Komisja weryfikacyjna od czerwca ub. roku bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Pierwsza rozprawa ruszyła 26 czerwca zeszłego roku i dotyczyła nieruchomości przy ul. Twardej 8 i 10.

Wczoraj komisja weryfikacyjna przyznała ponad 612 tys. zł odszkodowań i zadośćuczynień dla lokatorów ze zreprywatyzowanych kamienic, m.in. przy ul. Skaryszewskiej 11 i Noakowskiego 16.

W sprawę od 2 lat zaangażowany jest Dariusz Lasocki. Poprosiliśmy warszawskiego radnego o komentarz.

Sprawa kamienicy przy Skaryszewskiej 11 jest skomplikowana. Skomplikowane są także losy jej mieszkańców. Nie mogę wyjść z podziwu, jak walczą od lat o swój kawałek dachu nad głową. Jako radny wspieram ich jak mogę. Dziesiątki pism, maili, telefonów i spotkań

– ocenił dla niezalezna.pl Dariusz Lasocki.

To kolejne odszkodowania jakie przyznano. W maju Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji przyznała pierwsze odszkodowania lokatorom zreprywatyzowanych nieruchomości warszawskich przy ul. Nabielaka 9, Nowogrodzkiej 6A, Poznańskiej 14 i Marszałkowskiej 43. Suma przyznanych odszkodowań wynosi ponad 216 tys. zł.

Ponadto komisji zdecydowała o przyznaniu zadośćuczynienia w kwocie 100 tys. zł Marii Brzeskiej, córce zamordowanej działaczki lokatorskiej Jolanty Brzeskiej.

Wówczas okazało się, że Ratusz odmówił wypłaty odszkodowań. Miasto zażądało od mieszkańców pokrycia kosztów procesowych w związku z tym, że nie zgadza się z decyzjami komisji weryfikacyjnej o przyznaniu odszkodowań i nie wypłaca tych odszkodowań.

Decyzja Komisji Weryfikacyjnej o przyznaniu godnego odszkodowania i zadośćuczynienia cieszy. Apeluję do odchodzącej Hanny Gronkiewicz-Waltz o nie zaskarżanie tych decyzji. Zadośćuczynienie to rekompensata za cierpienia i straty na zdrowiu, a te na Skaryszewskiej były i są. Ten adres na  Kamionku powinien być wyrzutem sumienia układu rządzącego w mieście i na Pradze-Południe

– stwierdził Dariusz Lasocki.