W zjeździe uczestniczą przedstawiciele większości klubów z USA i Kanady, w tym m.in. New Jersey, Bostonu, Waszyngtonu, Ottawy.

W tym roku kładziemy nacisk na pokazanie strategicznego sojuszu polsko-amerykańskiego. Liczymy, że ostatecznie na terenie Polski powstanie stała baza amerykańska. Zwiększenie budżetu na armię w USA daje na to nadzieję – mówi nam Tadeusz Antoniak.

W tym roku zjazd klubów przypada na Dzień Żołnierza i Stulecia Czynu Zbrojnego Polonii Polskiej i Kanadyjskiej w Doylestown, organizowany przez II Okręg Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

Mało osób pamięta, że w Armii Polskiej we Francji walczyło ok. 20 tys. przedstawicieli Polonii amerykańskiej. Stanowili oni trzon Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera – mówi nam Tadeusz Antoniak.

Z kolei prezes Klubów Gazety Polskiej Ryszard Kapuściński pisze na łamach "Gazety Polskiej Codziennie", że "w USA i Kanadzie bardzo aktywnie działa około 30 klubów „GP” skupiających Polaków, którzy zdecydowali, że swoją pracę, energię i chęć działania dla dobra Polski realizują w klubach „GP”. Należy pamiętać, że w największych miastach w USA mieszka blisko 10 mln osób pochodzenia polskiego. Takiego potencjału nie wolno zmarnować".

"Rozumieją to członkowie klubów, organizując spotkania ze znakomitymi gośćmi, którzy tłumaczą, na czym polegają zmiany, które teraz zachodzą w Polsce. To buduje jedność Polonii, którą zawsze starano się skłócić. Przez ostatnie dziesięciolecia to się udawało. Teraz Polacy mieszkający poza granicami kraju powiedzieli „dość” i błyskawicznie wskazują tych, którzy działali przeciwko Polsce. Takie spotkanie jak to w Doylestown jest okazją do zastanowienia się, w jakim kierunku powinna iść dalsza praca członków klubów i z kim należy budować siłę Polonii, tak żeby stała się pełnoprawnym uczestnikiem życia politycznego w USA. Rozumieją to uczestnicy zjazdu w Doylestown" - podkreśla R. Kapuściński.

W sobotę i niedzielę odbędzie się cykl spotkań patriotycznych z zaproszonymi gośćmi. Wśród nich znaleźli się m.in. Antoni Macierewicz, konsul Maciej Gołubiewski, poseł Jan Dziedziczak, redaktor naczelny „GP” Tomasz Sakiewicz, dyrektor Filip Frąckowiak. W programie nie zabraknie również koncertu bardów Pawła Piekarczyka, Leszka Czajkowskiego i Andrzeja Kołakowskiego. W niedzielę odbędzie się wielki koncert muzyki poważnej z udziałem artystów Teatru Wielkiego i Opery Narodowej.

Prezentujemy program sobotnich wydarzeń w Doylestown.

13.00 Teofil Lachowicz, Anitta Maksymowicz SWAP, panel historyczny: 100-lecie Czynu Zbrojnego Polonii  

13:50 Tomasz Sakiewicz: sytuacja geopolityczna

14.35  Konsul RP w Nowym Jorku, Maciej Golubiewski: zadania dyplomacji i Polonia

15.25  Poseł Jan Dziedziczak: komisja łączności z Polonią

15.40 Gość specjalny, Antoni Macierewicz: sojusz atlantycki, badanie katastrofy smoleńskiej, Trójmorze

16.50 Polskie instytucje na 100lecie: Polsko-Słowiańska. 

Unia Kredytowa - Deklaracja Polonii PLL LOT - A Kubicki, wydarzenia kulturalne w USA

17.10 Kapitał Polonii i Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa: Piotr Hofman, T Sakiewicz, J. Dziedziczak

17.30 Studio TV Republika - "Wolne Głosy" live: Magda Piejko, Jacek Liziniewicz, Aleksander Wierzejski

19 sierpnia w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, Duchowej Stolicy Polonii w Doylestown Pensylwania odbędą się uroczyste obchody Dnia Żołnierza i Stulecia Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej i Kanadyjskiej. Będzie to ważna dla całej Amerykańskiej Polonii uroczystość, obchodzona w 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Prezentujemy program niedzielnych obchodów:

11:00 czasu lokalnego - Uroczystość złożenia wieńców pod pomnikami Husarza, Żołnierzy Niezłomnych i na grobie dr. T Starzyńskiego  Odsłonięcie tablicy pamiątkowej 100-lecia Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej i Kanadyjskiej

12.30 Koncelebrowana Msza święta

15:00 - Uroczysty Koncert ,,Za Wolność Naszych Narodów” utwory F. Chopina, St. Moniuszki, I.Paderewskiego i M.Karłowicza.Po raz pierwszy w Amerykańskiej Częstochowie wystąpią soliści Teatru Wielkiego/Opery Narodowej. W koncercie weżnie udział również Marek Bracha, utalentowany pianista, laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, reprezentant Polski podczas II etapu XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. 

Odwiedzający Amerykańską Częstochowę będą mieli okazję zobaczyć dwie interesujące wystawy:,,Milion zza Oceanu” wystawę organizowaną we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz wystawę ,,Generał Kukliński - Polska Samotna Misja” organizowaną we współpracy z Izbą pamięci Generała Kuklińskiego.