie Klubów "Gazety Polskiej, uczciła dziś Święto Żołnierza w Amerykańskiej Częstochowie, czyli Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej koło Doylestown w Pensylwanii.

Złożono wieńce pod pomnikami na miejscowym cmentarzu, odbył się apel poległych oraz defilada weteranów.

Jest to duchowe serce Polonii, miejsce, które dla Polonii całego świata, zwłaszcza kontynentu amerykańskiego, spełnia tę samą rolę, co Jasna Góra w Polsce. Trudno się dziwić, że właśnie tutaj spotykają się Polacy dla uczczenia pamięci bohaterów, którzy walczyli o niepodległość, żołnierza polskiego, w dniu lub w pobliżu dnia, gdy podobną uroczystość czcimy w Polsce dla pamięci zwycięstwa nad bolszewikami 15 sierpnia – powiedział PAP w Doylestown poseł i były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Nazwał wydarzenie wspaniałą uroczystością, która dowodzi, jak bardzo patriotyczna jest Polonia. Wskazał też na olbrzymią rolę, jaką odgrywa wojsko w życiu diaspory. Na to, jak Polacy, ale i Amerykanie pamiętają o milionie Polaków, którzy polegli w armii amerykańskiej "za naszą i waszą wolność".

Warto pamiętać, że nie było to tylko 20 tysięcy tych, którzy współtworzyli Błękitną Armię Hallera, wyszli z Sokolstwa amerykańskiego i kanadyjskiego, żeby w 1918 roku walczyć o granice i niepodległość Rzeczpospolitej, ale także w kolejnych działaniach wojennych Stanów Zjednoczonych, o niepodległość i wolność, bezpieczeństwo i pokój na świecie – powiedział Antoni Macierewicz.

Przybyli z różnych stanów USA, a także Kanady przedstawiciele Polonii, w tym Klubów "Gazety Polskiej", byli świadkami składania wieńców i wiązanek kwiatów na cmentarzu przy sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej. Posłowie PiS Macierewicz i Jan Dziedziczak, a także ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek oraz konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, jak też weterani i przedstawiciele organizacji polonijnych złożyli je m.in. pod Pomnikiem Huzara oraz pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej.

Na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie leży ponad 1500 weteranów. Są pośród nich Leonard Zub-Zdanowicz z Narodowych Sił Zbrojnych, polski Tatar Ibrahim Bajraszewski, który walczył m.in. pod Narwikiem, dowódca Armii "Pomorze" gen. Władysław Bortnowski. Był też dowódca Powstania Warszawskiego gen. Antoni Chruściel "Monter", którego szczątki przewieziono do Polski.

W niedzielę odsłonięto także tablicę upamiętniającą stulecie Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej z wizerunkami dr. Starzyńskiego oraz działaczki Sokolstwa, przewodzącej później Korpusowi Pomocniczemu Pań, Agnieszki Wisły.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Chciał się wykręcić i dać łapówkę. Teraz grozi mu 10 lat

/ malopolska.policja.gov.pl

  

Funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Krakowie patrolujący rejon Rynku Głównego podjęli interwencję wobec młodego mężczyzny, który zakłócał ciszę nocną. Za wykroczenie, którego się dopuścił ukarali 25-latka mandatem. W trakcie interwencji awanturnik zaproponował mundurowym łapówkę w zamian za odstąpienie od czynności służbowych.

W związku z tym, że jest to przestępstwo został zatrzymany, a policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie po zebraniu materiału dowodowego doprowadzili go do Prokuratury Kraków Śródmieście-Zachód.

W prokuraturze 25-latek usłyszał zarzuty dotyczące próby wręczenia korzyści majątkowej. Prokurator, zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Mężczyźnie grozi kara  pozbawienia wolności od roku do lat 10.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl