38. Piesza Pielgrzymka Krakowska wyruszyła na Jasną Górę. "Proście, by Kościół pozostał wierny służbie ojczyźnie"

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski; zdjęcie ilustracyjne / fot. Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska; Domena publiczna

  

Kilka tysięcy wiernych wyruszyło dziś rano z Krakowa na Jasną Górę w 38. Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej. Wcześniej pielgrzymi modlili się na Wawelu. Hasłem przewodnim tegorocznej pielgrzymki są słowa "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym".

- Zmierzając pielgrzymim szlakiem na Jasną Górę, każdego dnia, każdej godziny macie potwierdzać, że Chrystus ma rację, że w Chrystusie człowiek może odnaleźć pełną prawdę o sobie, o swoim losie i swoim boskim przeznaczeniu. Tylko w nim możemy się odnaleźć, zdając sobie sprawę, że jeśli on był znakiem sprzeciwu dla tego świata, to my, jego uczniowie, dźwigający brzemiona własnych krzyży, mamy także być znakiem sprzeciwu dla tego świata

 - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w homilii podczas poprzedzającej wymarsz pielgrzymki mszy św. w katedrze na Wawelu.

Metropolita wezwał pielgrzymów, by ich świadectwo bożej miłości przejawiało się także w "najbardziej szlachetnych i pięknych myślach i modlitwach związanych z naszą ojczyzną".

- Rok, który przeżywamy, to rok odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zniewolenia i rozbioru. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ogromną rolę przez te mroczne lata odegrał Kościół katolicki, podtrzymując ducha polskości, we właściwy dla siebie sposób, uwzględniając różne konteksty zaborów – rosyjskiego, austriackiego i pruskiego. Różne wyzwania, różne też możliwości działania, ale zawsze bycie z polskim narodem na dobre i na złe

 – przypomniał metropolita. Przywołał przy tym postaci trzech świętych, którzy "tyle zrobili dla ratowania i służenia polskiemu narodowi: powstańców styczniowych św. Rafała Kalinowskiego i św. brata Alberta Adama Chmielowskiego i św. Urszulę Julię Ledóchowską".

- Myśląc o nich i o wielu, wielu innych, dziękujcie, drodzy bracia pielgrzymi, za to, że Pan Bóg dał nam tak wspaniałe postaci, dzięki którym ocalał polski naród. A jednocześnie proście o to, aby Kościół dzisiaj pozostał wierny tej wspaniałej, jakże chlubnej tradycji – służby ojczyźnie. Służby, która przede wszystkim polega na tym, że głosi się Chrystusa i jego Ewangelię, w porę i nie w porę, dając nieustannie, każdego dnia, polskiemu narodowi nadzieję nie tylko na przetrwanie, ale na przemianę, na zwycięstwo, tak konieczne wobec coraz bardziej agresywnych sił pogańskiego świata, które chciałyby nas, także Kościół w Polsce, sobie podporządkować

 – wezwał abp Jędraszewski.

38. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę jest podzielona na osiem Wspólnot, w tym cztery z Krakowa i cztery spoza Krakowa. Każda obejmuje po około 5-10 grup pielgrzymkowych. Idą odrębnymi trasami, ale razem wchodzą na Jasną Górę. Co roku w krakowskiej pielgrzymce uczestniczy około 10 tys. osób.

Pielgrzymi w ciągu jednego dnia pokonują około 25 km, chociaż bywają także odcinki dłuższe. Wszyscy mogą liczyć na pomoc medyczną świadczoną przez lekarzy, pielęgniarki i wolontariuszy medycznych. W każdej wspólnocie za pielgrzymami podąża karetka pogotowia wraz z ratownikami medycznymi i samochód, którym w razie potrzeby można podjechać do najbliższego postoju lub na miejsce noclegu. Bagaże pielgrzymów są przewożone na miejsce noclegu.

Uroczyste wkroczenie pielgrzymki krakowskiej po sześciu dniach wędrówki na Jasną Górę odbędzie się 11 sierpnia od godziny 15.30.

Uczestnicy tegorocznej Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę, podobnie jak pielgrzymi z pięciu innych miast w Polsce, przetestują specjalną aplikację mobilną Bonafide (po łac. - w dobrej wierze). Ułatwi ona organizatorom kontakt z uczestnikami i relacjonowanie przebiegu wędrówki, a pielgrzymom m.in. znajdowanie punktów żywieniowych i noclegów na trasie. Pozwoli także na duchowe uczestniczenie w pielgrzymce tym, którzy nie będą mogli wyruszyć w drogę. Aplikacja Bonafide na pielgrzymki to projekt polskich przedsiębiorców z branży cyfrowej skupionych w Związku Cyfrowa Polska. Docelowo ma służyć pielgrzymom z całego kraju.

Tradycja Krakowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę wywodzi się z "Białego Marszu", zorganizowanego przez krakowskich studentów 17 maja 1981 roku po zamachu na papieża Jana Pawła II.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"To ogromny sukces ABW"

zdjęcie ilustracyjne / abw.gov.pl

  

Przedstawione komisji ds. służb specjalnych wyniki śledztwa i działań ABW przy zatrzymaniu Polaka i Chińczyka pozwalają ocenić, że ta akcja to ogromny sukces Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - poinformował szef komisji Marek Opioła (PiS) .

Sprawa, która trafiła do prokuratury wynika z własnego śledztwa ABW - podkreślił poseł PiS.

Komisja zapoznała się z informacją ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego oraz szefa ABW ws. zatrzymań w styczniu 2019 r. osób podejrzanych o szpiegostwo.

Opioła powiedział, że informacji posłom komisji udzielili: zastępca Prokuratora Generalnego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Beata Marczak oraz zastępca szefa ABW płk Norbert Loba. Jak dodał, wszystkie udzielone komisji informacje miały klauzulę ściśle tajne.

Poseł podkreślił, że działania w tym kierunku przed złożeniem zawiadomienia były kilkumiesięczne.

W związku z tym ten materiał jest rozbudowany. Świadczy o tym też decyzja prokuratury, a później weryfikacja tego materiału przez sąd, przy decyzji o areszcie dla zatrzymanych. Mówi też o tym decyzja prokuratury o powierzeniu tego śledztwa dalej ABW 

- podkreślił szef komisji.

Opioła zapowiedział, że komisja jeszcze raz spotka się w tej sprawie z prokuratorami i ABW, gdy postępowanie będzie się miało ku końcowi, ponieważ - jak dodał - sprawa jest "bardzo ważna i wielowątkowa".

Dodatkowo komisja zdecydowała, że jedno z posiedzeń jeszcze przed połową roku, poświęcone będzie wyłącznie chińskiej aktywności na terenie Polski.

Będziemy chcieli też przyjąć wnioski dotyczące zarówno sfery cywilnej, jak i wojskowej 

- zapowiedział poseł.

W miniony piątek polskie władze poinformowały o zatrzymaniu przez ABW pod zarzutem szpiegostwa Weijinga W. - jednego z dyrektorów polskiego oddziału Huawei - i Piotra D., byłego oficera ABW, który ostatnio pracował w firmie Orange. Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla obu zatrzymanych. Obaj są podejrzewani o szpiegostwo na szkodę Polski. Grozi im za to od roku do 10 lat więzienia. Firma Huawei wydała oświadczenie w sprawie postępowania ABW, ale nie komentuje jej działań. Zapewniła, że przestrzega praw i przepisów krajów, w których działa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl