Na byłego sędziego znów czeka cela. Wraca do odsiadki za korupcję

Janusz K., były sędzia z Kościerzyny skazany za korupcję, powinien dziś stawić się w Areszcie Śledczym w Starogardzie Gdańskim do odbycia jednostkowych kar za trzy z czterech przestępstw. Zarządzenie w tej sprawie na wniosek Prokuratury Okręgowej w Słupsku wydał Sąd Rejonowy w Koszalinie.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Były sędzia Sądu Rejonowego w Kościerzynie Janusz K. 27 kwietnia 2017 r. został skazany za popełnienie czterech przestępstw o charakterze korupcyjnym w okresie od grudnia 1998 r. do grudnia 2008 r. na łączną karę 4 lat pozbawienia wolności. W zakładzie karnym przebywał siedem miesięcy, po czym 12 czerwca 2018 r., po uchyleniu przez Sąd Najwyższy zaskarżonego wyroku w części dotyczącej jednego z przestępstw, został z niego zwolniony. Na polecenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry 22 czerwca Prokuratura Okręgowa w Słupsku złożyła do Sądu Rejonowego w Koszalinie wniosek o zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolności wobec Janusza K.


CZYTAJ WIĘCEJ: 

Skorumpowany sędzia pod ochroną SN. Skazany za łapówki wyciągnięty zza krat przez kolegów po fachu

Poszukiwała go policja, wydano za nim list gończy. Znalazł się sędzia skazany za korupcję


- Sąd Rejonowy w Koszalinie wezwał skazanego do stawienia się w zakładzie karnym w dniu dzisiejszym. Zarządzenie wydane zostało odpowiednio wcześniej. Skazany powinien stawić się w zakładzie karnym najbliższym miejscu jego zamieszkania. W tym przypadku jest to Areszt Śledczy w Starogardzie Gdańskim

 – poinformował dziś wiceprezes Sądu Okręgowego w Koszalinie Grzegorz Polewiak, nadzorujący to postępowanie.

Wiceprezes dodał, że jeżeli skazany się nie stawi do wskazanej jednostki penitencjarnej, to sąd "o ile będzie to nieusprawiedliwione stawiennictwo, zarządzi przymusowe doprowadzenie".


W mocy pozostają jednostkowe kary pozbawienia wolności orzeczone wobec Janusza K., tj. za drugi czyn – 2 lata pozbawienia wolności, za trzeci – 1,5 roku i za czwarty – 10 miesięcy pozbawienia wolności. Skazany ma też zapłacić grzywny w wysokości odpowiednio: 28,5 tys. zł, 22,5 tys. zł i 3 tys. zł.

Pierwsze z tych trzech przestępstw polegało na przyjęciu od określonej osoby w okresie od 26 sierpnia 2003 r. do 22 grudnia 2008 roku 70 tys. zł w zamian za wydanie korzystnego orzeczenia. Drugi czyn dotyczy okresu od 31 maja 2006 r. do 22 maja 2007 r., gdy skazany pełnił funkcję przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu rejonowego w Kościerzynie. Przyjął wówczas od określonej osoby 40 tys. zł w zamian za wydanie wyroku uniewinniającego w jednej z prowadzonych przez siebie spraw. Kolejne przestępstwo Janusz K. popełnił w okresie od 9 listopada 2008 r. do 22 grudnia 2008 r. Wówczas przyjął korzyść majątkową o wartości 300 zł w postaci artykułów spożywczych, m.in. ryby w galarecie, oraz użyczenia na co najmniej 5 dni samochodu marki Mercedes w zamian za sporządzenie projektu apelacji na korzyść skazanych w sprawie, w której wcześniej uczestniczył w wydaniu wyroku.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Janusz K. #Kościerzyna #były sędzia #Areszt Śledczy #Starogard Gdański

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo