Afera w Krakowie. Przetarg na budowę osiedla wygrała firma rodziny wiceprezydent

Kraków / pixabay.com/DzidekLasek/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Prezydent Krakowa zdecydował o odwołaniu Elżbiety Koterby ze stanowiska swojego zastępcy. Jego decyzja ma związek z tym, że firma będąca własnością najbliższej rodziny Koterby wygrała konkurs na projekt osiedla, które powstanie w Krakowie w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.


Elżbieta Koterba odpowiadała za rozwój miasta i planowanie przestrzenne. Funkcję zastępcy prezydenta Krakowa pełniła od 2010 r.

W związku z wynikami konkursu ogłoszonego w piątek przez Stowarzyszenie Architektów Rzeczpospolitej Polskiej na projekt rządowego osiedla "Spacerowa" na Klinach i zwycięstwem pracowni architektonicznej, współpracującej przy tym projekcie z Biurem Rozwoju Krakowa - firmą będącą własnością najbliższej rodziny Elżbiety Koterby, a także zważywszy na fakt, iż to właśnie Elżbieta Koterba aktywnie uczestniczyła w imieniu miasta w rozmowach z inwestorem na temat tej gigantycznej inwestycji i jej skutków dla Krakowa oraz mieszkańców dzielnicy X, prezydent Jacek Majchrowski podjął decyzję, o odwołaniu Elżbiety Koterby ze stanowiska zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa

- poinformowała w oświadczeniu rzeczniczka prezydenta Jacka Majchrowskiego, Monika Chylaszek.

Jak zaznaczyła, prezydent nie ma powodów, by powątpiewać, iż negocjacje prowadzone dotychczas odpowiednio zabezpieczały interes miasta, ale w tej sytuacji zaangażowanie prezydent Elżbiety Koterby może być traktowane jako niedopuszczalny konflikt interesów.

Majchrowski zapowiedział, że od tej pory negocjacje z BGK Nieruchomości będą się toczyć pod jego osobistym nadzorem.

Władze Krakowa podtrzymały swoje stanowisko, że każdy inwestor w Krakowie jest traktowany na równych zasadach, w związku z czym powinien także w swoich planach uwzględnić budowę układu komunikacyjnego obsługującego osiedle.

Jednocześnie troszcząc się o zapewnienie mieszkańcom nowego osiedla odpowiedniej infrastruktury społecznej, władze Krakowa wyrażają nadzieję na sfinansowanie w całości przez BGK Nieruchomości niezbędnych inwestycji jak przedszkole, szkoła czy boisko. Takie oczekiwanie wydaje się zasadne, skoro jest to inwestycja niekomercyjna pod patronatem państwa

- zaznaczono w komunikacie.

W piątek BGK Nieruchomości rozstrzygnął konkurs na projekt osiedla mieszkaniowego Spacerowa na krakowskich Klinach. To pierwsza inwestycja realizowana w stolicy Małopolski w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Konkurs wygrała koncepcja pracowni pod przewodnictwem architekta Andrzeja M. Chołdzyńskiego.

Na osiedlu, zajmującym 18 ha, powstanie ok. 1,1 tys. mieszkań. Ich powierzchnia będzie liczyć od 26 do 78 m kw. Zgodnie z planem budowa rozpocznie się w 2019 r. i zakończy w ciągu trzech lat.

Zwycięski projekt uwzględnia m.in. miejsce na szkołę, przedszkole, żłobek, dom kultury, bibliotekę oraz liczne przestrzenie rekreacyjno-sportowe. Na publicznie dostępne tereny zielone przeznaczono ponad 25 proc. obszaru nieruchomości.

W nagrodzonej koncepcji zaproponowano zróżnicowany układ dróg, ulic i traktów pieszo-rowerowych, przewidując jednocześnie duży udział powierzchni biologicznie czynnej osiedla – 64,4 proc. Przyjęta została gradacja wysokości budynków zgodnie z naturalnym ukształtowaniem terenu – od budynków 3-kondygnacyjnych, po budynki 4-, 5-, 6- oraz lokalnie 8-kondygnacyjne. Na parterach przewidziano lokale usługowe, a także społeczno-edukacyjne.

Inwestycja na Klinach jest realizowana w oparciu o zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W sądzie konkursowym zasiedli m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, reprezentanci krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz niezależni eksperci.

Program Mieszkanie Plus działa w dwóch obszarach. Obszar społeczny realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programów Społecznego Budownictwa Czynszowego oraz wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Za komercyjny obszar odpowiada BGK Nieruchomości, która ma w budowie ok. 2 tys. mieszkań, kolejne 25 tys. jest w przygotowaniu. Budowy trwają m.in. Katowicach, Wałbrzychu, Kępnie, Kępicach i Gdyni.

Klucze do pierwszych lokali wybudowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus wręczano już w Jarocinie. W Białej Podlaskiej do mieszkań wprowadzają się pierwsze rodziny.


Sprostowanie
 
SARP Oddział Kraków pragnie sprostować medialne informacje jakoby był organizatorem konkursu urbanistyczno-architektonicznego na koncepcję zagospodarowania osiedla mieszkaniowego Spacerowa I w Krakowie. Jedynym organizatorem ww. konkursu był Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości S.A., ul. Przeskok 2, 00-032 Warszawa.
 
Konkurs urbanistyczno-architektoniczny na koncepcję zagospodarowania osiedla mieszkaniowego Spacerowa I w Krakowie był konkursem jednoetapowym prowadzonym w formule warsztatowej z poprzedzającą prekwalifikacją kandydatów. Uczestniczące w nim zespoły przedstawiały etapy zaawansowania pracy przed Jury konkursowym, wraz z finalną autorską prezentacja prac. Taka formuła, inspirowana doświadczeniami flamandzkimi, jest transparentna podczas całej procedury i sędziowie mają pełen przegląd zarówno procesu twórczego jak i zespołu osobowego uczestników konkursu.
 
SARP Oddział Kraków na prośbę organizatora BGK Nieruchomości S.A. podjął się wsparcia w organizacji konkursu w szczególności poprzez promocję konkursu oraz udostępnienie siedziby Oddziału na obrady Jury, konsultacje społeczne i wystawę pokonkursową. Ponadto w 12-to osobowym Jury konkursu zasiadało dwóch sędziów z kolegium Sędziów Konkursowych SARP.

SARP Oddział Kraków nie sprawował merytorycznej opieki nad konkursem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Oto najstarszy mężczyzna na świecie! Na oficjalny tytuł przyjdzie mu poczekać jeszcze kilka dni

/ fot. Sky News

  

111-letni Bob Weighton, najstarszy mężczyzna w Wielkiej Brytanii, został najstarszym mężczyzną świata - podały dziś brytyjskie media. Na oficjalne uznanie tego tytułu musi jeszcze poczekać kilka dni.

Dotychczasowy rekordzista, 112-letni Japończyk Chitetsu Watanabe, zmarł w niedzielę, niespełna dwa tygodnie po tym, jak wydawcy Księgi Rekordów Guinnessa wręczyli mu stosowny certyfikat.

Weighton, który mieszka w niewielkiej miasteczku Alton na południu Anglii, powiedział, że nie odczuwa szczególnej satysfakcji z faktu bycia najstarszym. "To nie robi mi różnicy, to po prostu jeszcze jeden dzień w długim życiu. Przykro mi, bo to oznacza, że ktoś inny musiał umrzeć" - wyjaśnił.

Tytuł najstarszego mężczyzny w Wielkiej Brytanii Weighton nosi samodzielnie od lata 2019 roku, gdy zmarł Alfred Smith z miejscowości St Madoes w Szkocji. Obaj urodzili się tego samego dnia - 29 marca 1908 roku. Co ciekawe, również w tym samym dniu na świat przyszła Joan Hocquard, która jest najstarszą kobietą w Wielkiej Brytanii, a druga najstarsza - Violet Davies-Evans urodziła się dzień później.

Pochodzący z Hull we wschodniej Anglii Weighton pracował w latach 20. i 30. jako inżynier morski na Tajwanie, gdzie poznał swoją żonę, Agnes. W czasie II wojny światowej był w USA, gdzie dla brytyjskiego wywiadu tłumaczył przechwycone japońskie depesze, zaś po jej zakończeniu wrócił do Anglii i wykładał inżynierię morską na londyńskim City University aż do przejścia na emeryturę w roku 1973.

Jak powiedział, nigdy nie starał się za wszelką cenę dożyć późnej starości. "To nie jest coś, co planowałem, chciałem czy do czego dążyłem, po prostu przyjmuję to jako jeden z faktów w życiu" - wyjaśnia. I dodaje: "To pewnie dobre geny. Oraz przyjmowanie rzeczy takimi, jakie są, zamiast się nimi zamartwiać przez miesiące".

"Większość problemów na świecie jest spowodowana przez ludzi, którzy podchodzą do siebie zbyt poważnie" - uważa Weighton.

Weighton prawdopodobnie zostanie za kilka dni oficjalnie uznany najstarszym mężczyzną świata, ale do miana najstarszego człowieka mu trochę brakuje. Na świecie jest ok. 50 kobiet starszych od niego. Najstarszą żyjącą obecnie osobą jest 117-letnia Japonka Kane Tanaka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts