Festiwal Sacrum non Profanum: w hołdzie Paderewskiemu

Ignacy Jan Paderewski (ur. 1860 - zm. 1941) / fot. ninateka.pl

  

Koncerty w Szczecinie, Berlinie i Trzęsaczu odbędą się w ramach rozpoczynającego się w czwartek Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum. Czternasta edycja poświęcona jest twórczości Ignacego Jana Paderewskiego.

Od 2010 r. – od roku Chopina - poświęcamy festiwal przede wszystkim dorobkowi jednego kompozytora. W tym roku świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a żaden kompozytor nie wiąże się z tym wydarzeniem tak bardzo, jak Ignacy Jan Paderewski. Znalazł się on w centrum walki o wolność i między innymi dzięki fortepianowi tę wolność dla nas wygrał

– mówi współorganizatorka festiwalu Anna Koprowicz.

Dodała, że jednym z najważniejszych wydarzeń będzie wykonanie Symfonii h-moll "Polonia".

Kompozycja po raz pierwszy zabrzmi na Pomorzu Zachodnim, a także – najprawdopodobniej – po raz pierwszy w Berlinie

 – zaznaczyła Koprowicz.

Symfonię Polonia zagra Orkiestra Narodowej Filharmonii Lwowskiej pod batutą dyrektora festiwalu Bohdana Boguszewskiego. Jak powiedziała Anna Koprowicz, to kolejny akcent poświęcony Paderewskiemu. To we Lwowie, w 1910 r. po raz pierwszy wykonano kompozycję przed polską publicznością z okazji setnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Rok później zagrano ją w Warszawie.

W szczecińskiej filharmonii po raz pierwszy zabrzmi też utwór poświęcony Ignacemu Janowi Paderewskiemu, skomponowany przez pianistę jazzowego Adama Makowicza.

Melomani czekają na ten utwór z ogromnym zainteresowaniem. To dla nas bardzo ważne wydarzenie

 – podkreśliła współorganizatorka festiwalu. Koncert, podczas którego będzie można usłyszeć także standardy jazzowe, odbędzie się w sobotę.

Festiwal rozpocznie w czwartek pokaz filmu "Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy" w szczecińskim kinie Pionier 1907. Towarzyszyć mu będzie konferencja naukowa "Niepodległość wygrał na fortepianie".

Utwory pianisty i działacza niepodległościowego, m.in. Uwertura i Fantazja polska, zabrzmią podczas piątkowego koncertu "Hommage a Ignacy Jan Paderewski" w szczecińskiej filharmonii.

Symfonię Polonia będzie można usłyszeć w berlińskiej bazylice św. Jana Chrzciciela w niedzielę, a w Szczecinie w poniedziałek w bazylice archikatedralnej św. Jakuba Apostoła. W kolejnych dniach festiwalu w szczecińskiej bazylice, a także w kościele Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu wykonywane będą utwory patrona festiwalu.

Wśród gości wydarzenia znaleźli się, oprócz Orkiestry Narodowej Filharmonii Lwowskiej, także organiści: Mari Fukumoto, Katarzyna Ganczarska i Roman Perucki, pianiści, m.in. Marianna Humetska, Ivan Shemchuk czy Mirosława Białas, saksofonista Krzysztof Medyna, a także Zespół Animato i Krakowski Kwintet Instrumentów Dętych.

Festiwal zakończy się koncertem finałowym w wykonaniu Szczecin Philharmonic Big Band w sobotę 18 sierpnia. Organizatorem festiwalu jest Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia. Wydarzenie wspierają m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego, marszałek województwa zachodniopomorskiego, samorządy Szczecina i Rewala.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zatrzymano trzech Algierczyków

Zdjęcie ilustracyjne / facebook.com/Straż Graniczna

  

Trzech obywateli Algierii, którzy nielegalnie przeszli z Ukrainy do Polski przez tzw. zieloną granicę zatrzymała w okolicach Lubaczowa na Podkarpaciu Straż Graniczna. Mężczyźni zostali zawróceni na Ukrainę. Otrzymali też trzyletni zakaz wjazdu do państw strefy Schengen.

Jak poinformowała dziś rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, zatrzymani cudzoziemcy to mężczyźni w wieku 22, 23 i 28 lat. Przemieszczali się pieszo skrajem lasu w kierunku Budomierza. Zostali zatrzymani w piątek przez patrol Straży Granicznej z placówki w Lubaczowie.

"Zatrzymani to obywatele Algierii, którzy od kilku miesięcy studiowali i pracowali na Ukrainie. Teraz postanowili nielegalnie dotrzeć do Niemiec, aby tam zamieszkać"

– powiedziała rzeczniczka.

Dodała, że obcokrajowcy zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Lubaczowie, gdzie postawiono im zarzuty. "Przyznali się do zarzucanego im czynu nielegalnego przekroczenia granicy" – dodała mjr Pikor.

Wszyscy trzej zostali przekazani z powrotem na Ukrainę w ramach umowy readmisyjnej. Ponadto otrzymali też zakaz wjazdu do państw strefy Schengen na kolejne 3 lata.

Rzeczniczka BiOSG przedstawiła statystykę, według której od początku tego roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG zatrzymali około 50 imigrantów, którzy wbrew przepisom przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski w celach migracyjnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl