Analitycy: są pewne szanse na spadek cen paliw

/ pixabay.com/andreas160578/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

W przyszłym tygodniu są pewne szanse na niewielki spadek cen paliw na stacjach benzynowych, chociaż nie jest on przesądzony - prognozują analitycy. Według nich za obniżką przemawiają niższe ceny ropy, przeciwko - słabnący złoty i niewielkie marże sprzedawców.

W ocenie BM Reflex, prognozy na przyszły tydzień są optymistyczne. Jest szansa na obniżki cen paliw do 2–4 groszy na litrze, o ile nie nastąpi gwałtowny wzrost cen w hurcie - ocenia biuro. Wskazuje jednocześnie, że na rynkach brak wyraźnego kierunku zmian cen ropy, które - w przypadku Brent - wahają się w przedziale 72-76 dol. za baryłkę.

Jednak według portalu e-petrol.pl, o ile w mijającym tygodniu doszło do symbolicznych obniżek, to na wyraźniejszy spadek kosztów tankowania przed końcem wakacji nie ma raczej co liczyć. Słabnąca w relacji do dolara złotówka i symboliczne marże detalicznych sprzedawców nie dają przestrzeni do wyraźniejszej przeceny - ocenia portal.

Według prognoz e-petrol.pl, w przyszłym tygodniu średnie ceny benzyny 95 powinny zawierać się w przedziale 5,06-5,15 zł za litr, w przypadku oleju napędowego powinno to być 4,95-5,04 zł za litr, a cena autogazu powinna zawierać się w przedziale 2,29-2,37 zł za litr.

BM Reflex ocenia, że barierą dla większych wzrostów cen ropy jest ryzyko dalszego zaostrzenia światowych relacji handlowych z USA w sytuacji, kiedy na rynki trafia więcej ropy naftowej. Groźba kolejnych sankcji wywołuje spekulacje o ich negatywnym wpływie na popytową stronę rynku, rosną obawy o spowolnienie tempa wzrostu światowej konsumpcji ropy - wskazuje Reflex.

Z kolei e-petrol.pl ocenia, że na rzecz zwyżek w cenach przemawiać mogłoby wejście w życie amerykańskich sankcji wobec Iranu, ale ich znaczenie zostało przyćmione przez wojnę celną Waszyngtonu z Pekinem, która odbiła się bardzo mocno na cenach surowca na światowych giełdach. Kiedy władze Chin zadeklarowały nałożenie dodatkowych opłat na amerykańskie towary, m.in. benzyny, destylaty i inne produkty ropopochodne, w ciągu jednej sesji baryłka ropy potaniała o ok. 2 dol. - przypomina portal. Wskazuje też, że luka podażowa, jaka pojawiła by się w wyniku nałożenia sankcji na Iran, może zostać uzupełniona przez inne kraje OPEC czy Rosję.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Gowin zapewnia: matury się odbędą

/ Jan Środa/Gazeta Polska

  

Tegoroczne matury na pewno się odbędą – zapewnił w środę w Poznaniu wicepremier Jarosław Gowin. Skrytykował polityków opozycji, którzy chcieliby zawieszenia strajku nauczycieli do czasu kampanii wyborczej przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

"Mogę wszystkich zapewnić i uspokoić, że matury w Polsce się odbędą. Za kilka godzin premier Mateusz Morawiecki przedstawi konkretne rozwiązania prawne, które przedłożymy w trybie pilnym polskiemu parlamentowi. Jestem przekonany, że do piątku zostaną uchwalone przepisy, które zagwarantują, że każdy tegoroczny maturzysta będzie mógł przystąpić do egzaminu maturalnego"

– powiedział Jarosław Gowin dziennikarzom.

"Od początku mówiliśmy, że ani dzieci, ani młodzież nie mogą być zakładnikami w sporach nas, dorosłych. Zapowiadaliśmy, że zostaną przeprowadzone matury – i tak się stanie" – podkreślił.

W środę szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do marszałków Sejmu i Senatu z prośbą o nadanie szybkiej ścieżki legislacyjnej projektowi pozwalającemu maturzystom przystąpić do egzaminu maturalnego.

Pytany o to, czy nie za późne jest nowelizowanie prawa oświatowego tuż przed końcem roku szkolnego dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych, Jarosław Gowin powiedział, że o ocenę obecnej sytuacji "najlepiej zapytać maturzystów".

"Jestem przekonany, że w sytuacji, w której w części miast nie mogą oni liczyć na zrozumienie ze strony swoich nauczycieli, inicjatywa rządowa jest przyjmowana z pełnym poparciem zarówno przez samych maturzystów, jak i ich rodziny"

– powiedział.

Wicepremier przyznał, że odczuwa narastające społeczne poczucie, "że w tym strajku nie chodzi już o dobro nauczycieli, tylko o walkę polityczną". "Myślę, że coraz więcej Polaków będzie się odwracać od strajkujących nauczycieli – mówię to bez żadnej satysfakcji" – powiedział.

Jarosław Gowin odniósł się do apeli części polityków opozycji o zawieszenie strajku nauczycieli. Powiedział, że jest to "postawa godna uznania".

"W sprawach tak ważnych jak oświata powinniśmy naprawdę szukać porozumienia ponad podziałami partyjnymi. Myślę, że, generalnie rzecz ujmując, społecznemu odbiorowi tych protestów nauczycielskich mocno zaszkodziło to, że z jednej strony partie opozycyjne wyraźnie chciały upolitycznić ten protest, z drugiej – część liderów nauczycielskich, ze Sławomirem Broniarzem na czele, też nie ukrywa swoich antyrządowych nastawień"

– powiedział.

Wicepremier skrytykował jednocześnie propozycje polityków opozycji dotyczące zawieszenia strajku do czasu powakacyjnej kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi. W ubiegłym tygodniu taką propozycję przedstawił nauczycielom m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (PO).

"Tego typu wypowiedzi świadczą wyraźnie, że opozycji chodzi nie o dobro polskich dzieci, polskiej młodzieży, nie o problemy polskich szkół, tylko o szukanie kija na rząd. Ciekaw jestem, jak tę wypowiedź przyjmą dziesiątki tysięcy polskich rodzin, które od paru tygodni borykają się z życiowymi trudnościami i patrzą na to, jak ich dzieci marnują czas, zamiast chodzić na zajęcia lekcyjne"

– powiedział Jarosław Gowin. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl