Zabójcza substancja w Polsce! Ekspert ostrzega. Mówi o możliwym udziale rosyjskich służb

Potwierdzają się nasze ustalenia dotyczące dopalaczy. Już w czerwcu na łamach portalu niezalezna.pl ujawniliśmy, że do Polski trafił najgroźniejszy dopalacz świata. Do tego czasu krążył w USA i zbierał śmiertelne żniwo. Ostatnio media informują o kolejnych ofiarach tych substancji. Jak przypuszcza dr n. med. Marcin Rawicz, anestezjolog dziecięcy „w dopalaczach, które spowodowały śmierć 10 osób, był prawdopodobnie środek o nazwie fentanyl”. Rosyjskie służby użyły fentanylu podczas próby odbicia zakładników w teatrze na Dubrowce w Moskwie w 2002 r.

cbsp.policja.pl

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia na terenie woj. łódzkiego doszło do śmierci dziesięciu osób w wieku od 19 do 40 lat, których prawdopodobną przyczyną było zatrucie dopalaczami - informowała łódzka policja. Do tej pory w prowadzonym śledztwie zarzuty usłyszało dwóch dilerów. Cztery przypadki dotyczą Łodzi, a cztery koleje osoby zmarły w Bełchatowie.

Dr Marcin Rawicz ocenił, że dopóki nie ma wyników badań substancji, jaka znajdowała się w dopalaczach oraz oficjalnego komunikatu, to nikt nie jest w stanie powiedzieć, co znajdowało się w nich. Podejrzewa, że był to fentanyl. O tej substancji pisaliśmy w czerwcu na niezalezna.pl.

Ze źródeł zbliżonych do całej sprawy dowiedzieliśmy się wówczas, że w trakcie realizacji policja odkryła, że do Polski trafił jeden z najgroźniejszych dopalaczy na świecie. Substancja zawierająca fentanyl - groźny związek chemiczny, wykorzystywany jako syntetyczny środek przeciwbólowy i anestezjologiczny, który ma bezpośredni wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Powoduje bardzo silne uzależnienie i jak pokazują statystyki z USA, gdzie trafił w formie dopalacza – jest jednym z najbardziej śmiercionośnych dopalaczy na świecie - informowaliśmy na niezalezna.pl.

Można jedynie przypuszczać, co to było. Podejrzewam, że mógł być to lek o nazwie fentanyl. W Kanadzie i części Stanów Zjednoczonych substancja ta jest znana jako składnik dopalaczy. Jego użycie, jak też innych leków opioidowych, stało się wręcz narodowym problemem. Dlatego jego działanie zostało dokładnie opisane. Biorąc pod uwagę literaturę na ten temat, można przypuszczać, że chodzi właśnie o ten lek. Zresztą koledzy z Kanady nas uprzedzali, że może on zawędrować i do nas. Ponadto do tej pory nie było tylu zgonów po zażyciu dopalaczy. A tu zaledwie kilka dni i dziesięć zgonów

– ocenił lekarz.

CZYTAJ WIĘCEJ: UWAGA! Do Polski trafił najgroźniejszy dopalacz świata. Dotąd krążył w USA i zbierał śmiertelne żniwo

Czym jest fentanyl? Czy to nowa substancja?

Fentanyl jest znany w medycynie od ponad 50 lat. Jest to najpopularniejszy lek przeciwbólowy używany w czasie podawania narkozy. Czasami bywa również używany w plastrach do leczenia bólów nowotworowych. Tylko że jest podawany pod kontrolą lekarza, w określonych dawkach i z zabezpieczeniem oddychania. Natomiast próby stosowania fentanylu poza medycyną mieliśmy podczas akcji odbijania zakładników w teatrze na Dubrowce w Moskwie w 2002 r. Służby rosyjskie rozpyliły środek z fentanylem w celu spacyfikowania czy uspokojenia przebywających tam osób. Wiadomo, jak to się skończyło. Zginęły wówczas 173 osoby, w tym 133 zakładników

- dodał.

Rawicz podał, że w ostatnim roku w Kanadzie i części Stanów Zjednoczonych pojawił się zmodyfikowany fentanyl, jakaś jego chemiczna pochodna, jednak bardzo podobna do macierzystego leku.

Fentanyl jako lek jest podawany dożylnie albo domięśniowo. Natomiast nikt go doustnie nie stosował ani nie stosuje. Jest niesłychanie groźny. Jest ponad tysiąc razy silniejszy od morfiny. Nawet minimalna zmiana dawki może spowodować tragiczne rezultaty. Jest to lek z grupy narkotyków opioidowych. Oprócz działania przeciwbólowego ma bardzo dużo ubocznych objawów. Człowiek, który go dostanie w nadmiernej dawce, odczuwa niepokój, duszność, sztywność klatki piersiowej i może sprawiać wrażenie pobudzonego. Jeżeli dawka zostanie przekroczona, to osoba taka przestanie oddychać i umiera. Fentanyl w dopalaczu jest przyjmowany doustnie, ale i wciągany do nosa jak kokaina – podał.

Według lekarza odtrutką na fentanyl jest lekarstwo o nazwie naloxon, które od lat jest dostępne w medycynie.

Do tej pory nie było w powszechnym użyciu w leczeniu dopalaczami, bo zatrucia opioidami były sporadyczne. Natomiast w dużych miastach Kanady jednorazowe strzykawki z naloxonem są dostępne wszędzie jak defibrylatory

– tłumaczy lekarz.

Odtrutkę należy podać natychmiast, kiedy wystąpią kłopoty z oddychaniem i zaburzenia świadomości.

Naloxon działa krótko, krócej niż przyjęty dopalacz, który nadal wchłania się z przewodu pokarmowego. Podany w odpowiednim czasie, doraźnie odwróci depresję oddechową, ale to nie zmienia faktu, że pacjent musi być w szpitalu. Poza tym, diabli wiedzą, ile fentanylu znajduje się w dopalaczach. To nie są odmierzone dawki, nie produkują tego firmy farmaceutyczne. To jest jakiś proszek w torebkach. W związku z tym można łatwo przekroczyć dawkę i to wielokrotnie. A na bardzo przekroczoną dawkę to nawet naloxon nie pomoże. Zresztą, jak dojdzie do zatrzymania krążenia, to zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym doprowadzą do śmierci i żadna odtrutka nie pomoże – wyjaśnił.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#dopalacze #policja #fentanyl #Rosja #rosyjskie służby #ekspert

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo