- Przed 2011 rokiem w naszej wiosce mieszkało sto rodzin i byli to zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie, jazydzi i Kurdowie

 - powiedział PAP Farid Isa Gawrije, z którego inicjatywy w wiosce powstaje nowy kościół.

- Teraz pozostało już tylko kilkanaście rodzin, pół na pół chrześcijanie i Kurdowie, reszta wyjechała do Europy

 - dodał Gawrije.

Według Gawrije przyczyną wyjazdu był strach przed dżihadystami.

- To było na początku tej wojny. Nusra była 10 km stąd i wszyscy się bali, że dżihadyści tu przyjdą

- wspominał Gawrije. Dżabat al-Nusra to związana z al-Kaidą organizacja zbrojna, której część oddziałów przeszło później do Państwa Islamskiego (IS).

Gawrije przyznał jednak, że ostatecznie wojna do Szalumije nigdy nie dotarła, a od 2015 roku, gdy kurdyjskie oddziały YPG wyparły dżihadystów daleko na południe, miejscowym chrześcijanom nic nie grozi.

- Ani z Kurdami, ani z nową administracją Północnej Syrii nie mamy żadnych problemów. Ponadto w Trbespije jest też współpracująca z YPG chrześcijańska milicja Sotoro

 - podkreślił Gawrije.

Mieszkańcy Szalumije należą do Syriackiego Kościoła Prawosławnego, a miejscowa parafia jest pod wezwaniem Maryi Dziewicy. Miejscowi Asyryjczycy przybyli tu sto lat temu, uciekając do Syrii przed prześladowaniem chrześcijan przez Turków.

W starym kościele Gawrije pokazał potężne rysy na ścianach.

- Próbowaliśmy kilka razy go remontować, ale to już nie ma sensu, wszystko grozi zawaleniem i boimy się już w środku odprawiać msze

 - podkreślił.

Gawrije dodał, że kościół służy nie tylko mieszkańcom Szalumije, ale i kilku sąsiednich wiosek.

- Ksiądz przyjeżdża do nas w niedzielę z Trbespije i wtedy na mszy gromadzi się około stu osób

 - powiedział. „A wkrótce, 15 sierpnia, obchodzimy święto naszej patronki i kiedyś gromadziły się tu tego dnia tysiące wiernych” - dodał.

Kamień węgielny budowy nowego kościoła został wmurowany 26 listopada 2017 roku. Choć budowa jest zaawansowana, to Gawrije nie wie, kiedy ją skończą.

- Zależymy od pieniędzy, które nam przesyłają krewni z zagranicy. A chcemy tu jeszcze przed kościołem zbudować ogródek dla dzieci

 - podkreślił.

Trbespije znajduje się w prowincji Kamiszlo regionu Dżazira DFPS. Demokratyczną Federację Północnej Syrii (DFPS) stworzono na terenach opanowanych przez Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF). Według funkcjonującego przed 2011 rokiem podziału administracyjnego jest to muhafaza Hasaka.