Odtajniony sekret CIA. Co łączy amerykański wywiad ze... spółdzielnią w Bolesławcu?

/ By user:Duffman - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34988277

  

Wykonane na zamówienie talerze, miski i inne elementy zastawy stołowej z namalowaną oficjalną pieczęcią amerykańskiej agencji wywiadowczej to dzieło polskich specjalistów - informuje"The New York Times". Szefowa spółdzielni rzemieślniczej w Bolesławcu, która wyprodukowała ceramiczny zestaw - powiedziała, że ​​zamówienie CIA przyjęto z "radością i niedowierzaniem". Jest to szansa na zrobienie "czegoś wyjątkowego" - oświadczyła Helena Smoleńska.

Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego z Bolesławca zaprojektowała i wyprodukowała wyroby ceramiczne specjalnie dla CIA.

To unikatowe zamówienie i jedyna taka stylizacja na świecie, mimo że firma swoje wyroby wysyła do 25 krajów 

- powiedziała prezes Spółdzielni. 

Przez kilka miesięcy trwały próby i tworzenie kolejnych wersji projektu. Agenci mieli też specjalne wymagania co do kolorystyki. Więcej swobody było przy tworzeniu dekoracji, której autorką jest pani Maria Starzyk, wieloletnia projektantka w Spółdzielni. Trudną sztuką było też odwzorowanie znaku graficznego CIA, który tak jak całe naczynie i dekoracja, wykonany jest ręcznie. 

- informuje spółdzielnia na swojej oficjalnej stronie.

Najtrudniejszą częścią było uzyskanie oryginalnych kolorów orła amerykańskiego, róży wiatrów, tarczy i złotego zwoju, które stanowią pieczęć, która towarzyszy niebieskiemu i białemu motywowi kwiatowemu ceramiki.

- powiedziała Smoleńska NYT.

Smoleńska powiedziała, że ​​nie była pewna, co zainspirowało CIA do zamawiania przedmiotów ze spółdzielni w Bolesławcu. Jej zdaniem może to mieć związek z zeszłoroczną wizyta żołnierzy amerykańskich, którzy stacjonują w pobliżu.

Zamówienie ukończono "kilka miesięcy temu" i wysłano, ale powiedziała, że ​​nie może ujawnić, ile zestawów zamówiła CIA ani gdzie zostały wysłane.

Kwiatowy wzór był ręcznie nakładany na każdy przedmiot za pomocą małych drewnianych stempli zanurzonych w farbach i pędzlach, które wypełniały kolor.

Z tyłu każdy element nosi znak towarowy spółdzielni Bolesławiec.

NYT podkreśla, że politycy Polski i USA po 1989 r. utrzymują dobre stosunki. Przypomina także, że polskie władze latach 2002-2003 współpracowały z CIA w kwestiach związanych z walką z terroryzmem, a Donald Trump Warszawę uczynił swoim pierwszym celem podróży do Europy, po wyborze na stanowisko prezydenta USA.

Rzemiosło ceramiczne w Bolesławcu sięga swym początkiem czasów średniowiecza. Rozkwit technik ceramicznych nastąpił w XVIII wieku, kiedy to zastosowanie nowego sposobu zdobienia - brązowe szkliwo z białymi nakładkami - spowodowało, iż ceramika z Bolesławca stała się znana i poszukiwana w całej Europie, nie omijając nawet dworów królewskich. W  drugiej połowie XIX wieku popularność na rynku europejskim zyskał fajans. Ekspansja nowego tworzywa stanowiła prawdziwe wyzwanie dla bolesławieckich garncarzy, którzy aby uatrakcyjnić swoje wyroby zaczęli stosować barwną dekorację stempelkową na białym tle. Tradycje doskonałej ceramiki z Bolesławca kontynuowane są również obecnie, a wspomniana metoda stempelkowa w ostatniej dekadzie przeżyła prawdziwy renesans.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, nytimes.com, ceramika-artystyczna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

USA wzywa Iran: natychmiast uwolnić tankowiec!

Zdjęcie ilustracyjne / By Assianir - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47852412

  

Iran musi natychmiast uwolnić przejęty w Zatoce Perskiej tankowiec wraz z jego załogą - przekazał dzisiaj Reutersowi rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu.

Stany Zjednoczone potępiają "ciągłe nękanie statków i zakłócanie bezpiecznego przejścia w cieśnienie Ormuz i jej okolicy" ze strony irańskiej Gwardii Rewolucyjnej - dodał.

Irańska telewizja państwowa opublikowała w czwartek film pokazujący przechwycony przez siły Strażników Rewolucji tankowiec. To Riah ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Statek zaginął w regionie cieśninie Ormuz w weekend

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl