Na całym świecie powstają nowe Kluby Gazety Polskiej. W USA i Kanadzie działa ich obecnie około 30. W Stanach Zjednoczonych powstał niedawno nowy klub „GP” w Arizonie, w stanie Waszyngton tworzy się kolejny.

Kluby skupiają Polaków, którzy zdecydowali się oddać swój czas, energię i chęć działania dla dobra Polski. Doskonale było to widać w ostatnim czasie. Kluby „Gazety Polskiej”  odegrały wielką rolę np. w obronie Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Dzięki zakrojonej na szeroką skalę akcji protestacyjnej udało się doprowadzić do konsensusu w tej ważnej dla Polonii amerykańskiej sprawie.

Zjazd odbędzie się w dniach 17–19 sierpnia 2018 r. w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown, miejscu zupełnie wyjątkowym dla amerykańskiej Polonii. W sanktuarium znajduje się replika obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, obok jest również cmentarz, na którym pochowano wielu zasłużonych Polaków. W tym miejscu upamiętniono ofiary zbrodni katyńskiej, a także katastrofy smoleńskiej. Od pięciu lat organizowane są tutaj zjazdy klubów „GP”.

W tym roku uczestników czekają trzy dni rozmów o Polsce. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Antoni Macierewicz, konsul Maciej Golubiewski, poseł Jan Dziedziczak, redaktor naczelny „GP” Tomasz Sakiewicz, dyrektor Filip Frąckowiak.

Widać, że Polonia się konsoliduje. Coraz częściej Polonia staje się elementem amerykańskiej polityki. Jednocześnie same środowiska patriotyczne identyfikują wewnętrzne zagrożenia i ludzi, którzy doprowadzają do rozbijania społeczności. To pozytywne zjawisko

– mówi „GPC” Ryszard Kapuściński.

W programie nie zabraknie również wydarzeń kulturalnych, w tym m.in. koncertu barda Pawła Piekarczyka, Leszka Czajkowskiego i Andrzeja Kołakowskiego. W niedzielę odbędzie się wielki koncert muzyki poważnej z udziałem artystów Teatru Wielkiego i Opery Narodowej.


Obchody Dnia Żołnierza i Stulecia Czynu Zbrojnego Polonii Polskiej i Kanadyjskiej w Amerykańskiej Częstochowie organizowane są przez II Okręg Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Rozpoczną się w piątek 17 sierpnia o godzinie 19:00 czasu miejscowego. 

W sobotę o godzinie 13:00 czasu lokalnego rozpoczną się prelekcje związane z V Zjazdem Klubów "Gazety Polskiej" w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Prezentujemy program sobotnich wydarzeń w Doylestown.

13.00 Teofil Lachowicz, Anitta Maksymowicz SWAP, panel historyczny: 100-lecie Czynu Zbrojnego Polonii  

13:50 Tomasz Sakiewicz: sytuacja geopolityczna

14.35  Konsul RP w Nowym Jorku, Maciej Golubiewski: zadania dyplomacji i Polonia

15.25  Poseł Jan Dziedziczak: komisja łączności z Polonią

15.40 Gość specjalny, Antoni Macierewicz: sojusz atlantycki, badanie katastrofy smoleńskiej, Trójmorze

16.50 Polskie instytucje na 100lecie: Polsko-Słowiańska. 

Unia Kredytowa - Deklaracja Polonii PLL LOT - A Kubicki, wydarzenia kulturalne w USA

17.10 Kapitał Polonii i Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa: Piotr Hofman, T Sakiewicz, J. Dziedziczak

17.30 Studio TV Republika - "Wolne Głosy" live: Magda Piejko, Jacek Liziniewicz, Aleksander Wierzejski


19 sierpnia w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, Duchowej Stolicy Polonii w Doylestown Pensylwania odbędą się uroczyste obchody Dnia Żołnierza i Stulecia Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej i Kanadyjskiej. Będzie to ważna dla całej Amerykańskiej Polonii uroczystość, obchodzona w 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Prezentujemy program niedzielnych obchodów:

11:00 czasu lokalnego - Uroczystość złożenia wieńców pod pomnikami Husarza, Żołnierzy Niezłomnych i na grobie dr. T Starzyńskiego  Odsłonięcie tablicy pamiątkowej 100-lecia Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej i Kanadyjskiej

12.30 Koncelebrowana Msza święta

15:00 - Uroczysty Koncert ,,Za Wolność Naszych Narodów” utwory F. Chopina, St. Moniuszki, I.Paderewskiego i M.Karłowicza.Po raz pierwszy w Amerykańskiej Częstochowie wystąpią soliści Teatru Wielkiego/Opery Narodowej. W koncercie weżnie udział również Marek Bracha, utalentowany pianista, laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, reprezentant Polski podczas II etapu XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. 

Odwiedzający Amerykańską Częstochowę będą mieli okazję zobaczyć dwie interesujące wystawy:,,Milion zza Oceanu” wystawę organizowaną we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz wystawę ,,Generał Kukliński - Polska Samotna Misja” organizowaną we współpracy z Izbą pamięci Generała Kuklińskiego. 


Organizatorzy zapewniają autokary z Nowego Jorku i New Jersey.   

W sobotę 18 sierpnia autokar odjedzie o godz 10.00 am spod PSU Kredytowej na Mc Guinness Blvd na Greenpoincie, zgłoszenia pod numerem telefonu: (973) 6155279                                                                              

W niedzielę 19 sierpnia odjadą 2 autokary, pierwszy odjedzie o 8.00 am spod PSU Kredytowej na Mc Guinness Blvd na Greenpoincie, zgłoszenia (646) 512 3286 lub (347) 4893569 oraz z Wallington, NJ, zgłoszenia (201) 8520015, więcej na ny@klubgp.com


20 sierpnia o godz. 19.00 czasu miejscowego w Polskim Domu "Cracovia Manor" w New Jersey odbędzie się spotkanie z redaktorem naczelnym "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie", Tomaszem Sakiewiczem. W spotkaniu wezmą udział również dziennikarze Telewizji Republika. Serdecznie zapraszamy.