Bundeswehrę trawią nie tylko braki kadrowe. Samoloty, helikoptery, a nawet okręty wojenne - uziemione

/ twitter.com/screenshot/@bundeswehrInfo

  

Niedawno informowaliśmy o potężnych kłopotach kadrowych w niemieckich siłach zbrojnych. Politycy i dziennikarze prześcigają się w pomysłach jak tą dramatyczną sytuację odwrócić. Po zniesieniu przed ośmiu laty obowiązkowej służby wojskowej Bundeswehra systematycznie traci swoje zdolności obronne, a to nie jedyny problem Niemców. Okazuje się, że ze sprzętem wcale nie jest lepiej. Uziemione samoloty, helikoptery, a nawet okręty wojenne i fatalny stan infrastruktury portowej, są dziś symbolem kondycji niemieckiej armii. Wśród pomysłów na "reanimację" sił zbrojnych pojawiają się liczne głosy o konieczności przywrócenia poboru, a także... na rekrutowanie żołnierzy z innych krajów UE.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bundeswehra ma braki kadrowe. Będzie rekrutować żołnierzy wśród państw UE?

Niemcy mogą kusić specjalistów  wojskowych bardzo wysokimi zarobkami. W Polsce zawodowy żołnierz zarabia ok. 5 tys. zł brutto, w Bundeswehrze może liczyć na podobną kwotę, ale w euro, czyli ok. cztery razy więcej.

Ekspert wojskowy Michał Likowski zauważa w wywiadzie dla money.pl, że "zagraniczny zaciąg do Bundeswehry może być problemem dla naszej armii".

Jeżeli polski oficer zarabia mniej więcej tyle, co niemiecki szeregowy, to nawet biorąc pod uwagę siłę nabywczą, taki zaciąg do Bundeswehry, może być problemem dla naszej armii.

- mówi Likowski.

Co ciekawe - Niemcy szukają głównie wysoko wykwalifikowanych specjalistów. "Według gehalt.de, operator systemu teleinformatycznego może dostać w Bundeswehrze nawet 5,5 tys. euro miesięcznie" informuje money.pl.

Współczesne wojsko jest skomplikowaną instytucją, w której na jednego walczącego przypada kilku żołnierzy, którzy go obsługują. Odpowiadają za zaopatrzenie, planują, dostarczają informacji, zabezpieczają pole walki. Po prostu są niezbędni, żeby on mógł walczyć. To są specjaliści, którzy bez problemu znajdą prace w sektorze prywatnym.

- ocenił ekspert.

Wygląda na to, że jeżeli niemiecki rząd wprowadzi plany odbudowy stanu kadrowego armii, może to bardzo niekorzystnie odbić się na kondycji sił zbrojnych biedniejszych państw Unii Europejskiej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, www.money.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polskiego kandydata przesłuchają niebawem

zdjęcie ilustracyjne / dimitrisvetsikas1969 CC0

  

Przesłuchanie polskiego kandydata na komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego przed komisję ds. rolnictwa Parlamentu Europejskiego odbędzie się we wtorek 1 października - wynika z harmonogramu opublikowanego dziś przez PE.

Oznacza to, że Polak będzie jednym z pierwszych kandydatów, którzy będą odpowiadać na pytania eurodeputowanych. Poza komisją ds. rolnictwa pytania będą zadawać mu też europosłowie komisji ds. środowiska.

Przesłuchania kandydatów mają się zacząć w poniedziałek 30 września w Brukseli i zakończyć nieco ponad tydzień później, 8 października.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl