Filmowcy wspominają mistrza polskiego dokumentu

W wieku 88 lat zmarł twórca polskiej szkoły dokumentu, wybitny reżyser i nauczyciel filmowców Kazimierz Karabasz - poinformował w sobotę prodziekan Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi Andrzej Sapija. - Dla studentów każde słowo czy wyrok Kazimierza Karabasza były jak ostateczna prawda, z którą nikt nie dyskutował - mówi o zmarłym profesorze reżyser Jacek Bromski

fot. YouTube

Kazimierz Karabasz zmarł w nocy z piątku na sobotę, w wieku 88 lat. Był klasykiem polskiego dokumentu filmowego, autorytetem w świecie dokumentalnego kina, twórcą tzw. polskiej szkoły dokumentu.

Jak powiedział prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, były student zmarłego artysty, Karabasz - jako profesor łódzkiej Szkoły Filmowej - wśród studentów "był bardzo szanowany i miał olbrzymi autorytet". "Właściwie każde jego słowo czy wyrok były ostateczną prawdą, nikt z tym nie dyskutował" - podkreślił.

W ocenie Bromskiego, w "filmówce" było tylko dwóch dokumentalistów tego formatu; obok Karabasza wymienił usuniętego ze szkoły w 1968 r. Jerzego Bossaka. "Miałem szczęście, że uczyłem się u takich wybitnych twórców dokumentu" - dodał.

Jak dodaje Mariusz Grzegorzek - rektor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, w której przez wiele lat uczył także Karabasz, "nie ma drugiego dokumentalisty, który z taką absolutną bezkompromisową energią tropiłby prawdę, który uczyłby studentów wydziału reżyserii tego, że trzeba poskromić swoje ego, nie myśleć o tym, co będzie potem; żyć nie przyszłością, mniej lub bardziej realnymi planami, tylko skoncentrować się na tym, co jest tu i teraz".

Kazimierz Karabasz - definiowany przez wielu jako klasyk, twórca polskiej szkoły dokumentu - będzie nie do zastąpienia; legendy rodzą się raz na kilkadziesiąt lat

- podsumował dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski.

 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#reżyser #dokument #Kazimierz Karabasz

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...



Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo