Napływ imigrantów na wyspę-symbol kryzysu migracyjnego znów się nasilił. "Takie są realia"

zdjęcie ilustracyjne / By Sara Prestianni / noborder network - https://www.flickr.com/photos/noborder/2495544558/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13291993

  

Ponad 100 migrantów przypłynęło w ciągu jednej nocy z niedzieli na poniedziałek na włoską wyspę Lampedusa - podały miejscowe władze. Napływ na wyspę, będącą symbolem kryzysu migracyjnego w Europie w ostatnich latach, nasilił się ponownie.

Burmistrz Lampedusy Salvatore Martello, cytowany przez agencję Ansa, poinformował, że w nocy dotarło tam dziewięć łodzi z migrantami.

- Napływ trwa, takie są realia

- dodał.

- Ten, kto twierdzi, że kryzys minął, nie mówi prawdy

- stwierdził Martello, odnosząc się do oficjalnych doniesień o znacznym spadku napływu migrantów do Włoch. Według danych unijnej agencji Frontex w lipcu przybyło ich o ponad 80 proc. mniej niż w tym samym miesiącu przed rokiem.

Dziś media podały, że 15 Tunezyjczyków płynących łodzią do Włoch odmówiło przyjęcia pomocy zaoferowanej im przez załogę statku organizacji humanitarnych "Aquarius" na Morzu Śródziemnym, gdy kończyło im się paliwo. Migranci powiedzieli, że chcą płynąć dalej w stronę włoskich wybrzeży. Od załogi jednostki otrzymali żywność i kamizelki ratunkowe. Wkrótce potem przypłynęła do nich łódź patrolowa włoskiej Straży Przybrzeżnej, która zabrała migrantów na swój pokład, by przewieźć ich prawdopodobnie na Lampedusę - wyjaśniła Ansa.

Statek "Aquarius", który zaoferował pomoc Tunezyjczykom, stoi na morzu z 141 uratowanymi migrantami na pokładzie i czeka na dyspozycje, do jakiego portu ma się kierować. Władze Włoch odmówiły jego przyjęcia, bo zamknęły swe porty dla jednostek zagranicznych organizacji pozarządowych, argumentując, że są one "wspólnikami" przemytników migrantów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Podwyżki i nowe umowy. Radni PiS domagają się zmian

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/PublicDomainPictures

  

Zwiększenia o dziesięć procent stawek wynagrodzeń za usługi opiekuńcze oraz zmiany umów śmieciowych dla pracowników na umowy o pracę chcą wrocławscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Złożą w tej sprawie interpelację do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

We wtorek na konferencji prasowej szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej Wrocławia Michał Kurczewski poinformował, że interpelacja do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka zostanie złożona w środę.

- Złożymy interpelację wzywającą do zmiany warunków umowy. Chodzi a zwiększenie stawek godzinowych w ramach usług opiekuńczych o co najmniej 10 procent w stosunku do legalnego minimum 14,70 zł brutto oraz o zaoferowanie opiekunom możliwości świadczenia usług w ramach umowy o pracę na czas określony

 - powiedział Kurczewski.

Jak wyjaśnił, Gmina Wrocław od lat zleca podmiotom zewnętrznym usługi związane z organizacją i realizacją usług opiekuńczych dla podopiecznych MOPS-u w miejscu zamieszkania klienta; osoby wykonujące te usługi pracują na minimalnych stawkach w ramach umów śmieciowych.

- Z analizy umowy podpisanej przez miasto na lata 2017-2020 wynika, że głównym kryterium konkursu musiało być kryterium cenowe. Stawki godzinowe założone w ofercie to stawki minimalne, a część z nich jest już nieaktualna w związku z podniesieniem stawek godzinowych w rozporządzeniu przez rząd

 - podkreślił Kurczewski.

Radny zaznaczył, że opiekunowie z powodu takiego trybu zatrudnienia w konsekwencji nie mają zapewnionego płatnego urlopu.

- Pod okiem i najwyraźniej przy aprobacie obecnego prezydenta Jacka Sutryka, a byłego dyrektora Departamentu Spraw Społecznych, są podpisywane umowy, które nie gwarantują nawet standardów obowiązujących w dyskontach. Solidarny Wrocław lansowany przez prezydenta Sutryka, to na pewno nie Wrocław, który znają opiekunowie zatrudnieni w ramach wspomnianej umowy

- ocenił Kurczewski.

Jak podał, stawki w innych miastach wynoszą od 17,65 zł do nawet 26 zł

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl