Co się stało na Szwedzkich Górach? Komitet upamiętni tę zapomnianą w Warszawie zbrodnię

Zdjęcie ilustracyjne / See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons

  

Komitet Społeczny upamiętnienia Polaków zamordowanych przez Niemców w Górach Szwedzkich w dniu 6 stycznia 1940 roku podczas dzisiejszej konferencji zaprezentuje, w jaki sposób zostanie upamiętniona ta zapomniana w Warszawie zbrodnia.

TRANSMISJA z konferencji TUTAJ!

Komitet działa przy Urzędzie Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy. Dziś o godzinie 12:00 w Sali Sesji Urzędu Dzielnicy Bemowo przy ul. Powstańców Śląskich 70 w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa poświęcona upamiętnieniu Polaków zamordowanych przez Niemców w Górach Szwedzkich.

Podjęta inicjatywa ma na celu upamiętnienie dziewięćdziesięciu sześciu Polaków zamordowanych przez Niemców, poznanie motywów tej zbrodni i nazwisk jej ofiar oraz przywrócenie historycznej nazwy Góry Szwedzkie na mapie Bemowa i Warszawy.

Zaproszenia do Komitetu Honorowego przyjęli: Ks. Kazimierz Kardynał Nycz – Metropolita Warszawski, Jarosław Szarek – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, prof. Jan Żaryn – Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Zdzisław Sipiera – Wojewoda Mazowiecki, Hanna Gronkiewicz-Waltz – Prezydent miasta stołecznego Warszawy, Jan Ołdakowski – Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Adam Siwek – Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej.

Patronat Honorowy nad inicjatywą obejmie Prezydent RP Andrzej Duda.

Tak zwane Góry Szwedzkie znajdowały się na pograniczu dzisiejszych dzielnic m.st. Warszawy - Bielan i Bemowa. Były to półkoliste, piaszczyste wzgórza wydmowe, które po drugiej wojnie światowej zniknęły z powierzchni miasta - zostały splantowane pod budowę lotniska wojskowego Warszawa - Babice. Historia tzw. Gór Szwedzkich nierozerwalnie sprzęgnięta jest z dramatycznymi dziejami Warszawy.

W dniu 6 stycznia 1940r. na terenie Gór Szwedzkich Niemcy dokonali masowego mordu na obywatelach polskich. Rozstrzelano tam wówczas dziewięćdziesiąt sześć osób. Niewiele wiadomo o okolicznościach i ofiarach zbrodni. Ustalono jedynie, że byli to mieszkańcy różnych dzielnic Warszawy i okolic, m.in. Boernerowa, Powązek, Chomiczówki, Henrykowa. Osoby te były wcześniej aresztowane i osadzone w warszawskich więzieniach, skąd przewieziono je na miejsce egzekucji.

Egzekucja w Górach Szwedzkich mimo tego, że była drugą po zbrodni wawerskiej masową egzekucją w Warszawie, w której zresztą zginęła podobna liczba osób, w przeciwieństwie do tej pierwszej popadła całkowicie w zapomnienie. W literaturze przedmiotu można znaleźć jedynie lakoniczne wzmianki o tym wydarzeniu. Co ciekawe Instytut Pamięci Narodowej prowadził śledztwo w sprawie egzekucji dokonywanych w okresie od 1939r. do 1945r. w okolicach Warszawy, w tym w Górach Szwedzkich. „Wobec śmierci sprawców kierowniczych” oraz „wobec niewykrycia sprawców bezpośrednich”, śledztwo dotyczące „niemieckiego Katynia” zostało umorzone w 2016r.

Przywrócenie pamięci o tym dramatycznym wydarzeniu należało zacząć od jego upamiętnienia. W tym celu w czerwcu 2018r. przy Urzędzie Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy został powołany Komitet Społeczny upamiętnienia Polaków zamordowanych przez Niemców w Górach Szwedzkich w dniu 6 stycznia 1940 roku, którego celem jest podejmowania działań upamiętniających dziewięćdziesięciu sześciu Polaków zamordowanych przez Niemców, poznanie motywów tej zbrodni i nazwisk jej ofiar oraz przywrócenie historycznej nazwy Góry Szwedzkie na mapie Bemowa i Warszawy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ostrzeżenie przed zamachem na Poroszenkę

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Ministry of Defense of Ukraine/CC BY-SA 2.0

  

Ostrzeżenie przed zamachem ogłoszono podczas występu prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w publicznej stacji telewizyjnej, dokąd przybył na przewidzianą ordynacją wyborczą debatę przed II turą wyborów prezydenckich, w której ubiega się o reelekcję.

„Poinformowano mnie właśnie, że w studiu znajduje się człowiek, który może dokonać aktu terrorystycznego” – oświadczyła prowadząca program dziennikarka Myrosława Barczuk, mówiąc, że uczestnicy programu mogą opuścić pomieszczenie. Poroszenko powiedział, że w nim pozostanie.

„Poproszono mnie, bym poinformowała, że akt terrorystyczny, o którym mówiłam, związany był z telefonem na linię alarmową 102 i mógł to być atak na prezydenta”

– wyjaśniła następnie prowadząca. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl