„Dyscyplinarki” dla adwokatów ubiegających się o stanowisko sędziego SN? Wniosek pewnego mecenasa

Do Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie wpłynął dziś wniosek o wszczęcie postępowań dyscyplinarnych wobec ośmiu adwokatów, którzy ubiegają się o stanowisko sędziego Sądu Najwyższego - przekazał PAP rzecznik prasowy tej Rady Michał Fertak.

Manifestacja opozycji przed Sejmem, lipiec 2018
Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Wniosek został złożony przez adwokata Marcina Smoczyńskiego.

W uzasadnieniu pisma podano, że zgodnie z przepisami każdy adwokat jest zobowiązany przyczyniać się do umacniania porządku prawnego w Polsce.

Porządek ten został drastycznie naruszony sprzecznymi z konstytucją ustawami dotyczącymi Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Osoby zgłaszające swoje kandydatury do SN na podstawie tych ustaw czynnie uczestniczą w demontażu państwa prawa w Polsce. Powinny być wydalone z adwokatury

- można przeczytać w uzasadnieniu wniosku.

Fertak przekazał PAP, że prezydium warszawskiej Okręgowej Rady Adwokackiej podejmie w poniedziałek decyzję, czy przekazać wniosek do rzecznika dyscyplinarnego warszawskiej Izby Adwokackiej.

Pewnie przekażemy pismo do rzecznika dyscyplinarnego, żeby rozpoznał to wedle właściwości

- dodał.

CZYTAJ TEŻ: Sąd Najwyższy idzie w zaparte! Ale KRS nie pozostawia wątpliwości...

Fertak wyjaśnił, że zgodnie z przepisami Rada nie posiada uprawnień do rozpoznania wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec adwokata.

Dlatego przesyłamy takie wnioski do rzecznika dyscyplinarnego w większości przypadków

- dodał.

Pytany, ile wynosi czas oczekiwania na rozpoznanie takiego wniosku stwierdził, że może to być ok. dwóch tygodni.

Wniosek ten nie jest skomplikowany, więc wydaje mi się, że krótko. Trochę zależy to od okresu urlopowego. Raczej będzie to kwestia tygodnia bądź dwóch, ale ciężko do końca powiedzieć

- powiedział Fertak.

W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN - do objęcia są łącznie 44 wakaty. Zgodnie z nową ustawą, 3 lipca w stan spoczynku przeszli sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia, ustawa przewiduje też procedurę dla tych, którzy pomimo osiągnięcia tego wieku chcą dalej orzekać. Ponadto utworzone zostały w SN dwie nowe izby.

Do objęcia przewidzianych jest siedem wolnych stanowisk w Izbie Cywilnej SN. W Izbie Karnej SN wolne jest jedno stanowisko. W nowo powstałej Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych przewidziano 20 stanowisk do obsadzenia, a w drugiej z nowych izb, Izbie Dyscyplinarnej - 16 stanowisk.

W ubiegły czwartek KRS opublikowała listę 195 kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Do Izby Cywilnej zgłosiło się 30 kandydatów, Izby Dyscyplinarnej - 92, Izby Karnej - 7, a Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - 65. Jeden z kandydatów nie wskazał w zgłoszeniu do której Izby kandyduje.

CZYTAJ TEŻ: KRS publikuje listę kandydatów do Sądu Najwyższego! [NAZWISKA]

Wśród kandydatów do SN jest 34 adwokatów, są też radcowie prawni (45) i notariusze (10 zgłoszeń), 22 pracowników naukowych, trzech kandydatów z Prokuratorii Generalnej oraz 13 prokuratorów. 24 kandydatury wpłynęły od sędziów sądów rejonowych (w tym 18 do Izby Dyscyplinarnej), 22 - sądów okręgowych, 18 sędziów apelacyjnych i trzech wojewódzkich sądów administracyjnych.

W czwartek prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych zwróciło się z apelem do radców, którzy złożyli akces do Sądu Najwyższego, o ponowne rozważenie zasadności ubiegania się o stanowiska sędziów SN. Według prezydium KRRP "ubieganie się o funkcję sędziego Sądu Najwyższego w aktualnej sytuacji pozostaje w oczywistej kolizji ze sprawowaniem funkcji w samorządzie radców prawnych".

W Polsce o niezgodności ustaw przyjętych przez Sejm decydować może tylko Trybunał Konstytucyjny.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#adwokacie #palestra #Sąd Najwyższy

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo