Patryk Jaki dał sędziom krótką lekcję. Dosadnie wyjaśnił istotę trójpodziału władzy. To ich zaboli!

/ Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Wiceminister sprawiedliwości odnosząc się do ostatnich działań Sądu Najwyższego dość dosadnie skomentował zachowanie sędziów. Przypomniał im również podstawową zasadę trójpodziału władzy i wyjaśnił na czym polega współpraca władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej.

Patryk Jaki zwrócił uwagę na jeden istotny aspekt, o ile w przypadku władzy ustawodawczej i wykonawczej, to obywatele mają wpływ na wyniki wyborów, o tyle sędziowie - jako jedyni w kontekście władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej - nie są przez nich wybierani.

- Pamiętajmy, że trójpodział władzy polega na tym, że trzy władze wzajemnie się kontrolują, wzajemnie się sprawdzają. Jeżeli Sąd Najwyższy uznaje, że przyjmuje teraz uprawnienia władzy ustawodawczej, a de facto przez to również władzy wykonawczej, to znaczy, że te dwie władze są niepotrzebne... A te dwie władze - co by o nich nie mówić - mają jedną zaletę: są wybierane przez ludzi. Sądy nie są wybierane przez ludzi, przez obywateli. To oznacza upokorzenie, uprzedmiotowienie wyborów i mieszkańców naszego państwa [...] Pamiętajcie państwo, że to jest tylko grupa sędziów, która walczy o nic innego jak o swoje stanowiska – mówił Patryk Jaki.

Jednocześnie wiceminister sprawiedliwości pytał dziennikarzy i opinię publiczną, czy słyszeli o aktywności sędziów Sądu Najwyższego, gdy trzeba było interweniować w sprawie osób dotkniętych reprywatyzacją, albo przestępstwami VAT.

- Ich interesują tylko swoje stanowiska. Jeżeli dla nas wartością jest demokracja, to nie możemy się zgodzić, żeby sędziowie samozwańczo przejmowali sobie uprawnienia władzy ustawodawczej i wykonawczej – mówił Patryk Jaki.

Ironizował, że idąc w ślad za koncepcjami sędziów SN, należałoby chyba ustanowić monarchię, w której to Małgorzata Gersdorf mogłaby wskazywać, kto jest przywódcą Polski.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, TVP Info, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...


Amerykański senator zażądał zamknięcia chińskich targowisk. „Te mokre rynki są obrzydliwe”

Zdjęcie ilustracyjne / 1588877 CC0

  

Senator Lindsey Graham zażądał od Chin zamknięcia targów ze zwierzętami. Zapowiedział, że jeśli tego nie zrobią, zagrozi to ich relacjom handlowym z USA. - Co Chiny mogą zrobić, aby pomóc światu? Zamknąć te targowiska - powiedział.

Pierwsze ofiary Covid-19 były w jakiś sposób związane z tzw. mokrym targiem – jak nazywa się targowiska na których sprzedawane są przeznaczone na konsumpcję zwierzęta – w mieście Wuhan. Naukowcy do dzisiaj nie są pewni jak to się stało, że koronawirus przeniósł się na ludzi, ale popularna teoria głosi, że pacjent zero kupił na tym targu zainfekowanego nietoperza, po zjedzeniu którego zaraził się COVID-19 i przeniósł go na kolejne ofiary.

Senator Lindsey Graham nawiązał do tej teorii na antenie programu Fox and Friends. Stwierdził, że napisze wkrótce listy do Światowej Organizacji Zdrowia oraz do chińskiego ambasadora w USA z żądaniem zamknięcia podobnych targowisk.

- To są otwarte targowiska gdzie sprzedają małpy. Sprzedają tam nietoperze. Myślimy, że to wszystko zaczęło się od transmisji z nietoperza na człowieka. Trzy czy cztery ostatnie pandemie miały źródło w chińskich mokrych targach. Nie sądzę, żeby ten koronawirus przyszedł z chińskiego laboratorium wojskowego, ale te mokre rynki są obrzydliwe, sprzedają egzotyczne zwierzęta które przenoszą wirusy na ludzi. Trzeba je zamknąć

- powiedział.

Graham zagroził, że jeśli Chiny nie posłuchają jego prośby, to może to zagrozić relacjom handlowym Chin z USA. Nie jest to pusta groźba. Graham początkowo miał opinię przeciwnika Trumpa ale od czasu lewicowego sprzeciwu wobec jego kandydatów do Sądu Najwyższego bardzo się do niego zbliżył i jest obecnie uznawany za jednego z jego najbliższych stronników. Można sobie wyobrazić, że da radę namówić go na obłożenie Chin sankcjami jeśli nie przestaną handlować egzotycznymi zwierzętami.

- Co Chiny mogą zrobić aby pomóc światu? Zamknąć te targowiska

- podkreślił. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Breitbart
Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts