Gen. Richard J. Hayes: "Historia Polski i USA pokazuje to, co wspólne"

/ Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

  

Udział amerykańskich żołnierzy w defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego to świadectwo współpracy żołnierzy i wspólnej historii – powiedział dowódca Gwardii Narodowej Illinois gen. dyw. Richard J. Hayes, który dziś odebrał odznaczenie od prezydenta RP Andrzeja Dudy.

"Historia Polski i Stanów Zjednoczonych pokazuje to, co wspólne; podobieństwa naszych konstytucji, nasze więzi trwające od stuleci" – powiedział Hayes. Podkreślił udział Polaków w amerykańskiej wojnie o niepodległość i obu wojnach światowych. Przypomniał, że w 1993 roku Gwardia Narodowa stanu Illinois nawiązała stałe partnerstwo w polskimi siłami zbrojnymi; a polscy żołnierze i gwardziści służyli razem w Iraku i Afganistanie.

Zwrócił uwagę, że powietrzną część defilady zamknie przelot latającej cysterny KC-135 ze 126. Air Refuelling Wing (Skrzydła Tankowców Powietrznych) Gwardii Narodowej Illinois, której lotnicy ćwiczą z polskimi załogami F-16.

Gen. Hayes został w środę odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP. Odznaczenie nadano za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej.

Swoją służbę wojskową gen. Hayes rozpoczynał jako gwardzista, zanim wstąpił do wojska pracował jako inżynier w branży budowalnej. Po kilkunastu latach służby jako gwardzista wstąpił w szeregi armii zawodowej. Oprócz dowodzenia Gwardią Narodową Illinois Hayes pełni również funkcję członka gabinetu gubernatora jako dyrektor departamentu spraw wojskowych tego stanu i jest głównym doradcą gubernatora ds. wojskowych.

Gwardia Narodowa Illinois współpracuje od lat z polskimi Wojskami Lądowymi i Siłami Powietrznymi, a ostatnio także z formowanymi jako odrębny rodzaj sił zbrojnych Wojskami Obrony Terytorialnej. Polacy służyli z gwardzistami z Illinois w Iraku i w Afganistanie, gdzie ta współpraca trwa do dziś. Żołnierze z bazy w Marseilles w Illinois wspierali polskich wojskowych specjalistów od likwidacji skażeń, którzy brali udział w zabezpieczaniu piłkarskich mistrzostw Euro 2012. Amerykanie doradzali przy transformacji polskich sił powietrznych, dzielili się rozwiązaniami w kwestii wsparcia dla weteranów i rodzin żołnierzy uczestniczących w misjach poza granicami państwa, przekazywali doświadczenia przy formowaniu WOT.

W kwietniu br., z okazji 25. rocznicy współpracy Gwardii Narodowej Illinois z Siłami Zbrojnymi RP postanowiono, że 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego - będzie w stanie Illinois dniem strategicznego partnerstwa z Polską.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Niszczyciel rakietowy USA płynie do Odessy

zdjęcie ilustracyjne / Alan J. Baribeau Wikipedia.org

  

Do Odessy na południu Ukrainy zmierza amerykański niszczyciel rakietowy USS Donald Cook, który wpłynął dziś na Morze Czarne i jest kolejną jednostką NATO w tym regionie po zaostrzeniu się rosyjsko-ukraińskiego konfliktu o żeglugę w Cieśninie Kerczeńskiej.

Sztab marynarki wojennej Ukrainy potwierdził, że USS Donald Cook zawinie do Odessy 25 lutego. Po informacji, że Amerykanie wpłynęli na Morze Czarne, rosyjska agencja TASS przekazała, że do ich obserwacji Rosja wysłała mały okręt rakietowy Oriechowo-Zujewo i okręt zwiadowczy Iwan Churs.

USS Donald Cook uzbrojony jest m.in. w pociski manewrujące Tomahawk. Dowództwo amerykańskiej marynarki wojennej oświadczyło, że niszczyciel uczestniczy „w operacji na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i stabilizacji w regionie oraz wzmocnienia gotowości bojowej i potencjału marynarki wojennej wraz z sojusznikami z NATO i partnerami w regionie”.

Według Kijowa Rosjanie starają się przejąć kontrolę nad Morzem Azowskim i zablokować pracę ukraińskich portów w Mariupolu i Berdiańsku. Zgodnie z umowami dwustronnymi Morze Azowskie i Cieśnina Kerczeńska to wewnętrzne terytoria obu państw, które mają na nim swobodę żeglugi.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl