Paliwa w tym tygodniu mogą stanieć. Zobacz, gdzie benzyna jest najdroższa, a gdzie najtańsza

/ Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

Tego lata ze względu na wysokie ceny paliw wakacje tanie nie są. W tym tygodniu jest jednak szansa, że na stacjach benzynowych zapłacimy trochę mniej. Za obniżką przemawiają niższe ceny ropy – twierdzą analitycy. Jednocześnie pocieszają, że w wielu innych krajach benzyna kosztuje dużo więcej niż u nas.

Eksperci analizujący rynek paliw zapowiadają, że w tym tygodniu będą szanse na niewielki spadek cen. Dość optymistyczne prognozy przedstawiła firma BM Reflex. Według niej – o ile nie nastąpi gwałtowny wzrost cen w hurcie – jest szansa na obniżki cen paliw od 2 gr do 4 gr na litrze. Reflex uważa, że za obniżką przemawiają niższe ceny ropy.

Analitycy są zdania, że ropa w najbliższym czasie nie będzie drożeć, ponieważ na rynki trafia jej coraz więcej.

W miniony piątek ceny ropy na światowych rynkach spadły o 0,2–0,3 proc.

Jest ogromna presja na spadki cen ze strony polityki handlowej

– stwierdził cytowany przez PAP Biznes ekspert Min Byunkyu z Yuanta Secu-rities.

Dla pocieszenia warto podać, że w niektórych krajach paliwa są o wiele droższe niż u nas. Z danych
e-Petrol.pl wynika, że w lipcu najdrożej było w Holandii, gdzie litr benzyny Pb95 kosztował 1,77 euro, czyli w przeliczeniu na złotówki – 7,67 zł. Niewiele taniej jest w Norwegii – za litr benzyny trzeba zapłacić 16,6 korony, a więc 7,64 zł. Drogo jest też we Włoszech – 1,67 euro (7,23 zł), w Portugalii – 1,65 euro (7,14 zł) – i w Grecji – 1,63 euro (7,07 zł). Drożej niż u nas jest także we Francji i w Niemczech – ok. 1,5 euro (ok. 6,50 zł).
A gdzie jest najtaniej? Bez wątpienia warto tankować w Bułgarii, gdzie benzyna Pb95 kosztuje 2,26 lewa, czyli niecałe 5 zł, w Turcji – 6,29 liry (4,9 zł) – i w Rumunii – 5,5 leja (5,11 zł). Na Litwie cena litra Pb95 to 1,22 euro (5,28 zł), w Czechach – 31,6 korony (5,29 zł), a na Węgrzech – 400 forintów (5,34 zł).

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Mały ZUS plus - jaki wybór stoi przed przedsiębiorcami? Minister Jadwiga Emilewicz wyjaśnia

Jadwiga Emilewicz / Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Przedsiębiorcy, którzy chcą od lutego korzystać z Małego ZUS-u plus i spełniają warunki, mogą zgłosić się do ulgi tylko do 2 marca. Wówczas ich składki na ubezpieczenie społeczne będą liczone proporcjonalnie do dochodów. - Mały ZUS plus jest ulgą jest dobrowolną - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewcz. To przedsiębiorca decyduje, czy chce opłacać niższe składki czy też wybrać większe licząc na wyższe świadczenia w przyszłości - dodała.

"Ulga Mały ZUS plus cieszy się zainteresowaniem przedsiębiorców. Według stanu na miniony poniedziałek obejmuje ona już 223 tys. osób"

- podkreśliła szefowa MR. Dodała, że uprawnionych do tego świadczenia jest ok. 320 tys.

Jak podkreśliła, dla części przedsiębiorców ważniejsza od płacenia teraz niższej składki na ubezpieczenia społeczne jest wyższa emerytura.

"Mały ZUS plus jest dobrowolny. To przedsiębiorca decyduje, czy chce opłacać niższe składki i przeznaczać zaoszczędzone pieniądze na inne cele, czy też wybrać większe składki, licząc na wyższe świadczenia społeczne w przyszłości" - powiedziała.

Mały ZUS Plus, który wszedł w życie 1 lutego br., to element tzw. pasa startowego dla firm: przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności można korzystać z ulgi na start, która oznacza brak konieczności podlegania pod ubezpieczenia społeczne. Przedsiębiorca opłaca jedynie składkę zdrowotną. następnie przez 24 miesiące przedsiębiorca opłaca preferencyjne składki na ZUS.

"Podsumowujemy pierwsze 100 dni rządu. Mały ZUS Plus to zapowiedź naszego obozu złożona w kampanii przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Była częścią tzw. Piątki dla przedsiębiorców"

- wskazała szefowa resortu rozwoju.

Zaznaczyła, że czas na zgłoszenie się do ulgi mija 2 marca. "Przedsiębiorcy mają więc ostatni dzwonek na to, by z niej skorzystać. Gorąco do tego zachęcam" - podkreśliła.

W czwartek w Poznaniu, Wałbrzychu, Katowicach, Białej Podlaskiej i Warszawie odbędą się imprezy dot. Małego ZUS-u Plus. Wezmą w nich udział m.in. kierownictwo Ministerstwa Rozwoju, Rzecznik MŚP, przedstawiciele ZUS oraz specjalnych stref ekonomicznych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts