Pożegnanie prof. Marii Dzielskiej. "Służyła Polsce, bo była polską patriotką"

W Krakowie pożegnano dziś profesor Marię Dzielską - historyka, tłumacza, wykładowcę akademickiego. Jedna z najwybitniejszych polskich badaczek historii zmarła 30 lipca w Krakowie w wieku 76 lat.

śp. Maria Dzielska
screen z Youtube, https://www.youtube.com/watch?v=tEH3y5uWlW0

Prof. Maria Dzielska była historykiem, filologiem klasycznym oraz tłumaczem tekstów źródłowych. Przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Jagiellońskim specjalizując się w historii Rzymu okresu późno-antycznego i wczesnego Bizancjum. Absolwentka studiów historycznych na UJ oraz studiów filologii klasycznej na Uniwersytecie Łódzkim. Należała do najczęściej tłumaczonych na języki obce współczesnych historyków polskich.

Profesor Dzielska została pośmiertnie odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego w uznaniu znamienitych zasług w popularyzowaniu dziedzictwa kulturowego i wiedzy historycznej, za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej oraz działalność publiczną.

Uczyniła wielkie zasługi dla Rzeczypospolitej, dla rozsławiania polskiej nauki, ale zrobiła też rzecz zupełnie niezwykłą (...). Kto by usłyszał o Hypatii z Aleksandrii, gdyby nie profesor Maria Dzielska? Gdyby nie Maria i jej praca... Czy kiedykolwiek powstałby w Hollywoodzie film po tytułem "Agora", który opowiadał jej historię?

- mówił prezydent Andrzej Duda.

W ocenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego prof. Dzielska służyła sprawie, którą "najkrócej można określić po prostu Polska".

Służyła Polsce, bo była polską patriotką. I była (...) osobą, która potrafiła rozpoznać rzeczywistość. Potrafiła przyczynić się do leczenia, bo wiedziała jaka ta rzeczywistość w istocie jest. Wiedziała, że Polskę trzeba naprawiać, że nie można być usatysfakcjonowanym z tego, co służy tylko niektórym, a wielkiej części Polaków zupełnie nie służy. I chciałem za to bardzo serdecznie podziękować

- powiedział Kaczyński.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki podziękował prof. Dzielskiej za kształcenie studentów w duchu patriotycznym.

W tym świecie, współczesnym świecie chaosu aksjonologicznego, wytyczała proste drogi do prawdy, do silniejszego państwa, do kształcenia młodzieży, studentów w duchu Niepodległej

- powiedział premier.

W uroczystościach pogrzebowych w krakowskim kościele ss. Norbertanek wzięli udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Obecni byli także m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i wicepremier Beata Szydło.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Maria Dzielska #Jarosław Kaczyński #Mateusz Morawiecki #Andrzej Duda #pogrzeb

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo