Dodała, że zatrzymana kobieta jest biologiczną matką dziecka, ale kilka miesięcy temu została przez norweski sąd pozbawiona praw rodzicielskich. Prawa te zostały przekazane ojcu chłopca, obywatelowi Norwegii.

- W trakcie kontroli kursowego autobusu z Kijowa do Szczecina funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że 37-letnia obywatelka Litwy jest poszukiwana w celu aresztowania i ekstradycji do Norwegii. Alert w europejskiej bazie SIS dotyczył podejrzenia o uprowadzenie dziecka, które tego dnia z nią podróżowało i figurowało jako zaginione

 – poinformowała mjr Pikor.

W podróży matce i dziecku towarzyszył 37-letni obywatel Litwy, który również został zatrzymany w związku z wpisem władz Norwegii do bazy SIS.

- Według uzyskanych informacji, mężczyzna może mieć związek z uprowadzeniem nieletniego Litwina

 – dodała rzeczniczka.

Ze względu na wszczętą procedurę przekazania do Norwegii zatrzymani dorośli Litwini zostali osadzeni w aresztach śledczych. Natomiast chłopiec trafił pod opiekę ojca.

Rzeczniczka podała, że w tym roku Straż Graniczna ujawniła na podkarpackich przejściach granicznych ponad 30 osób, których dane umieszczone były międzynarodowych bazach SIS i Interpol w celu zatrzymania