Absurdalne dywagacje opozycji obalone! O co tak naprawdę chodzi w zmianach ordynacji do PE?

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Andrzej Duda powiedział, iż ma ogromne wątpliwości, czy zmiany zawarte w znowelizowanej ordynacji do Parlamentu Europejskiego powinny być częścią polskiego systemu prawnego. Zapowiedział, że rozważa weto w tej sprawie. Opozycja, która wcześniej się go domagała, znalazła sobie teraz absurdalny sposób tłumaczenia zapowiedzi prezydenta. Mity obala poseł PiS, Łukasz Schreiber.

Nie widzę potrzeby tak fundamentalnego ograniczania dostępu do Parlamentu Europejskiego – oświadczył prezydent w wywiadzie.

Prezydent zaznaczył, że "wszyscy przyznają", że w rezultacie zmian zawartych w nowelizacji realny próg wyborczy będzie podniesiony do poziomu co najmniej 11, 12 procent. Andrzej Duda podkreślił, że nie widzi potrzeby tak fundamentalnego ograniczania dostępu do PE. Jak zapowiedział mocno skłania się w kierunku zablokowania tej propozycji.

Opozycja, która wcześniej chciała weta prezydenta, teraz twierdzi, że PiS dogadał się z Andrzejem Dudą, bo boi się... zjednoczonej opozycji.

Mity, które wymyślili "totalni" obalił poseł Prawa i Sprawiedliwości, Łukasz Schreiber.

Obecna ordynacja jest niejasna i zawiła. Konia z rzędem temu kto rozumie na czym polega niestosowana podczas innych wyborów w Polsce Metoda Hare’a-Niemeyera. Generalnie wśród wad można wymienić przynajmniej kilka podstawowych spraw:

a) głos w Warszawie ma siłę 2,5 razy większą niż ten w Bydgoszczy;

b) poza dwoma-trzema największymi ugrupowaniami reszta komitetów walczy o mandaty w zasadzie tylko w kilku największych okręgach;

c) głosy przechodnie powodują dodatkowe zamieszanie;

d) faktyczny próg wyborczy dla takich województw jak Kujawsko-Pomorskie i tak wynosi ok. 15-17% plus korzystny rozkład poparcia w innych terenach kraju;

e) zaburzona jest reprezentatywność np. w roku 2004 mieliśmy jako województwo tylko jednego przedstawiciela w Parlamencie Europejskim. Efektem m.in. tego jest bardzo niska frekwencja – wyjaśnia.

Poseł zauważa, że "opozycja forsuje pomysł listy krajowej".

Odwołują się do tego, że lista krajowa obowiązuje w większości krajów UE. To prawda, ale jaka ma być na takiej Malcie, która wybiera tylko kilkoro przedstawicieli do Brukseli i Strasburga? Lista krajowa ma jeszcze dwa podwarianty:

a) głos oddaje się tylko na komitet a mandat otrzymany jest wg kolejności na liście – wówczas w zasadzie o wszystkim decyduje lider partii a zainteresowanie spada jeszcze bardziej;

b) wyborca na liście z ponad setką nazwisk szuka swojego kandydata – w naturalny sposób daje to promocję skrajnym środowiskom i bardzo medialnym osobom na listach oraz zapewne powoduje, że mniejsze województwa będą miały pojedynczych przedstawicieli bowiem gro osób „medialnych” jest z Warszawy – wskazuje.

Łukasz Schreiber pisze, że "problem jest z ordynacją jako taką przy fakcie wyboru 52 przedstawicieli." 

Nie ma idealnego rozwiązania. My zaproponowaliśmy by mandaty przydzielić do okręgów, a minimalna ich ilość wynosiła 3. Zasady więc mają być identyczne jak przy wyborach do sejmiku, sejmików, rad gmin czy rad powiatów. Słyszę wielkie oburzenie, że w związku z tym próg jest podniesiony. Ale to też bzdura. Przed nami wybory samorządowe gdzie będzie gros okręgów 3 i 4- mandatowych. Te zaś które przeważają w ponad 80% to okręgi 5 i 6-mandatowe, które również przy tej ordynacji będą dominowały – dodaje.

Polityk zauważa, że "silny lokalny kandydat i dobra lista będą miały szansę wziąć mandat w każdym okręgu".

Dziś jest to niemożliwe, bowiem wiele zależy od frekwencji i głosowań w innych województwach. Zwróćcie Państwo uwagę, że średnie i małe komitety w Kujawsko-Pomorskim praktycznie w ogóle nie prowadzą kampanii – jedynie PiS, PO i SLD. Bowiem już nawet takie PSL wie, że jedynie „pracuje” na mandat dla swojego człowieka z okręgu Małopolsko-Świętokrzyskiego, Lubelskiego czy Mazowieckiego – pisze dalej.

Ordynacja nasza ma jeszcze jedną zaletę – wszystkie Komitety będą starały się zaproponować Państwu jak najlepszą i jak najciekawszą ofertę personalną na nich. Szanse będą zaś wyrównane dla wszystkich. A jeżeli ktoś startuje tylko po to, że licząc na 5-7% chce mieć dwóch europosłów i zapisać ich do marginalnej grupy to co z tego przychodzi Polsce? Obawiam się, że nic – kończy poseł PiS, Łukasz Schreiber.

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: facebook.com/poselschreiberlukasz, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

VI Forum Polonijne w amerykańskiej Częstochowie. „Polonia Semper Fidelis – Budujmy Wspólny Front Patriotyczny”

Antoni Macierewicz / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Obchody IX rocznicy Katastrofy Smoleńskiej oraz 79. Rocznicy Ludobójstwa Katyńskiego – „Polonia Semper Fidelis - Budujmy Wielki Front Patriotyczny” – odbędą się w dniach 4 -5 maja 2019 roku w Amerykańskiej Częstochowie – Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown, Pennsylvania.

To już szósta z rzędu konferencja i uroczystości upamiętnienia ofiar Smoleńska i Katynia, organizowana przez Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, w skład którego wchodzą także Kluby Gazety Polskiej z Filadelfii, Nowego Jorku i stanu New Jersey, a który skupia też inne organizacje, m.in. Koło Przyjaciół Radia Maryja z NJ, portal Pamiec.us, KPA – oddział NJ i inne lokalne organizacje.

Na konferencję zaproszono m.in. Antoniego Macierewicza, Magdalenę Mertę, ministra Adama Kwiatkowskiego – Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, prof. Jana Szyszko, europosła Ryszarda Czarneckiego. Odbędzie się również spotkanie z członkami podkomisji smoleńskiej, z dr. Kazimierzem Nowaczykiem, prof. Wiesławem Biniendą, inż. Glennem Jorgensenem, dr. Chrisem Cieszewskim oraz przedstawicielami rodzin “Smoleńskich” (Małgorzata Wypych, Krystyna Kwiatkowska, Ewa Błasik, Anna Wójtowicz).

Program:

4 maja 2019 (sobota) – Amerykanska Czestochowa
VI Forum Polonijne – Konferencja Społeczno-Historyczna
Visitors Center – Sala konferencyjna

Rozpoczęcie – 9:30 am

Panel 1.
Główny mówca:

  • Prof. Wiesław Wysocki - USKW, polski historyk, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, działacz społeczny.
  • Dr Teofil Lachowicz - archiwista SWAP, historyk.

 
Panel 2. Zgubne skutki „ideologii gender”

Panel poprowadzi Ks Prałat dr. Tomasz Grysa - polski duchowny katolicki, Prałat, Dyplomata watykański przy ONZ w NY.
– Grzegorz Strzemecki - Przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej Dla Rodziny.
 
Panel 3. Wojna hybrydowa – dezinformacja – Rosja – USA – Polonia
Panel poprowadzi red. Wojciech Mucha - dziennikarz, reporter, publicysta. Na stałe związany ze środowiskiem „Gazety Polskiej”, członek redakcji kwartalnika „Fronda”

– Red. Jacek Liziniewicz - dziennikarz „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”
 
Panel 4. Aktualne ustalenia i badania podkomisji ds. Zbadania Katastrofy nad Smoleńskiem
Panel poprowadzi red. Aleksander Wierzejski - dziennikarz Telewizji Republika i Radia WNET

– Antoni Macierewicz - wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Podkomisji Smoleńskiej
 – dr. Kazimierz Nowaczyk
– prof. Wiesław Binienda
– inż. Glenn Jorgensen
– dr. Chris Cieszewski
oraz przedstawicieli rodzin “Smoleńskich”
– Magda Merta
– Małgorzata Wypych
– Krystyna Kwiatkowska
– Ewa Błasik
– Anna Wójtowicz

5 maja 2019 (niedziela)

10:30 AM - Zbiórka przed głównym kościołem - przemarsz procesyjny na cmentarz

11:00 - Część oficjalna na cmentarzu, Apel Pamięci,

12:30 - Uroczysta Msza Święta

3:15 - Część artystyczna

Aktualności na stronie Komitetu TUTAJ

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl