Jak fortelem minister podziałał na wojtów i burmistrzów. Chodziło o szacowanie strat wśród rolników

/ pixabay.com/Arcaion/CC0

  

- Część wójtów i burmistrzów -  w większości z PSL-u - krzyczy, że PiS nie pomaga rolnikom, a sami nie chcieli powołać komisji [do szacowania strat - red.]. Ja powiedziałem, że "jeśli nie powołacie komisji, zrobi to wojewoda, ale zrobimy listę tych, którzy komisji nie powołali". Pomogło - mówił dziś na antenie Telewizji Republika Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

Rząd w minionym tygodniu przyjął program pomocy dla gospodarstw rolnych i rybackich w tym roku poszkodowanych przez suszę lub powódź. Na jego realizację rząd przeznaczył z budżetu państwa 799,5 mln zł, w tym 697 mln zł na dopłaty do hektara zniszczonych upraw.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rząd pomoże rolnikom. Setki milionów złotych przeznaczono na wsparcie

Dziś w programie "W Punkt" Telewizji Republika Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, mówił o szacowaniu strat spowodowanych przez pogodę.

- Straty spowodowane suszą są szacowane, aby stwierdzić, ile pomocy należy przekazać. Szybko zaczęliśmy apelować ,by powołano komisje do szacowania. Część wójtów i burmistrzów -  w większości z PSL-u - krzyczy, że PiS nie pomaga rolnikom, a sami nie chcieli powołać komisji. Ja powiedziałem, że "jeśli nie powołacie komisji, zrobi to wojewoda, ale zrobimy listę tych, którzy komisji nie powołali". Pomogło

- mówił szef resortu rolnictwa.

Zapytany przez prowadzącego program, dlaczego - mimo udzielonego przez rząd wsparcia - wciąż nie brakuje "oburzonych".

- Burzą się ci, którzy mają inny cel niż tylko obrona rolników. Ja spotykam się codziennie z rolnikami - oni mówią, że państwo często za rządów innych partii w ogóle nie pomagało. Teraz ta pomoc jest, ci którzy dzierżawią ziemię państwową mogą mieć zawieszone czynsze, będzie można zawiesić KRUS, w skrajnym przypadku można wystąpić o wsparcie z pomocy społecznej. To dość wszechstronna pomoc dla rolników. Będą wypłaty dopłat bezpośrednich wypłacane w zaliczkach. To będzie ponad 10,5 mld złotych. Rolnictwo jest ważnym elementem polskiej gospodarki i rolnicy nie zostaną bez pomocy rządu

- zapowiedział minister Ardanowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: telewizjarepublika.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Promować i chronić mniejszości religijne". Szef polskiej dyplomacji prowadzi wyjątkowe obrady RB ONZ

Jacek Czaputowicz, / Tymon Markowski/MSZ

  

Zwiększanie bezpieczeństwa osób należących do mniejszości religijnych w konflikcie zbrojnym jest przedmiotem obrad RB ONZ w formule Arria, którym przewodniczy szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz. Podkreślił on, że obowiązek ochrony ofiar ciąży na wszystkich.

Trwające właśnie obrady zbiegły się z obchodami Międzynarodowego Dnia upamiętniającego ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie, ustanowionego rezolucją Zgromadzenia Ogólnego przyjętą 28 maja. Autorem inicjatywy była Polska.

„Dzień ma przypomnieć o naszej wspólnej odpowiedzialności, aby promować i chronić prawa człowieka ludzi reprezentujących mniejszości religijne. Odpowiedzialność ta obejmuje zachowanie swobodnego prawa do wyznawania religii oraz wspieranie międzyreligijnego i międzywyznaniowego dialogu, aby zwalczyć nienawiść na tle religijnym, podburzanie i przemoc”

– podkreślił.

Wyraził przekonanie, że będzie to instrumentalne w mobilizowaniu społeczności międzynarodowej, by bardziej angażowała się w działania zmierzające do upamiętnienia ofiar i wspomagania ocalałych, którzy zbyt często są zapomniani i pozostawieni samymi sobie.

„Mamy także nadzieję, że przyczyni się do zwalczania przestępstw wynikających z nienawiści oraz aktów przemocy z powodów religijnych lub przekonań, a także wzmocni szacunek dla różnorodności religijnej"

- dodał.

Spotkanie zorganizowała Polska we współpracy z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi, a spoza Rady Bezpieczeństwa - Brazylią, Kanadą i Jordanią. Odbywa się ono w formule Arria (od nazwiska wenezuelskiego dyplomaty Diego Arrii). Posiedzenie w formule Arria pozwala na udział w dyskusji państw niebędących członkami RB oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.

W obradach wzięła udział m.in. wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet, która przemawiała za pośrednictwem wideokonferencji. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl