Neptun i cztery inne pomniki, głównie w centrum Gdańska zostały ubrane minionej nocy w koszulki z napisem „konstytucja”. Akcje przeprowadziły KOD i... miasto. Co ciekawe działacze Komitetu Obrony Demokracji zapewniają, że „akcja nie jest polityczna” lecz „edukacyjna”.

O całą sprawę została zapytana rzeczniczka prezydenta Gdańska, Magdalena Skorupko-Kaczmarek. Potwierdziła ona, że przebieranie pomnika Neptuna w koszulkę z napisem „konstytucja” zostało zainicjowane przez miejskie władze.

CZYTAJ WIĘCEJ: KOD otrzymał wsparcie. Pomniki w koszulki przebierają już nawet... miejscy urzędnicy!

Zostałam poinformowana przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej, że koszulka na Neptuna została założona przy pomocy podnośnika, a wszystko na polecenie prezydenta Adamowicza, a zostało to wykonane przez podległe mu służby. Straż Miejska nic nie może ze sprawą zrobić, bo jest to polecenie służbowe kogoś, kto jest ich przełożonym. Wobec tego koszulka, naprawdę wśród tłumu ludzi, wisi na pomniku, ludzie robią zdjęcia konstytucji zamiast Neptunowi – powiedziała nam Hanna Mazur, przewodnicząca Klubu "Gazety Polskiej" w Sopocie, która próbowała interweniować w tej sprawie.


Hanna Mazur podkreśliła, że "neptun kojarzy się z Gdańskiem i nie powinien być >>ozdabiany<< w jakikolwiek sposób".