Dyrygent zwolniony z królewskiej orkiestry za molestowanie

Ceniona na całym świecie królewska orkiestra symfoniczna Concertgebouw z Amsterdamu poinformowała dziś o zwolnieniu dyrygenta Daniele Gattiego, podejrzewanego o molestowanie seksualne. To efekt zeszłotygodniowej publikacji dziennika „Washington Post”.

YouTube \ print screen

„Royal Concertgebouw Orchestra ze skutkiem natychmiastowym rozwiązała współpracę z Daniele Gattim”

- czytamy w wydanym przez instytucję komunikacie.

56-letni muzyk dyrygował holenderską orkiestrą królewską od 2016 roku. Wcześniej, od roku 2008, kierował Orkiestrą Narodową Francuskiego Radia. Jak podaje holenderski dziennik „NRC”, wiele kobiet wysuwa pod adresem Gattiego oskarżenia o molestowanie seksualne, którego dyrygent miał dopuścić się w roku 1996 i 2000.

Zeznania kobiet dotyczące Gattiego oraz innych znanych muzyków zostały zebrane przez dziennikarzy „Washington Post” i opublikowane 26 lipca. W tekście przedstawiono m.in. relacje śpiewaczek, które twierdzą, że włoski dyrygent je obmacywał; do przypadków molestowania miało dojść w garderobach kobiet, w Chicago (USA) oraz w Bolonii (Włochy).

Muzyk zaprzecza zarzutom, jednak po publikacji artykułu przeprosił „wszystkie kobiety, jakie spotkał w całym swoim życiu”, a w szczególności te, które poczuły, że „nie zostały potraktowane z należnymi im szacunkiem oraz godnością”.

„Te oskarżenia oraz reakcje p. Gattiego wywołały wielkie poruszenie wśród muzyków oraz personelu - napisano w oświadczeniu amsterdamskiej orkiestry. - Od publikacji artykułu "Washington Post" niektóre koleżanki z Orkiestry Concertgebouw opowiedziały o swoich doświadczeniach z p. Gattim, które są nieodpowiednie, zważywszy na pełnione przez niego stanowisko szefa orkiestry”.

„W nieodwracalny sposób nadszarpnęło to relacje zaufania między (członkami) orkiestry a jej szefem”

- dodano.

Ten istniejący od 1888 r. zespół poinformował ponadto, że podczas wszystkich nadchodzących koncertów Gattiego zastąpią inni dyrygenci.

Urodzony w Mediolanie Gatti w swojej karierze sprawował m.in. funkcje dyrektora muzycznego rzymskiej Akademii Muzycznej św. Cecylii (1992-97). W latach 1994-97 był głównym dyrygentem gościnnym londyńskiej Royal Opera House, pracował również jako dyrektor muzyczny Royal Philharmonic Orchestra w Londynie (1996-2009) oraz opery Teatro Comunale w Bolonii (1997-2007).

Agencja Reutera zauważa, że Gatti jest pierwszą znaną na całym świecie postacią w Holandii, którą bezpośrednio dotknęły konsekwencje powstania społecznego ruchu #MeToo, skierowanego przeciw sprawcom seksualnego wykorzystywania kobiet, w tym przede wszystkim osobom zajmującym eksponowane stanowiska w branży rozrywkowej oraz w świecie polityki i biznesu.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#dyrygent #zwolniony #molestowanie #Daniele Gatti #Holandia

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo