Zawód: greenkeeper. To oni dbają o boiska piłkarskie

/ fot. pixabay.com

  

Odpowiednie przygotowanie murawy przed piłkarskim meczem wymaga wiele serca i pracy – uważa greenkeeper ekstraklasowego Piasta Gliwice Adrian Magiera. Dzięki jego pracy, piłkarze mogą później rozgrywać mecz w komfortowych warunkach. Zawód greenkeepeera jest coraz powszechniejszy w Polsce.

„Podczas upałów jest nie tylko sucho, ale też wysoka temperatura wywołuje choroby trawy. Zimą, w trakcie mrozów, blokowany jest z kolei dopływ składników pokarmowych dla murawy. Przy sześciu stopniach można jeszcze robić jakieś opryski, nawozy posypowe wymagają dziesięciu stopni” – wyjaśnia tajniki swojej pracy.

Magiera przyznał też, że żadne podlewanie nie zastąpi solidnego deszczu, a największym problemem mogą być burze z gradem.

„To po prostu nie to samo. Brak deszczu jest oczywiście problemem. Aby boisko latem wyglądało tak, jak podczas ostatniego meczu z Zagłębiem Lubin, trzeba włożyć wiele serca i pracy. Przygotowania wymagają wielu zabiegów już od wiosny. Tę pracę murawa oddaje nam latem i zimą” – wyjaśnił.

Greenkeeper Piasta Gliwice przyznaje, że koszenie murawy odbywa się według potrzeb, zwykle na treningach trawa jest wyższa o milimetr, czasem nie jest koszona w ogóle przed zajęciami.

„A nawadniania trzeba bardzo pilnować, by nie było przesuszeń, bo wtedy zaraz trawa wyleci i pojawią się plamy, widoczne z daleka. Przed meczem uruchamiane są zraszacze w zależności od pogody i decyzji trenera. Chodzi o zapewnienie lepszego poślizgu piłki” – powiedział.

Praca przy utrzymaniu boiska piłkarskiego właściwie nigdy się kończy. Dlatego greenkeeperzy mają ręce pełne roboty, ale z drugiej strony - boiska muszą wyglądać profesjonalnie. To w końcu Ekstraklasa.

„To zajęcie od poniedziałku do niedzieli. Nie ma dni wolnych, zawsze jest coś do zrobienia – opryski, koszenie, podlewania itd.” – zakończył Magiera.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Morawiecki ujawnia kulisy negocjacji ws. Brexitu: Z mozołem wypracowaliśmy dobre stanowisko

premier Mateusz Morawiecki / twitter.com/PremierRP

  

Premier Mateusz Morawiecki informując o ustaleniach szczytu 27 państw członkowskich ws. Brexitu podkreślił, że pokazano dobrą wolę 27 państw członkowskich. „Z mozołem wypracowaliśmy kompromisowe stanowisko”.

Z mozołem wypracowaliśmy kompromisowe, dobre stanowisko, które pozwala W. Brytanii do 22 maja uzgadniać swoje procesy ratyfikacji w ramach parlamentu brytyjskiego, ale pewną datą graniczną, wyznaczoną również przez procedury brytyjskiej jest ten 12 kwiecień.
- powiedział dziennikarzom po zakończeniu szczytu UE27 premier Morawiecki.

Jednocześnie szef polskiego rządu podkreślił, że umowa o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE jest bardzo ważna.

Ważne jest też, by było ono uporządkowane, a kwestie finansowe, jak i prawa naszych obywateli i przedsiębiorców – zabezpieczone.  Dla nas kluczowy jest porządek, uporządkowane wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Uniknęliśmy czegoś, co było pierwotną propozycją - pewnego postawienia Wielkiej Brytanii pod ścianą. Uniknięcie tego "stawiania pod murem" tworzy lepszą perspektywę porozumienia.
- mówił premier Morawiecki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl