Polonia pamięta o bohaterach! Zaplanowano wyjątkowe uroczystości. ZNAMY SZCZEGÓŁY

W dniach 17-19 sierpnia w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, Duchowej Stolicy Polonii w Doylestown Pensylwania odbędą się uroczyste obchody „Dnia Żołnierza i Stulecia Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej i Kanadyjskiej”. Jak zapowiadają członkowie Klubów „Gazety Polskiej” z USA będzie to niezwykle ważna uroczystość dla całej Polonii amerykańskiej. Warto podkreślić, że drogi do niepodległości Stanów Zjednoczonych i Polski wielokrotnie się krzyżowały.

Stanisław Kaczor-Batowski; https://en.wikipedia.org/wiki/Public_domain

W obronie niepodległości USA walczyło wielu Polaków. Tadeusz Kościuszko został nazwany przez prezydenta Thomasa Jeffersona ,,najszlachetniejszym synem wolności”, a generał Pułaski oddał życie w bitwie pod Savannach.

W USA Kazimierz Pułaski uważany jest za twórcę kawalerii amerykańskiej. Powszechnie uznawany jest on także za bohatera narodowego. W 1929 Senat amerykański ustanowił 11 października Dniem Pamięci Generała Pułaskiego (General Pulaski Memorial Day). W pierwszą niedzielę października odbywa się największa w USA parada Pułaskiego (Pulaski Parade) na 5. alei w Nowym Jorku. Z kolei stan Illinois obchodzi Dzień Kazimierza Pułaskiego (Casimir Pulaski Day) w każdy pierwszy poniedziałek marca. W Illinois „Casimir Pulaski Day” jest świętem stanowym obchodzonym od 1977 r.. W dorocznych uroczystościach w Muzeum Polskim w Ameryce wzięli udział przedstawiciele władz stanowych oraz licznie zgromadzeni przedstawiciele organizacji polonijnych.

- Obchodząc Dzień Pamięci Generała Pułaskiego, oddajemy cześć synowi Polski, który trwał przy Ameryce u zarania jej niepodległości. Jego odważne dokonania w Polsce i Ameryce przypominają nam o wielkim wkładzie, jaki wnoszą do Ameryki Amerykanie polskiego pochodzenia – mówił 11 października 2007 roku prezydent George Bush.

Pierwszy Dzień Pułaskiego w Stanach Zjednoczonych obchodzono w dniu 11 października 1929 r. na mocy proklamacji wydanej przez ówczesnego prezydenta USA Herberta Hoovera. Z kolei w 2009 r. generał Kazimierz Pułaski w uznaniu jego zasług w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych otrzymał honorowe obywatelstwo amerykańskie.

Kazimierz Pułaski, wtajemniczony w przygotowania do konfederacji barskiej, zbroił oddziały na Podolu i Wołyniu. 29 lutego 1768 podpisał akt założenia konfederacji barskiej. W latach 1768-1772 był jednym z dowódców konfederacji barskiej, został marszałkiem ziemi łomżyńskiej. Przez 2 tygodnie w 1768 bronił się w warownym klasztorze w Berdyczowie przed atakami armii rosyjskiej. Skapitulował, został wypuszczony po przyrzeczeniu porzucenia konfederacji. Już niedługo jednak ogłosił, że został do tego zmuszony siłą i będzie walczyć do ostatniej kropli krwi. Dowodził z Józefem Pułaskim w bitwie pod Orzechowem stoczonej 3 listopada 1768 roku przeciw armii rosyjskiej pod dowództwem Aleksandra Suworowa. W 1769 bronił Okopów Świętej Trójcy przed przeważającą armią rosyjską, następnie przeszedł do Turcji, a potem na Podole.


6 kwietnia 1769 na polach między Miejscem (dziś: Miejscem Piastowym) a Rogami, koło Krosna, miała miejsce bitwa konfederatów barskich z Rosjanami, w której Pułaski został ranny. Wkrótce przebił się ze swoim odziałem na Litwę i Ruś, wzniecając tam powstanie antyrosyjskie. Wsławił się między innymi brawurową obroną Jasnej Góry przed wojskami rosyjskimi gen. Iwana Drewicza i królewskimi (od 31 grudnia 1770 do 14 stycznia 1771).

Po upadku konfederacji w 1772, zaocznie skazany na śmierć za próbę królobójstwa, musiał emigrować z Polski. Władze żadnego kraju europejskiego nie chciały go jednak przyjąć. Najpierw udał się do Turcji, skąd jednak po interwencji dyplomatycznej go wydalono, a następnie nielegalnie przebywał we Francji, skąd wyjechał na zaproszenie generała Lafayette’a do powstających właśnie Stanów Zjednoczonych Ameryki.

W latach 1777-1779 walczył w szeregach armii Jerzego Waszyngtona w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, będąc w randze generała brygady Armii Kontynentalnej. 11 września 1777 w bitwie pod Brandywine dzięki swojej odwadze uratował życie Jerzego Waszyngtona, za co ten 15 września 1777 roku promował Pułaskiego na stopień generała brygady amerykańskiej kawalerii. W 1778 Pułaski utworzył legion kawalerii, na którego czele odniósł zwycięstwo nad Anglikami w bitwie pod Charleston (10 maja 1779). Zmarł 11 października 1779 w wyniku ran odniesionych w czasie oblężenia Savannah.
 
Warto również przypomnieć, że w 1926 roku z okazji 150 lecia amerykańskiej Deklaracji Niepodległości na ręce prezydenta Calvina Coolidge'a przekazano Polską Deklarację:

,,Naród Polski przesyła Obywatelom Wielkiej Unii Amerykańskiej braterskie pozdrowienia wraz z zapewnieniem najgłębszego podziwu dla stworzonych przez Was instytucji w których Wolność, Równość i Sprawiedliwość znalazły swój najwyższy wyraz stając się gwiazdą przewodnią dla wszystkich nowoczesnych demokracji”.

O wolność dla Polski walczył w Ameryce nasz wielki patriota Ignacy Paderewski. To właśnie on wyjednał u prezydenta Woodrow Wilsona zgodę na szkolenie ochotników do Armii Gen. Hallera. Obóz szkoleniowy nazwany imieniem Tadeusza Kościuszki powstał w Niagara on the Lake. Do punktów poborowych zgłaszali się nie tylko Polacy. Znana jest historia Indianina z plemienia Siuksów, który zdecydował się założyć polski mundur by walczyć ramię w ramię z Polakami w imię hołdu dla Tadeusza Kościuszki, bohatera wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W związku z trwającą trzy lata pracą Ignacego Paderewskiego w Stanach Zjednoczonych rekrutowano ponad 20 000 ochotników.

W USA Paderewski stworzył wokół siebie olbrzymie zaplecze intelektualne i finansowe. Wygłosił ponad 340 przemówień, własnoręcznie napisał tysiące listów do ważnych osobistości życia amerykańskiego. To właśnie za namową Paderewskiego władze USA odwdzięczyły się Polakom, forsując 13 punkt Traktatu Wersalskiego (1918), sformułowany przez amerykańskiego prezydenta Woodrow Wilsona, a gwarantujący Polsce niepodległość.  
 


Obchody Dnia Żołnierza i Stulecia Czynu Zbrojnego Polonii Polskiej i Kanadyjskiej w Amerykańskiej Częstochowie organizowane są przez II Okręg Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Rozpoczną się w piątek 17 sierpnia o godzinie 7pm. W sobotę 18 sierpnia odbędą się panele historyczne Teofila Lachowicza i Anity Maksymowicz, prelekcje i wystąpienia m.in Antoniego Macierewicza, Jana Dziedziczaka, Konsula Generalnego RP w NY Macieja Golubiewskiego oraz redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasza Sakiewicza.

W niedzielę uroczystości rozpoczną się o godz. 11, w programie odsłonięcie tablicy pamiątkowej 100 lecia Czynu Zbrojnego Polonii oraz uroczyste złożenie wieńców. Następnie odbędzie się Koncelebrowana Msza Święta z udziałem kapelana SWAP księdza dr. Andrzeja Ostaszewskiego i Przeora Klasztoru Paulinów w Doylestown Krzysztofa Drybki. W planach jest również uroczysty koncert ,,Za Wolność Naszych Narodów” z utworami m.in. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki oraz Ignacego Paderewskiego.

Po raz pierwszy w Amerykańskiej Częstochowie wystąpią soliści Teatru Wielkiego/Opery Narodowej w Warszawie. W koncercie udział weżnie również Marek Bracha, utalentowany pianista, laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, reprezentant Polski podczas II etapu XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Odwiedzający Amerykańską Częstochowę będą mieli okazję zobaczyć dwie interesujące wystawy:,,Milion zza Oceanu” wystawę organizowaną we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz wystawę ,,Generał Kukliński - Polska Samotna Misja” organizowaną we współpracy z Izbą pamięci Generała Kuklińskiego.
 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Polonia #USA #Kluby Gazety Polskiej

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo