Kulinarne cuda - nie tylko z Polski. W Poznaniu ruszył XII Festiwal Dobrego Smaku - ZDJĘCIA

Warsztaty kulinarne, degustacje, wykłady, koncerty, konkursy dla restauratorów i twórców domowych nalewek, a także tradycyjny jarmark na Starym Rynku złożą się na rozpoczynający się w Poznaniu XII Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku. Wbrew nazwie wydarzenia, można tu spróbować nie tylko polskich przysmaków.

Podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku rozstrzygany jest m.in. turniej nalewek domowych - Polska Nalewka Roku. Podobnie jak w poprzednich latach, jedną z największych festiwalowych atrakcji jest jarmark, na którym swoje produkty oferują producenci regionalnych specjałów: serów, wędlin, pieczywa, miodów, ryb czy nalewek.

Organizatorzy wydarzenia zapewniają, że na poznańskim Starym Rynku „można będzie przeżyć kulinarną podróż po różnych zakątkach Polski”. Wśród specjałów, jakich można będzie skosztować, będą m.in. sery z Wielkopolski, Kaszub czy Podhala, nalewki z Kampinosu i Lubelszczyzny, ryby z Pomorza i Mazur, wędliny z Podlasia czy lubuskie i dolnośląskie wina. Swoje stoiska będą mieli też wystawcy zagraniczni. Na Starym Rynku poczuć będzie można aromat wędlin i chlebów z Wileńszczyzny. Pragnienie pomogą natomiast ugasić belgijskie piwa trapistów oraz wina z Francji, Włoch, Węgier, Rumunii, Słowenii, Austrii czy Niemiec.

Producent festiwalu Wojciech Lewandowski podkreślił, że „festiwal to nie wyłącznie jarmark na Starym Rynku. Chcemy pokazać, że kuchnia to nie tylko mieszanie w garnku albo podrzucania czegoś na patelni, ale też bardzo ważna część kultury (…). Jak co roku zapraszamy też na warsztaty kulinarne prowadzone przez prawdziwych mistrzów, spotkania z gwiazdami kuchni, laboratoria smaku, degustacje, tematyczne kolacje, projekcje filmowe i liczne koncerty – zaznaczył.

- Po kilkuletniej przerwie zadamy też ponownie pytanie, gdzie można w Wielkopolsce zjeść najlepszą czerninę. To ona będzie tematem tegorocznego konkursu dla restauratorów. Ta – najbardziej kontrowersyjna chyba z polskich zup – podawana jest głównie w Wielkopolsce i na Kujawach. W naszym konkursie wyłonimy restauracje, które mają tą najlepszą. Goście odwiedzający rynek również będą mieli szansę na degustację wszystkich czernin biorących udział w konkursie – dodał Lewandowski.

W programie festiwalu znalazły się ponadto liczne koncerty i eko-targ na placu Bernardyńskim. Uczestnicy festiwalu będą mogli również wysłuchać wykładu o jedzeniu, popkulturze i polityce ("Food, pop cultura and politics"), który wygłosi prof. Fabio Paracecoli z Uniwersytetu w Nowym Yorku.

Jednym z tematów przewodnich tegorocznego festiwalu będą polskie wina. Swoje wyroby zaprezentują m.in. właściciele winnic z województwa lubuskiego i dolnośląskiego.

W planach jest też konkurs na Polską Nalewkę Roku, który zakończy się pokonkursową degustacją.

- Do udziału w głównym festiwalowym konkursie – turnieju Polska Nalewka Roku - zapraszamy od 11 lat twórców domowych nalewek z całej Polski. Wśród laureatów konkursu, których najlepsze trunki zdobyły tytuł Polskiej Nalewki Roku, są legendy polskiego nalewkarstwa, ale też osoby, które dopiero startując w nim, ujawniły swój wielki talent – mówił Lewandowski.

XII Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku potrwa do niedzieli 19 sierpnia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl