Watykan opublikował dziś wydaną 11 maja bieżącego roku decyzję papieża Franciszka, wprowadzającą do Katechizmu Kościoła Katolickiego stwierdzenie, że kara śmierci jest niedopuszczalna. Jak podawał dotąd artykuł 2267 Katechizmu, tradycyjna nauka Kościoła nie wyklucza stosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem. Zastrzegał jednocześnie, że przypadki absolutnej konieczności usunięcia winowajcy są bardzo rzadkie, a być może wcale się już nie zdarzają.

Cytując wypowiedź papieża Franciszka z października 2017 roku, nowy tekst tego artykułu głosi, iż "kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby".

CZYTAJ WIĘCEJ: Ważna zmiana w Katechizmie Kościoła Katolickiego. "To zamach na godność osoby"

Jak ocenił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, polscy biskupi od dawna wypowiadali się przeciwko karze śmierci.

- Już papież Jan Paweł II mówił, że kara śmierci nie powinna być dopuszczana. Kościół od zawsze stoi na stanowisku, że życie jest wartością największą, absolutną, a wszystko inne jest mniej ważne i względne

 - podkreślił abp Głódź.

Zaznaczył, że nawet w przypadku, kiedy osoba, która miałaby zostać poddana karze śmierci, jest wielokrotnym przestępcą i zagraża bezpieczeństwu innych osób, "są inne możliwości ochrony potencjalnych ofiar niż zabicie jej".

- Takimi możliwościami dysponuje na przykład wymiar sprawiedliwości. Chore jednostki muszą być izolowane, ale to nie znaczy, że tych ludzi można zabijać. Tu chodzi o życie ludzkie. Opieramy się na etyce chrześcijańskiej

 - powiedział abp Głódź.