Dyrygent zwolniony z królewskiej orkiestry za molestowanie

/ YouTube \ print screen

  

Ceniona na całym świecie królewska orkiestra symfoniczna Concertgebouw z Amsterdamu poinformowała dziś o zwolnieniu dyrygenta Daniele Gattiego, podejrzewanego o molestowanie seksualne. To efekt zeszłotygodniowej publikacji dziennika „Washington Post”.

„Royal Concertgebouw Orchestra ze skutkiem natychmiastowym rozwiązała współpracę z Daniele Gattim”

- czytamy w wydanym przez instytucję komunikacie.

56-letni muzyk dyrygował holenderską orkiestrą królewską od 2016 roku. Wcześniej, od roku 2008, kierował Orkiestrą Narodową Francuskiego Radia. Jak podaje holenderski dziennik „NRC”, wiele kobiet wysuwa pod adresem Gattiego oskarżenia o molestowanie seksualne, którego dyrygent miał dopuścić się w roku 1996 i 2000.

Zeznania kobiet dotyczące Gattiego oraz innych znanych muzyków zostały zebrane przez dziennikarzy „Washington Post” i opublikowane 26 lipca. W tekście przedstawiono m.in. relacje śpiewaczek, które twierdzą, że włoski dyrygent je obmacywał; do przypadków molestowania miało dojść w garderobach kobiet, w Chicago (USA) oraz w Bolonii (Włochy).

Muzyk zaprzecza zarzutom, jednak po publikacji artykułu przeprosił „wszystkie kobiety, jakie spotkał w całym swoim życiu”, a w szczególności te, które poczuły, że „nie zostały potraktowane z należnymi im szacunkiem oraz godnością”.

„Te oskarżenia oraz reakcje p. Gattiego wywołały wielkie poruszenie wśród muzyków oraz personelu - napisano w oświadczeniu amsterdamskiej orkiestry. - Od publikacji artykułu "Washington Post" niektóre koleżanki z Orkiestry Concertgebouw opowiedziały o swoich doświadczeniach z p. Gattim, które są nieodpowiednie, zważywszy na pełnione przez niego stanowisko szefa orkiestry”.

„W nieodwracalny sposób nadszarpnęło to relacje zaufania między (członkami) orkiestry a jej szefem”

- dodano.

Ten istniejący od 1888 r. zespół poinformował ponadto, że podczas wszystkich nadchodzących koncertów Gattiego zastąpią inni dyrygenci.

Urodzony w Mediolanie Gatti w swojej karierze sprawował m.in. funkcje dyrektora muzycznego rzymskiej Akademii Muzycznej św. Cecylii (1992-97). W latach 1994-97 był głównym dyrygentem gościnnym londyńskiej Royal Opera House, pracował również jako dyrektor muzyczny Royal Philharmonic Orchestra w Londynie (1996-2009) oraz opery Teatro Comunale w Bolonii (1997-2007).

Agencja Reutera zauważa, że Gatti jest pierwszą znaną na całym świecie postacią w Holandii, którą bezpośrednio dotknęły konsekwencje powstania społecznego ruchu #MeToo, skierowanego przeciw sprawcom seksualnego wykorzystywania kobiet, w tym przede wszystkim osobom zajmującym eksponowane stanowiska w branży rozrywkowej oraz w świecie polityki i biznesu.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Włoskie media o polskich wyborach. Ambasador Anders o Jarosławie Kaczyńskim: "Nikt mu nie dorównuje"

Anna Maria Anders / Anna Jach/Gazeta Polska

  

Zagraniczne media chętnie komentują wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce. Ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders powiedziała dziś dziennikowi "Il Messaggero", że PiS wygrał wybory, ponieważ dotrzymał obietnic. Wyraziła opinię, że Jarosław Kaczyński jest "najlepszym politykiem w Polsce, szanowanym przez wszystkich".

Jarosław Kaczyński "wygrał, ponieważ obiecał Polsce, że nie będzie się czuła jak ubogi sąsiad Europy, ale jako kraj, który się liczy" - te słowa polskiej ambasador w Rzymie otwierają rozmowę na łamach gazety. Zaznaczyła następnie, że PiS "udowodnił, że to, co inni uważali za niemożliwe, w rzeczywistości takie nie było". Tak odniosła się do programu 500 plus.

Anna Maria Anders pytana o to, czy reforma sądownictwa będzie kontynuowana i czy spodziewa się dalszych sporów z Unią Europejską na tym tle, odpowiedziała:

"Nie chcemy sporów, ale wiele się nie zmieni. Ważna jest nasza suwerenność, ale także praca z Europą"

Jak dodała, rządy PiS są przykładem dla innych państw.

"Nasze idee stają się popularne"

- stwierdziła ambasador i tym wytłumaczyła to, że w ciągu czterech tygodni urzędowania w Wiecznym Mieście miała już wiele spotkań.

Mówiąc o relacjach z Komisją Europejską oświadczyła, że dotychczasowy przewodniczący Jean-Claude Juncker "był przeciwko Polsce".

"Ale przede wszystkim był to Frans Timmermans"

- dodała.

Według ambasador przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen to "osoba przygotowana i poważna".

"Wysłucha nas bez wcześniejszego krytykowania "

- powiedziała.

Pytana o przyczynę porażki Koalicji Obywatelskiej, oceniła: "Nie mają przesłania politycznego, krytykują tylko rząd".

"Chciałabym zobaczyć debatę z opozycją, z osobami, które mają program. Mam nadzieję, że za cztery lata odnajdą więcej siły w koalicji i będą mieli przesłanie"

- dodała.

Polska ambasador za dobrą wiadomość uznała wyższą niż zwykle frekwencję.

"Nigdy nie widzieliśmy tylu głosujących, także za granicą"

- dodała. Zwróciła uwagę na długą kolejkę wyborców, która stała w niedzielę do siedziby ambasady w Rzymie. Zdaniem Anny Marii Anders świadczy to o "nowej świadomości", nie tylko - dodała - politycznej.

"Panuje duże zainteresowanie wśród młodych ludzi. Na wszystkich uroczystościach jest ich teraz wielu. Obudzili się po latach, kiedy nie byli dumni z kraju"

- stwierdziła ambasador we Włoszech.

Zapytana o to, czy tematem dyskusji będzie teraz sprawa sukcesji po Jarosławie Kaczyńskim, stwierdziła: "Według mnie on jest najlepszym politykiem w Polsce i osobą szanowaną przez wszystkich".

"Dzisiaj nikt mu nie dorównuje, jedyny jest w stanie przewodzić krajowi. Jest jak Donald Trump: albo się go kocha, albo nienawidzi. Wcześniej czy później będzie musiał się wycofać, ale to nie ten moment"

- dodała Anna Maria Anders.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl