Jubileusz Antoniego Macierewicza nie przeszedł bez echa w mediach. Znalazł się na „jedynkach” dzienników

/ fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Huczne obchody jubileuszu 70. urodzin Antoniego Macierewicza nie umknęły mediom, które dziś na pierwszych stronach zwracają uwagę na sobotnia uroczystość. Zwrócono uwagę na ciepłe słowa prezesa Jarosława Kaczyńskiego pod adresem byłego szefa MON, "Fakt" wskazywał także na "olbrzymi tort będący ukoronowaniem uroczystości", "Super Express" na "życzenia od znamienitych gości", a portal "Gazety Wyborczej" - na sprawność fizyczną Antoniego Macierewicza.

W sobotę hucznie obchodziliśmy dziś 70. urodziny Antoniego Macierewicza - byłego szefa MON, wieloletniego działacza opozycji antykomunistycznej, a potem bojownika o w pełni wolne państwo polskie. Na urodzinowej gali, zorganizowanej przez media Strefy Wolnego Słowa, była rodzina oraz wielu przyjaciół i znajomych polityka. Wśród znakomitych gości byli m.in. Jarosław Kaczyński, Sławomir Cenckiewicz, Piotr Naimski i wielu, wielu innych.

CZYTAJ WIĘCEJ: 70. urodziny Antoniego Macierewicza ze Strefą Wolnego Słowa - FOTOGALERIA

Prezes Prawa i Sprawiedliwości nie szczędził ciepłych i pełnych szacunku słów dla Antoniego Macierewicza. W swoim przemówieniu wskazywał na ważne zadania, jakie stawały w przeszłości przed jubilatem - KOR, wyjaśnienie tragedii smoleńskiej, objęcie teki ministra obrony.

- Trzeba być niezwykle twardym, asertywnym człowiekiem, żeby rozstawać się z układem generalsko-pułkownikowskim, który funkcjonował. Dokonał tam rzeczy charakterystycznych, dzięki swojej osobowości i niezwykłej sile. Antoni Macierewicz jest człowiekiem, mimo godnej 70-tki, niezwykle młodzieńczym. Jego rówieśnicy zazdroszczą tego straszliwie, kiedy patrzą na te skoki z trampoliny czy z wieży. Jest jeszcze daleko do końca, Antoni jeszcze bardzo wiele dla Polski zdziała

mówił podczas sobotniej uroczystości prezes Kaczyński. 

Wspaniałej fecie na cześć Antoniego Macierewicza poświęciły dziś miejsce liczne tytuły prasowe, także te, które trudno określić mianem prorządowych. Jubileusz 70. urodzin byłego szefa MON znalazł się na "jedynkach" "Faktu" i "Super Expressu". Gazety prezentowały liczne fotografie, wskazując okazały tort będący ukoronowaniem uroczystości czy kwiaty i prezenty dla Antoniego Macierewicza od znakomitych gości.

Dużo miejsca poświęcono również obecności Jarosława Kaczyńskiego oraz jego płomiennemu przemówieniuO słowach prezesa PiS już w sobotę, tuż po wystąpieniu, pisały niemal wszystkie polskie portale informacyjne.

O uroczystości wspomniał także portal internetowy "Gazety Wyborczej" podkreślając... sprawność fizyczną byłego szefa MON. Chodzi tutaj o film, na którym Antoni Macierewicz wykonuje efektowny skok do wody. W mediach społecznościowych rozpowszechnił go Edmund Janniger.

"Formę Antoniego Macierewicza zachwalał podczas swojego przemówienia Jarosław Kaczyński. Prezes PiS mówił, że niektórzy mu jej zazdroszczą. Wspomniał też o skokach do wody z wieży, które są ponoć domeną Macierewicza"

- czytamy na stronie gazeta.pl.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Fakt, Super Express, gazeta.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

zdjęcie ilustracyjne / Stanisław i Andrzej Tomczakowie - http://www.wodynski.info CC BY-SA 3.0

  

W Hucie Pieniackiej w obwodzie lwowskim na Ukrainie w niedzielę upamiętniono 76. rocznicę zbrodni na polskiej ludności tej nieistniejącej dziś wsi. W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz, bliscy ofiar i Polacy mieszkający na Ukrainie.

„Zbrodnia w Hucie Pieniackiej jest porażającym świadectwem tego, co w istocie oznaczała ówczesna akcja antypolska, będąca niczym innym, jak ludobójczą czystką etniczną” - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście wystosowanym do uczestników i organizatorów obchodów.

Jak dodał, zbrodnia w Hucie Pieniackiej „pozostaje nigdy niemilknącym ostrzeżeniem przed nienawiścią, przed zajadłym nacjonalizmem, który w przedstawicielu innego narodu każe widzieć śmiertelnego wroga wbrew fundamentalnym zasadom duchowym i moralnym, które kształtują nasze człowieczeństwo”.

W poprzedzonych ekumenicznym nabożeństwem uroczystościach wzięła też udział m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, która w rozmowie z dziennikarzami podkreśliła, że potrzebna jest „rzetelna pamięć o takich zbrodniach”. „Tylko prawda jest gwarantem tego, że to się już nigdy więcej nie wydarzy” - wskazała.

Według niej od tego należy zacząć w polsko-ukraińskich relacjach. „Dopiero gdy staniemy w prawdzie, możemy wybaczyć, a wybaczenie jest niezbędnym elementem budowania dobrych relacji” - dodała.

Do zbrodni w zamieszkałej przez ludność polską wsi Huta Pieniacka doszło 28 lutego 1944 r. Tego dnia ukraińscy żołnierze 4. Galicyjskiego Pułku Ochotniczego SS (złożonego z ochotników do Dywizji SS „Galizien”), dowodzeni przez niemieckiego dowódcę oraz wspierani przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i członków paramilitarnego oddziału ukraińskich nacjonalistów, dokonali pacyfikacji polskiej ludności - mężczyzn, kobiet i dzieci.

Według szacunków ze śledztwa IPN w Krakowie zginęło wówczas ok. 850 osób. W Hucie Pieniackiej znajdowali się również ci Polacy, którzy uciekli z innych miejscowości w obawie przed mordami, dokonywanymi przez ukraińskich nacjonalistów i wspierających ich chłopów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts