Gróbarczyk o wraku tankowca Franken na dnie Zatoki Gdańskiej: Jest monitorowany, nie ma zagrożenia

Leżący na dnie Zatoki Gdańskiej wrak tankowca Franken jest monitorowany, nie ma żadnego zagrożenia - zapewnił dziś w radiowej Trójce minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

By Bartłomiej Bulicz [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

Chciałbym wszystkich uspokoić. Naprawdę nie ma żadnego zagrożenia. Monitorujemy na bieżąco ten wrak

- zapewnił minister. Ocenił, że ten temat wraca co dziesięć lat, po raz pierwszy został podniesiony w latach 50-tych XX w.

Mówienie teraz o zagrożeniu jest wywoływaniem takiej paniki, ponieważ Urząd Morski w Gdyni ma pełny i stały monitoring nad tym, co się dzieje - poinformował minister.

Zresztą jest to związane także z takim nasłuchem satelitarnym (...), pobierane są materiały i cały czas oceniamy, czy przypadkiem nie dochodzi do wycieku

- dodał.

Gróbarczyk zaznaczył, że w postępowaniu z wrakami jest jedna podstawowa zasada:

Nie wolno tego pochopnie ruszać, bo można naprawdę doprowadzić do paraliżu i ogromnej katastrofy ekologicznej, właśnie tak reagując spontanicznie, czy bez przygotowania na tego typu zagrożenia.

Dlatego też trwają oceny, jest cały czas to monitorowane. Wydaje się nawet, że być może zaszły tam tak daleko idące zmiany, jak na innych wrakach, że po prostu to paliwo przeszło w formę asfaltu i jest całkowicie niegroźne. Natomiast wyniki wskazują jednoznacznie, że nie ma żadnego wycieku z tego wraku

- podsumował.

W lipcu pomorski marszałek Mieczysław Struk zaapelował do ministra gospodarki morskiej o pilne podjęcie działań mogących zapobiec katastrofie ekologicznej. Struk powołał się w swoim liście na raport sporządzony przez Fundację Mare po ekspedycji badawczej przeprowadzonej w końcu kwietnia br.

Z raportu wynika, że w związku z postępującą korozją, wrak jest na granicy zawalenia się pod własnym ciężarem

– napisał w liście Struk dodając, że runięcie wraku może spowodować „niekontrolowane uwolnienie się paliw i olejów do środowiska wodnego”.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#minister gospodarki morskiej #marek gróbarczyk #monitoring #Franken #tankowiec #Zatoka Gdańska

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo