Epidemia cholery rozprzestrzenia się w Nigrze. Dane ONZ są alarmujące

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) poinformowała, że w Nigrze rozprzestrzenia się epidemia cholery. Według ostatniego bilansu, opublikowanego w środę, od początku lipca na chorobę tę zmarły 22 osoby, a 1351 jest zakażonych.

Zdjęcie ilustracyjne
By Oxfam East Africa - Flickr: Children read cholera-prevention leaflets, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17156055

Poprzedni bilans, ogłoszony przez tygodniem, mówił o 13 zgonach i 993 przypadkach zachorowań. Połowa zarażonych to dzieci poniżej 14. roku życia.

Jak pisze agencja AFP, od czasu ogłoszenia epidemii miejscowe służby medyczne rozpoczęły intensywną walkę z chorobą. Rząd Nigru otrzymał wsparcie od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), UNICEF-u oraz organizacji Lekarze Bez Granic.

Z wizytą w Nigrze przebywał minister zdrowia sąsiedniej Nigerii Iliassou Mainassara, który zdradził, że epicentrum epidemii leży w nigeryjskiej prefekturze Madaruonfa, w pobliżu Nigerii, "skąd pochodzi 90 procent pacjentów". Zapewnił, że "sytuacja" była "pod kontrolą".

Eksperci oceniają, że epidemia jest wynikiem powodzi po ulewnych deszczach. Jak podkreśla AFP, istnieją obawy, że w najbliższym czasie choroba może jeszcze bardziej rozprzestrzenić się i pochłonąć więcej ofiar.

Cholera to groźna i zaraźliwa choroba zakaźna przewodu pokarmowego, której przyczyną jest spożycie pokarmu lub wody skażonej szczepami przecinkowca cholery. Do zakażenia dochodzi na drodze pokarmowej, głównie przez zanieczyszczoną ludzkimi odchodami wodę. Wodę skazić bakteriami mogą jedynie ludzie chorzy lub nosiciele bakterii.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#cholera #Niger #Afryka

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo