Historia jak z filmu. Przerwali liczenie głosów bo...

/ ErikaWittlieb; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Iracka komisja wyborcza wyjaśniła oficjalnie powody decyzji o przerwaniu ręcznego liczenia głosów oddanych w wyborach parlamentarnych w tym kraju 12 maja. Komisja poinformowała, że liczenie głosów uniemożliwił pożar, który 10 czerwca wybuchł w magazynie z kartami wyborczymi w Bagdadzie.

Członek irackiej Niezależnej Wysokiej Komisji Wyborczej Laif Dżabr Hamza stwierdził, że w wyniku pożaru w dzielnicy Rusafa wszystkie maszyny do głosowania oraz karty wyborcze uległy całkowitemu zniszczeniu i dlatego przeliczenie głosów w tej dzielnicy nie było możliwe. Rusafa uznawana jest za bastion zwolenników charyzmatycznego duchownego Muktady as-Sadra, którego koalicja wygrała irackie wybory parlamentarne. Odbyły się one 12 maja.

Nie podano, czy ręczne przeliczenie głosów doprowadziło do zmiany wyników ogłoszonych na podstawie elektronicznego liczenia.

Ręczne przeliczenie głosów zostało zarządzone w czerwcu przez ustępujący parlament po licznych protestach i oskarżeniach o zhakowanie elektronicznego systemu liczenia głosów. Zarzuty dotyczyły przede wszystkim Bagdadu, prowincji Kirkuk i Regionu Kurdystanu.

Zakończenie ręcznego przeliczenia głosów i związana z tym perspektywa rychłego ogłoszenia ostatecznych wyników wyborów stwarzają szansę na przyśpieszenie procesu tworzenia nowego rządu irackiego. Pod koniec lipca do jak najszybszego powołania nowego rządu wezwał najważniejszy przywódca religijny irackich szyitów ajatollah Ali al-Sistani. Brak nowego rządu jest też jedną z przyczyn masowych demonstracji, które od kilku tygodni odbywają się w Bagdadzie i na południu Iraku.

Tymczasem jeden z czołowych polityków związanych z Muktadą as-Sadrem Hakim al-Zamili powiedział w poniedziałek, że blok Sairun może tworzyć koalicję rządową z każdym ugrupowaniem z wyjątkiem Państwa Prawa byłego premiera Nuriego al-Malikiego.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polskiego kandydata przesłuchają niebawem

zdjęcie ilustracyjne / dimitrisvetsikas1969 CC0

  

Przesłuchanie polskiego kandydata na komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego przed komisję ds. rolnictwa Parlamentu Europejskiego odbędzie się we wtorek 1 października - wynika z harmonogramu opublikowanego dziś przez PE.

Oznacza to, że Polak będzie jednym z pierwszych kandydatów, którzy będą odpowiadać na pytania eurodeputowanych. Poza komisją ds. rolnictwa pytania będą zadawać mu też europosłowie komisji ds. środowiska.

Przesłuchania kandydatów mają się zacząć w poniedziałek 30 września w Brukseli i zakończyć nieco ponad tydzień później, 8 października.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl